Uredništvo | 7. 8. 2023, 13:02
Veste, kako ravnati v primeru poplavljenega vozila? (Tega nikar ne počnite)
Katastrofalne poplave so poleg domov uničile tudi številne avtomobile. Preberite napotke, kako ravnati, če je bilo vaše prevozno sredstvo poplavljeno.
Ena hujših poplav v zgodovini Slovenije je terjala veliko škode, uničeni so domovi, umirali so ljudje. Številnim pa je tudi poškodovala ali uničila prevozno sredstvo. Kako postopati, če vam zalije avto?
Ne zaganjajte motorja
Prvo pravilo je, da zalitega avtomobila ne zaganjate, izpostavljajo strokovnjaki na AMZS. Če je skozi izpušni sistem ali sesalne kolektorje vdrla voda v motorni prostor, lahko blatni delci poškodujejo ključne notranje dele, posledično pa lahko nastane velika škoda, s tem pa tudi povezani visoki stroški popravila.
"Poplavna voda namreč lahko, poleg blata, prinese še drugo umazanijo, tudi fekalne odplake, ki so praviloma kisle in zato do sestavnih delov vozil zelo agresivne," pravijo na AMZS in ob tem pa svetujejo, da se voda iz vozila začne čim prej odstranjevati. Še pred tem pa je treba odklopiti akumulator, saj po besedah strokovnjakov obstaja velika možnost, da je bila v stiku z vodo tudi električna napeljava.
Kdaj se popravilo ne izplača?
Tudi, če avtomobil ni popolnoma zalit, je najbolje, da pokličete avtovleko, da avtomobil odpelje v servisno delavnico, kjer bodo vaše prevozno sredstvo serviserji natančno pregledali in preverili, katere komponente je voda poškodovala.
Pri vozilih, v katera je voda vdrla v potniško kabino in je bil večji del motornega dela pod vodo, je povzročena škoda največkrat nepopravljiva in se popravilo ne izplača. "Četudi pri takem vozilu še uspemo zagnati motor in 'na videz' brezhibno deluje, se posledicam v obliki različnih okvar zaradi zalitja, ki bodo v prihodnje sledile, skorajda ne moremo izogniti," pravijo na AMZS.
Prej kot bo odstranjena voda, manjša bo škoda
Kot smo že omenili, se avtomobilov, pri katerih je poplavna voda vdrla v potniško kabino, ne izplača popravljati, zato se s čiščenjem ne trudite. Pri tistih vozilih, ki jih voda ni popolnoma zalila, pa je smiselno, da začnete sanirati škodo čim prej.
Pri odstranjevanju vode iz notranjosti avtomobila si lahko pomagate s sesalniki z možnostjo suhega in mokrega sesanja. K sušenju bo pripomogel dober pretok zraka, zato ob čiščenju pustite odprta vrata in okna. Če imate možnost, uporabite tudi sušilce in grelce. Zavedajte se, da gre pri sušenju za dolgotrajen proces, namreč, ko je notranjost avtomobila končno suha, sledi še temeljito čiščenje, najbolje s čistili, ki preprečujejo nastanek plesni.
Kako je z električnimi vozili?
Vodja servisne dejavnosti Jurij Kočar pojasnjuje, da so visokonapetostni sklopi električnih vozil pred vdori vode dobro zaščiteni in se samodejno izklapljajo že ob izključitvi vozila. Pogonska baterija nima potenciala proti zemlji, zato za zdravje in življenja ljudi ni nevarna. Glede drugih delov poplavljenih električnih vozil pa velja enako kot pri vozilih s termičnimi motorji. "Če je vozilo še poplavljeno, upoštevajte navodila pristojnih. Počakajte, da se voda umakne, nato pokličite vleko."
Kdo bo poravnal škodo?
Reševanju poplavljenega avtomobila sledijo visoki stroški čiščenja in popravil, zato je popolnoma na mestu vprašanje, ali zavarovalnice poravnajo škodo, ki jo povzročijo poplave. V kolikor imate sklenjeno osnovno oziroma obvezno zavarovanje, boste morali stroške poravnati sami, medtem ko imajo slovenske zavarovalnice v kasko zavarovanjih oziroma v paketnih kombinacijah vključeno tudi zavarovanje v primeru požara in naravnih nesreč.
AMZS članom in drugim voznikom še svetuje, naj preverijo zavarovalne police oziroma kritja. "Če ste avtomobilsko zavarovanje sklenili v AMZS, smo vam za nasvet na voljo na brezplačni telefonski številki 080 28 20, ali pa nam pišite na zavarovanja@amzs.si" je pojasnila Katy Kocet Ivanič, direktorica področja prodaja.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc