J. Z. | 8. 9. 2022, 19:48
Poslovila se je monarhinja, ki je v 70 letih vladanja zaznamovala svet in kljub škandalom osvojila srca ljudi po vsem svetu
Kraljica Elizabeta je v mladih letih prevzela vodenje Velike Britanije in postala ena najbolj prepoznavnih žensk na svetu, za katero ne žalujejo le na domačih tleh. Z dvignjeno glavo je preživela številne neprijetne dogodke, ki so pretresali britanski dvor, in pustila večen pečat.
Elizabeta II. se je rodila 21. aprila 1926 kot prvi otrok princa Alberta in Elizabete, družinski člani pa so jo v mladih letih klicali Lilibeth. Princesa Elizabeta je postala prestolonaslednica, ko je njen stric kralj Edvard VIII. leta 1936 abdiciral, kralj pa je postal Elizabetin oče Jurij V.
Njeno otroštvo je bilo vse prej kot običajno - Velika Britanija je septembra 1939 vstopila v drugo svetovno vojno, Elizabeta pa je skupaj z mlajšo sestro Margareto ostala v državi in se leta 1945 pridružila vojski, kjer se je naučila voziti in sodelovala kot voznica ter mehaničarka v pomožnih teritorialnih enotah.
Novembra 1947 se je poročila z grško-danskim princem Filipom, ki je tik pred tem postal britanski državljan in vojvoda Edinburški. Princ Filip in kraljica Elizabeta II. sta bila bratranec in sestrična v drugem kolenu.
'I declare before you all that my whole life whether it be long or short shall be devoted to your service.'
— The Royal Family (@RoyalFamily) March 9, 2020
On her twenty-first birthday, in a speech broadcast on the radio from Cape Town, The Queen (then Princess Elizabeth) dedicated her life to the service of the Commonwealth. pic.twitter.com/0URU2tEPj8
Kmalu po poroki sta se Elizabeta in princ Filip preselila na Malto, kjer je princ Filip služil v mornarici. 14. novembra 1947 je rodila prvega otroka, ki ga je poimenovala Charles. Tri leta kasneje je povila še hčerko Anne. Ker je njenemu očetu pešalo zdravje, je začela počasi prevzemati njegove dolžnosti. Za njegovo smrt je izvedela na potovanju v Keniji, za kraljico pa so jo okronali 2. junija 1953.
Po kronanju se je z družino preselila v Buckinghamsko palačo, kjer je kraljevi par dobil še dva sinova, princa Andrewa in Edwarda. Kmalu po kronanju je s soprogom odšla na šestmesečno potovanje okoli sveta, ki je trajala od leta 1953 do leta 1954, in tako je postala prvi vladar, ki je obkrožil svet.
Družino pretresali številni škandali
Kljub temu, da je sama vedno veljala za zadržano žensko, ki je ravnala tako, da je ohranjala pozitivno podobo kraljeve družine, pa se je morala spopadati s številnimi škandali, ki so jih zakuhali njeni družinski člani.
Edina sestra kraljice Elizabete II., princesa Margaret se je zaljubila v Petra Towsenda, pripadnika kraljeve mornarice, ki je bil povrh vsega še poročen. Zaradi Margaret se je Peter ločil in odrekel profesionalni karieri. A kraljica Elizabeta II. njuni zvezi ni bila nikoli naklonjena, zato sta se po več letih polnjenja tabloidov počasi oddaljila drug od drugega.
Velik padec podpore je kraljica Elizabeta doživela ob ločitvi njenega sina Charlesa od princese Diane. Javnost je oboževala "princeso ljudskih src", zato ni razumela "hladnega" odziva Elizabete ob njeni smrti. Mnogi so menili, da bi se morala kraljica prej odzvati, ne pa da je čakala več dni, preden je podala uradno izjavo ob njeni smrti.
The Queen: "I feel enormously proud of what the Commonwealth has achieved, and all of it within my lifetime" pic.twitter.com/RP6zbzzT7N
— The Royal Family (@RoyalFamily) November 27, 2015
Enega hujših škandalov je zakuhal kraljičin sin Andrew, ki se je znašel v zelo neprijetnem položaju zaradi prijateljevanja z ameriškim milijarderjem Jeffreyjem Epsteinom, ki so ga obsodili kot pedofila. Pojavila so se mlada dekleta, ki so zatrjevala, da so spala s princem, ko niso imela niti 18 let. Princ Andrew se je nato umaknil iz javnega življenja in prenehal opravljati kraljeve obveznosti.
Škandali so se prenesli tudi na mlajšo generacijo pripadnikov kraljevega dvora. Med njimi zagotovo prednjači princ Harry, ki naj bi bil do nedavnega eden najljubših vnukov Elizabete. A so ga že pri 17 letih ujeli z marihuano, leta 2005 pa je poskrbel še za večji škandal, ko so ga fotografirali na neki zabavi, preoblečenega v nacističnega oficirja. Kasneje so ga med zabavo v Las Vegasu fotografirali povsem golega, fotografije pa so preplavile svetovne medije.
View this post on Instagram
Največji udarec pa je babici zagotovo zadal, ko se je dve leti po poroki z Meghan Markle odločil preseliti na drugo stran sveta in se odpovedal vsem kraljevim nazivom in dolžnostim.
V javnosti zadržana, zasebno vesela in dobre volje
Elizabeta II. je v javnosti ves čas vzdrževala videz zadržane monarhinje, ki javno ni kazala čustev, tudi do svojih otrok ne. Prav zaradi tega se je večkrat znašla v nemilosti javnosti, ki jo je včasih dojemala kot pretirano hladno osebo. A zasebno je bila vesela in zabavna oseba, piše Harpers Bazaar.
Avtor kraljičine biografije Bedell Smith je dejal, da je imela kraljica veliko smisla za humor, zaposleni na kraljevem dvoru pa so pogosto slišali njen smeh, ki se je razlegal po celotni hiši.
Monarhinja se je znala pošaliti tudi na svoj račun. Ko je po poroki Charlesa in Diane leta 1981 na televizijskem ekranu videla svoj obraz, je dejala, da je videti kot Miss Piggy. "Znala se je smejati na svoj račun, tudi v težkih časih," se je spominjal Smith.
Vladala v času velikih družbenih in političnih sprememb
Ko je Elizabeta II. pred 70 leti postala kraljica, je prevzela vajeti ogromnega imperija, ki ga je sestavljalo več kot 70 kolonij. V sedmih desetletjih, ki so sledila, se jih je mnogo osamosvojilo, številne pa še vedno ostajajo del britanske krone. Zadnja država, ki se je poslovila od britanske monarhije, je bil Barbados.
Monarhijo je vodila skozi desetletja velikih tehnoloških in družbenih sprememb in ostala njen simbol. V času Elizabetinega vladanja se je na položajih ministrskih predsednikov in predsednic po državah Commonwealtha zamenjalo več kot 170 politikov, samo v Združenem kraljestvu 15 premierjev. Med vsemi Elizabetinimi premierji so bile le tri ženske, Margaret Thatcher, Theresa May in Liz Truss.