Poleg obveznih zimskih pnevmatik oziroma letnih s snežnimi verigami, med 15. novembrom in 15. marcem veljaljo še druga pomembna pravila.
V več krajih po Sloveniji zadnje dni sneži in marsikoga je, preden se je odpravil v službo, čakalo še neprijetno opravilo – čiščenje snega z avtomobila. Zgodnja ura, tema, nizke temperature in na tesnem ste s časom ... – a vozilo je treba dobro očistiti, ne le zaradi denarnih kazni, ampak predvsem zaradi vaše varnosti in varnosti ostalih udeležencev v prometu! Zimske pnevmatike niso edine pomembne pri vožnji po snegu!
Zimske pnevmatike
Praviloma sicer velja, da se zimske pnevmatike v primerjavi z letnimi na cesti bolje obnašajo že pri temperaturah pod sedmimi stopinjami Celzija, dež, sneg ali poledica pa te razlike le še močno poudarijo. Ustrezno zimsko opremo sicer predstavljajo zimske pnevmatike z vsaj tri milimetre globokim profilom (na južnem delu Primorske ob tem zadostujejo že letne pnevmatike z zadostnim profilom) ali pa letne pnevmatike, ki imajo vsaj tri milimetre profila, če imamo v vozilu shranjene verige. Proizvajalci pnevmatik priporočajo, da je globina profila vsaj štiri milimetre, vsaj dodaten milimeter pa je seveda zgolj dobrodošel.
Kazen za neustrezno zimsko opremo
Kazen za neuporabo oziroma neustrezno zimsko opremo znaša 40 evrov. Velja tudi za voznike, ki ne bodo imeli zimskih gum na priklopnih vozilih oziroma ne bodo uporabljali zimskih verig, ko bo to od njih zahtevala prometna signalizacija. Omenjena kazen je še najnižja med tistimi, ki vas lahko doletijo pozimi.
Dodatnih sto evrov bo šlo iz vaše denarnice, če ne boste upoštevali prometne signalizacije, ki na določenem odseku zaradi snežnih razmer začasno omejuje ali prepoveduje vožnjo osebnih oziroma tovornih vozil.
Če je kazen za neopremljenost z zimsko opremo 40 evrov, pa bodo policisti voznika vozila brez zimske opreme kaznovali s kar 500 evri kazni, če bo vozilo zaradi tega obstalo na cesti in oviralo promet. Hkrati bo za ta prekršek prejel še pet kazenskih točk.
Precej višje so kazni za pravne osebe, ki na službenih vozilih ne bodo zagotovile ustrezne zimske opreme oziroma če bo zaradi tega prišlo do oviranja prometa. Ob 120 evrih kazni za odgovorno osebo bodo namreč deležne še tisoč evrov kazni, namenjenih podjetju.
Kazen, če avtomobila ne očistite primerno
Ob 200 evrov boste v primeru, kadar bo na neočiščenem vozilu toliko vode, ledu ali snega, da bi z razlivanjem ali raztresanjem med vožnjo ogrožali prometno varnost.
Pripravljeni na zimo!
Poleg ustreznih zimskih pnevmatik (ali zgoraj navedenih alternativ) je pozimi priporočljivo imeti v vozilu tudi metlico za čiščenje snega z vozila, strgalo za led, manjšo lopato, s katero lahko odstranite sneg izpod koles, pa tudi kakšen dodaten pulover, rokavice, kapo ali odejo – za primer, da obtičite na težko dostopnem področju od koder bi vas morali reševati in bi trajalo dlje časa.
Kazni v Sloveniji so nekje v evropskem povprečju, hkrati pa daleč od rekordnih. Tako boste recimo v Avstriji za oviranje prometa zaradi neustrezne zimske opreme plačali kar 5000 evrov!
Zato je treba očistiti avto: odpadli sneg povzročil prometno nesrečo
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov