D. D. | 1. 11. 2023, 07:00
Bliža se čas, ko bo treba zamenjati pnevmatike. Preverite, katere so se na testu najbolje odrezale
Bliža se 15. november, ko je v Sloveniji z zakonom določena obvezna uporaba zimske opreme na motornih vozilih. Sem spadajo tudi zimske pnevmatike.
V Sloveniji si moramo vozniki še posebej zapomniti dva datuma, 15. marec ter 15. november. Slednji se nam že približuje in to je zadnji dan, ko moramo letne gume zamenjati za zimske. Kakšna zima nas čaka, ne zna napovedati nihče, zato bodo tudi vozne razmere nepredvidljive in posledično zahtevne. Čeprav živite na območju, kjer ni pričakovati veliko snega, je pametno, da je vaš jekleni konjiček opremljen z dobrimi zimskimi gumami.
Katere pnevmatike so se na testu najbolje odrezale?
AMZS je v sodelovanju z nemškim avtomobilskim klubom ADAC preizkusil 32 zimskih pnevmatik dveh velikosti. S svojimi lastnostmi na suhem, mokrem, v snegu ter ledu je bilo z oceno dobro skupaj ocenjenih enajst pnevmatik, po drugi strani pa sta dve pnevmatiki prejeli oceno slabo.
Med 16 pnevmatikami velikosti 225/45 R17 hitrostnega razreda H (do 210 km/h), kakršne uporabljajo kompaktni avtomobili (testni avtomobil je bil volkswagen golf), so oceno dobro prejele štiri pnevmatike:
- Continental WinterContact TS870
- Michelin Alpin 6
- Goodyear UltraGrip Performance
- Dunlop Winter Sport 5
Kormoran Snow pa je zaradi slabih lastnosti na mokrem ocenjena kot slaba znamka.
Med 16 pnevmatikami velikosti 205/60 R16 hitrostnega razreda H (do 210 km/h), kakršne uporabljajo majhni športni terenci oziroma hibridi (testni avtomobil je bil volkswagen T-roc), je sedem pnevmatik prejelo oceno dobro oziroma štiri zvezdice:
- Dunlop Winter Sport 5
- Michelin Alpin 6
- Goodyear UltraGrip 9+
- Continental WinterContact TS 870 P,
- Hankook Winter i*cept RS3
- Bridgestone Blizzak LM 005
- Firestone Winterhawk 4
Zaradi slabših lastnosti v zimskih razmerah in na mokrem pa sta znamki Austone Athena SP-901 in Lassa Snoways 4 ocenjeni kot slabi.
Ob tem na AMZS opozarjajo, da se tudi pnevmatike, ki so skupno dosegle dobro oceno, lahko zelo razlikujejo, zato je pametno, da pred nakupom premislite kakšne pnevmatike sploh potrebujete. "Če na primer veliko kilometrov prevozite po avtocestah, izberite pnevmatike z dobrimi voznimi lastnostmi in udobjem na suhi cesti," so zapisali na spletni strani.
Lahko tudi pozimi vozimo z letnimi gumami?
Zakon o pravilih cestnega prometa veleva, da morajo biti motorna in priklopna vozila na slovenskih cestah pozimi (od 15. novembra do 15. marca naslednjega leta) in v zimskih razmerah (ko se ob sneženju sneg oprijema vozišča ali je vozišče zasneženo, zaledenelo (ledena ploskev) ali poledenelo (poledica)), opremljena s predpisano zimsko opremo.
V praksi to pomeni, da lahko pozimi vozimo tudi z letnimi gumami, a morajo imeti dovolj profila, v snegu pa le, če so opremljene s snežnimi verigami.
Sicer pozimi vožnjo z letnimi gumami stroka močno odsvetuje, saj letne gume zaradi drugačne zmesi niso primerne za vožnjo po snegu, ledu in v mrzlih pogojih. Namreč, tako zimske kot letne pnevmatike so zasnovane vsaka za svoj namen, zato se pri temperaturi katerim niso namenjene, pnevmatikam zmogljivosti močno zmanjšajo.
Kako voziti v zimskih razmerah?
"Pozimi, ko so vremenske razmere nepredvidljive, morajo udeleženci v prometu, predvsem vozniki motornih vozil, računati na hitre spremembe voznih razmer. Ob sneženju naj se vozniki pogosto ustavijo in očistijo žaromete. Jeseni in pozimi naj podnevi ročno prižgejo zasenčene luči, saj obvezne dnevne luči pogosto svetijo le spredaj, zadaj pa ne. Meglenke naj uporabljajo samo v megli. Ob slabi vidljivosti je nujno zmanjšanje hitrosti in povečanje varnostne razdalje," je zapisano na spletni strani AMZS.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču