Strokovnjaki ugibajo, kaj bi se lahko zgodilo, da se je riba, ki sicer živi v morskih globinah, tako nenavadno obnašala na gladini Jadranskega morja.
Na površini Jadranskega morja v Senju na Hrvaškem so opazili nenavadno vedenje ribe, ki jo v Sloveniji poznamo po imenu morska spaka. Posnetek tega redkega dogodka so objavili v spletni skupini Moj Senj, kjer je sprožil številna vprašanja in ugibanja. Na posnetku je videti morsko spako, ki odpira svoja ogromna usta na sami gladini morja, kot da bi poskušala zajeti zrak. Takšno vedenje je za to vrsto, ki običajno prebiva v globokih morskih območjih, zelo nenavadno, opozarjajo strokovnjaki.
Morska spaka je vrhunski plenilec, ki živi v globinah do 1000 metrov in jo redko opazimo blizu površja. Njen videz je prav tako posebnost. Ima glavo, ki presega polovico dolžine njenega telesa, in ogromna usta, obdana z majhnimi izrastki. Prav zaradi svojega videza je ta riba tudi dobila omenjeno ime - morska spaka oziroma pogovorno včasih tudi morska žaba.
Kaj bi lahko povzročilo nenavadno vedenje?
Pojav morske spake na površju Jadranskega morja bi lahko bil posledica različnih dejavnikov. Ena izmed možnosti je, da je riba bolna, kar bi lahko vplivalo na njeno sposobnost normalnega gibanja in obnašanja. Druga teorija, ki so jo izpostavili nekateri strokovnjaki, je, da je morda pogoltnila tujek, kot je kos plastike, ki ga je zamenjala za plen. Čeprav dokončne razlage ni, je očitno, da njeno vedenje ni običajno za to vrsto.
Morska spaka je izjemno priljubljena v kulinariki zaradi svojega okusnega mesa, ki je nežno in vsebuje malo kosti. Velja za odlično izbiro pri pripravi obrokov za otroke, saj je njeno meso hranljivo in lahko prebavljivo. Pripravlja se na različne načine – pečena, v brodetu ali kot osnovna sestavina ribjih juh. Posebna poslastica pa je ocvrta morska spaka. Ta morski velikan lahko sicer zraste vse do 2 metra dolžine in doseže težo skoraj 60 kilogramov. Največji znani primerek je tehtal kar 58 kilogramov!
Nenavadni primeri, kot je ta, ko morska spaka zapusti svoje običajno okolje in se pojavi na površini, so redki, a lahko opozarjajo na težave v morskem ekosistemu. Pojav plastike v oceanih, podnebne spremembe in onesnaženje so dejavniki, ki vplivajo na vedenje morskih živali. Primer iz Senja je morda le še en dokaz v nizu številnih, ki pričajo, kako pomembno je varovanje morskega okolja.
Novo na Metroplay: Tilen Artač o tem, zakaj je bilo težko imitirati Roberta Goloba in kako v resnici nastane vrhunska imitacija