V Sloveniji so v ponedeljek ob 2382 testih potrdili 99 okužb z novim koronavirusom, je objavila vlada. Po podatkih Sledilnika za covid-19 delež pozitivnih testov tako znaša 4,16 odstotka. Od 84 hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 jih je 16 potrebovalo intenzivno nego. V domačo oskrbo so odpustili 19 oseb, umrl ni noben bolnik s covidom-19.
Največ okužb so v ponedeljek potrdili v starostni skupini med 25 in 34 let, in sicer 22. 19 novih okužb je med starimi od 45 do 54 let, 15 pa v skupini od 35 do 44 let. Med mladimi od 15. od 24. leta so našteli 11 novih primerov, v starostni skupini od 55 do 64 leta pa 14. Šest okužb so potrdili v starostni skupini od 65 do 74 in sedem okužb v skupini od 75 do 84 let. Po dve okužbi so odkrili med starejšimi od 85 let in med otroki, starimi od pet do 14 let. Eno okužbo so potrdili tudi v najmlajši starostni skupini do 4. leta.
Po podatkih Sledilnika za covid-19 je bilo v ponedeljek v Sloveniji 1656 aktivnih primerov okužbe z novim koronavirusom, skupno pa so doslej okužbo potrdili pri 5487 osebah. Doslej je umrlo je 149 oseb s covidom-19.
Po zadnjih podatkih sledilnika je med 16 bolniki s covidom-19, ki potrebujejo intenzivno nego, 11 takih, ki so na ventilatorju.
Največ hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 je bilo v Sloveniji sicer konec marca, 30. in 31. marca se je v bolnišnicah zdravilo 119 oseb, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom. Intenzivni oddelki so bili najbolj obremenjeni 10. aprila, ko je intenzivno nego potrebovalo 37 oseb.
Trend obolelosti s koronavirusom v 🇸🇮 na dan 28. 9. 2020 (00:00-24:00):
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) September 29, 2020
- Št. testiranj: 2382
- Št. pozitivnih: 99
- Št. hospitaliziranih: 84
- Št. oseb na intenzivni negi: 16
- Dnevno št. odpuščenih iz bolnišnice: 19
- Število umrlih: 0#OstaniZdrav@NIJZ_pr@MinZdravje pic.twitter.com/41iutJWtQn
UKC Maribor
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor so minuli konec tedna zabeležili dodatne štiri okužbe z novim koronavirusom pri zaposlenih in še štiri pri bolnikih. Po dosedanjih ugotovitvah so se z virusom okužili izven bolnišnice, je danes povedal direktor Vojko Flis.
"Zaradi tega je dodatno 19 zaposlenih v karanteni," je v današnji izjavi za medije povedal Flis.
Med zaposlenimi so okužbe odkrili pri dveh zdravnikih in dveh delavcih v zdravstveni negi s klinike za interno medicino, kjer so pred dvema tednoma zabeležili prve okužbe s koronavirusom med zaposlenimi v UKC Maribor. Eden od novo odkritih okuženih zdravnikov je delal v UKC Maribor kot gostujoči zdravnik, izvorno pa prihaja iz druge ustanove.
Bolnike s covidom-19 so s testiranji ugotovili na različnih oddelkih. Po Flisovih besedah sta bila dva okužena bolnika na oddelku za nefrologijo in eden na oddelku za pljučne bolezni. Ena bolnica pa je bila z okužbo z novim koronavirusom v porodnišnici, a je bila že odpuščena iz bolnišnice, je povedal direktor.
Kljub velikemu izpadu kadra - zaradi odrejenih karanten trenutno manjka 31 zaposlenih - ostali zdravstveni programi v tem kliničnem centru tečejo naprej. "Vsi oddelki še vedno delajo. Ponovno smo se morali reorganizirati. Delo je seveda nekoliko ovirano, a vendarle ustanova mora delovati naprej," je dejal Flis in poudaril, da dosegajo v povprečju okoli 98 odstotkov programa. "Kar pomeni, da se trudimo, da bi tudi vse ostale bolnike obravnavali enako, ne glede na bolnike s covidom-19," je dodal.
Izvor okužb z novim koronavirusom je po dosedanjih ugotovitvah izven bolnišnice
"Glede na to, da se pojavljajo posamezna žarišča v regiji, prihajajo zaposleni in bolniki v t. i. bele cone brez znakov bolezni in dokler se neki znaki bolezni ne pokažejo, tega ni mogoče odkriti," je pojasnil Flis.
V UKC Maribor se trenutno na oddelku za bolnike s covidom-19 zdravi 22 ljudi, še trije pa so v enoti za intenzivno terapijo. Na voljo imajo še tri postelje na "navadnem" oddelku in še tri v intenzivni negi. Po Flisovih besedah pa lahko zagotovijo še vsaj 20 mest, kar pomeni, da zaenkrat obvladujejo položaj.