Razmišljate o nakupu nepremičnine? Razmislite še enkrat.
Slovenci si praviloma v nekem trenutku zaželimo imeti lastno hišo ali stanovanje. Takoj za tem smo soočeni z bridkim spoznanjem, da se glede na situacijo na nepremičninskem trgu, pri čemer imamo v mislih predvsem cene, to ne bo zgodilo tako hitro, kot bi si želeli. Morda se lotimo preračunavanja, v kolikšnem času si bomo s svojim dohodkom lahko privoščili nepremičnino.
Ne glede na naš individualni dogodek pa je dostopnost nepremičnin odvisna tudi od države, kjer živimo oziroma se želimo ustaliti. Nedavno poročilo portala BestBrokers.com primerja cene nepremičnin glede na to, koliko mesecev povprečne plače bi potrebovali za njihov nakup.
Raziskava je zajemala cene nepremičnin, povprečni neto mesečni dohodek, inflacijo in realne obrestne mere za hipoteke, kar pomeni hipotekarne obrestne mere, prilagojene za inflacijo, v 62 državah po svetu.
"Ker se cene in prihodki med državami znatno razlikujejo, se je ekipa BestBrokers odločila analizirati nepremičninski trg glede na število mesečnih plač, potrebnih za nakup doma v različnih evropskih državah," je zapisano v njihovem poročilu. Pri tem niso upoštevali stroškov za hrano, bivanje, varstvo otrok ali česar koli drugega, zato je njihov izračun zgolj teoretičen.
Raziskava je pokazala, da bi najhitreje privarčevali za hišo prebivalci Danske, kjer je povprečna cena 100 kvadratnih metrov velike nepremičnine na Danskem enaka 114 neto plačam. Danska je tako najbolj dostopna država v Evropi za nakup doma.
A preden se prepustimo kovanju načrtov za selitev na Dansko, je potrebno vedeti, da vse ni tako rožnato. Po drugih merilih je Danska leta 2023 veljala za najdražjo državo v EU (cene blaga in storitev so bile po podatkih Eurostata 43 % nad povprečjem EU), medtem ko so bile povprečne letne plače sedme najvišje v Evropi.
Nazaj k poročilu o dostopnosti nepremičnin. Druga in tretja najbolj dostopna evropska država sta Irska in Švedska, saj bi za nakup 100 kvadratnih metrov velike nepremičnine potrebovali 123 oziroma 129 neto plač.
Ozrimo se še na dno lestvice. Državi, kjer si je najtežje privoščiti nepremičnino, sta Češka in Slovaška. Tam namreč povprečna nepremičnina velikosti 100 kvadratnih metrov stane 274 oziroma 297 povprečnih plač, kar je zaslužek skoraj 25 let. Če bi nekdo lahko privarčeval polovico svoje neto plače, bi še vedno potreboval 50 let intenzivnega varčevanja, da bi si zagotovil hišo za družino.
In kje je na lestvici Slovenija? Tisti, ki so že resneje razmišljali o nakupu nepremičnine, bodo odgovor že slutili. Naša država je na lestvici 34 držav na 32. mestu. Nakup nepremičnine je nedostopnejši kot v Sloveniji le še na Češkem in Slovaškem. Za nakup 100 kvadratnih metrov velike nepremičnine moramo Slovenci odšteti 261 povprečnih plač. Če bi v hranilnik za varčevanje za lasten dom dajali svojo celotno povprečno plačo, bi si hišo lahko kupili po 22 letih dela.
Glede na poročilo so nepremičnine dostopnejše v vseh sosednjih državah. Avstrija in Italija sta na 11. in 12. mestu, Madžarska je na 20. mestu, Hrvaška pa na 26.
Poročilo je zajelo tudi države izven Evrope. Globalno so nepremičnine najbolj dostopne v Južni Afriki, kjer ljudje potrebujejo 71 povprečnih plač za nakup 100 kvadratnih metrov velike nepremičnine. Združene države Amerike so na drugem mestu na tej lestvici. Vendar se cene nepremičnin med zveznimi državami močno razlikujejo. Poročilo ugotavlja, da ljudje v ZDA potrebujejo 76 povprečnih mesečnih plač za nakup doma. Na dnu lestvice je Nepal, kjer je za nakup doma potrebnih 684 plač, tik pred njim pa Turčija, kjer je za nakup nepremičnine treba odšteti 631 plač, kar ustreza zaslužku več kot 52 let.
Novo na Metroplay: Tilen Artač o tem, zakaj je bilo težko imitirati Roberta Goloba in kako v resnici nastane vrhunska imitacija