Igralka razkrila spolno nadlegovanje na AGRFT s strani znanega igralca in profesorja igre

1. 2. 2021, 20:28 | Vir: STA
Deli
Igralka razkrila spolno nadlegovanje na AGRFT s strani znanega igralca in profesorja igre (foto: TV Slovenija/posnetek zaslona)
TV Slovenija/posnetek zaslona

Dramska in filmska igralka Mia Skrbinac je na ljubljansko univerzo vložila prijavo o spolnem nadlegovanju. Kot pravi, jo je v času študija na ljubljanski Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo dve leti spolno nadlegoval znani igralec in profesor igre. Dekan Tomaž Gubenšek napoveduje ostre ukrepe, je poročala TV Slovenija.

Igralka je za oddaji Tednik in Dnevnik na Televiziji Slovenija opisala, da je profesor, ki ga sicer poimensko ne izpostavi, med letoma 2014 in 2016 izvajal psihično in fizično nasilje, tako na urah igre, zapakirano v študijski proces, kot tudi zunaj predavalnice, na hodnikih.

"Čakal me je pred vrati toalete, v internem baru Drame, pa še kje," je povedala.

Med študijem o tem ni zmogla spregovoriti. Njena tedanja sošolka Sara Lucu je za televizijo potrdila, da se je tako dogajanje res dogajalo.

Njeno javno izpoved po poročanju TVS podpirajo nekatere znane igralke in igralci. "Izraba pozicije moči je huda oblika manipulacije in kot taka moralno in etično seveda nesprejemljiva," je poudarila igralka Nataša Barbara Gračner, ki je tudi profesorica na akademiji.

Nenavaden pojav na hrvaškem otoku: morje se je umaknilo, čolni ostali na suhem

Igralec Saša Tabaković pričakuje sankcije: "Moje pričakovanje je, da bo akademija prioritetno zaščitila žrtve, da bo zelo dobro ugotovila, kaj se je v resnici dogajalo, in da bodo profesorji, ki so bili v ta pojav vpleteni, sankcionirani."

Mia Skrbinac je prijavo o spolnem nadlegovanju vložila na ljubljansko univerzo. O ovadbi na policijo še razmišlja. Profesorja ne želi poimensko razkriti, ker da njena izkušnja ni izjema.

Dekan akademije Tomaž Gubenšek napoveduje ukrepe, čeprav po njegovih navedbah doslej niso prejeli še nobene prijave. "V vsakem primeru bo reakcija ostra. Sem popolnoma netoleranten do teh stvari, študenti morajo biti zavarovani, da se počutijo varne med študijem," je dejal za TVS.

Na Univerzi v Ljubljani po poročanju TVS obžalujejo takšna dogajanja, vsako prijavo pa obravnavajo skrajno resno. Da je spolno nadlegovanje in nasilje na fakultetah težava, potrjuje tudi ustanovitev skupine za prepoznavanje različnih oblik nasilja v akademskem prostoru, je še navedla TVS.

Študentska raziskovalna skupina Rezistenca na podlagi raziskave med 1500 študentkami in študenti ugotavlja, da se vsak deseti vprašani sooči s situacijo spolnega nasilja. Tudi pri tistih študentkah, ki so nasilje prijavile, se njihovih prijav ni jemalo dovolj resno, je pojasnila predstavnica skupine Rina Pleteršek. Zahtevajo sistematično ureditev tega področja na ravni univerze in države. "Žrtve ne smejo čez kalvarijo, skozi katero so šle študentke na Filozofski fakulteti," je za TVS opozorila Pleterškova.

Podobni očitki tudi na ljubljanski filozofski fakulteti

Konec januarja je v javnost prišla še ena podobna zgodba, in sicer obtožbe o neprimernem vedenju do študentk s strani profesorja na Filozofski fakulteti Igorja Pribca. 

Izredni profesor na oddelku za filozofijo ljubljanske filozofske fakultete, ki je javnosti znan tudi kot politični komentator, se namreč po poročanju medijev sooča z očitki o neprimernem obnašanju, verbalnem spolnem nadlegovanju na ustnih izpitih in celo fizičnem nadlegovanju. Izhajali naj bi iz ankete med študentkami in študenti ter dveh anonimnih izjav.

Oktobra lani je senat ljubljanske filozofske fakultete sklenil, da ne more več opravljati pedagoškega procesa in mu odrekel ponovno habilitacijo v naziv izrednega profesorja. Pribac je za medije sicer vse obtožbe zanikal in pravi, da se "svojih študentk in študentov ni nikoli neprimerno dotikal ali jih izsiljeval".

Novo na Metroplay: Ines Erbus o avtoimuni bolezni, ljubezni do hrvaščine in potovanjih