V vročih poletnih dneh bi moral imeti vsak voznik v avtomobilu vsaj eno plastenko vode. Toda, ali ste vedeli, da je navadna plastenka vode lahko izredno nevarna?
Plastenka vode v avtomobilu lahko povzroči požar. Če je sonce dovolj močno, lahko steklenica, polna vode, deluje kot leča, ki usmerja svetlobo v močan žarek, dovolj močan, da zažge oblazinjenje avtomobila.
Ognjevarni materiali v vozilu bi verjetno preprečili vžig, a plastenka za vodo bo za seboj zagotovo pustila neprijetne opekline. V najslabšem primeru pa lahko tudi zaneti požar. Namreč, če je avtomobil dve uri in pol na soncu brez prižgane klime, je lahko temperatura v njem tudi do 88 odstotkov višja od zunanje.
Lahko pijemo vodo, ki je bila v vročem avtomobilu?
Plastika je izdelana iz polimerov. Te kemično vezane molekule začnejo razpadati, ko se segrejejo, kar lahko omogoči, da se kemikalije v plastiki izpirajo v vodo. Antimon, ki se uporablja za proizvodnjo plastike, pa je lahko strupen v velikih odmerkih. Velja za endokrinega motilca in potencialno rakotvorno snov za ljudi.
Neodprta steklenica predstavlja minimalno tveganje, vendar se izogibajte pitju iz steklenice vode, ki ste jo odprli in nato pustili v vročem prostoru. Vroča vozila so odlično gojišče za rast bakterij, zato je najbolje, da vse odprte steklenice, ki so ostale v avtomobilu, zavržete. Seveda pa je najbolje, če plastenk vode v vročem avtomobilu sploh ne puščate in tako ne tvegate, da vam zažge oblazinjenje avtomobila ali pa v najhujšem primeru celo zaneti požar.
https://www.metropolitan.si/novice/otrok-avtomobil-vrocina-smrt-zgodi-se-lahko-vsakemu/
Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"