L. PA. | 10. 7. 2023, 20:00
Kaj se dogaja?! Zvezdniki na koncertih vse bolj prestrašeni, zadnja žrtev Harry Styles
Na posnetkih in fotografijah, ki so zaokrožili po družbenih omrežjih, je mogoče videti Harryja Stylesa, ki se ob udarcu skremži, nato pa si z roko prekrije obraz. Zakaj vse več ljudi v zvezdnike meče potencialno nevarne predmete?
Kot smo pred kratkim poročali, se je v zadnjih mesecih močno povečalo število predmetov, ki so prileteli na odre med koncerti znanih glasbenikov.
Med drugim je prejšnji mesec ameriški zvezdnici Bebe Rexha med nastopom nekdo iz občinstva v glavo zalučal mobilni telefon, zaradi česar je morala poiskati pomoč v bolnišnici, ameriška kantri pevka Kelseo Ballerini je v glavo dobila zapestnico, Pink liziko, Harryju Stylesu pa je v oko priletel bombon.
To žal ni bil edini incident za Stylesa, saj ga je na sobotnem koncertu na Dunaju, ki se ga je udeležilo tudi veliko Slovencev, v obraz spet zadel trenutno še neidentificirani predmet, ki ga je na oder zabrisal nekdo od njegovih oboževalcev.
Na posnetkih in fotografijah, ki so zaokrožili po družbenih omrežjih, je mogoče videti Stylesa, ki se ob udarcu skremži, nato pa si z roko prekrije obraz.
@riristea Harry Styles Hit In The Eye After Someone Throws Object At Him During Concert In Vienna #harrystyles #riristea #rivetsoro ♬ Dramatic - Sallandu
Kaj je v ozadju metanja predmetov v zvezdnike?
Čeprav se zdi, da so se tovrstni incidenti začeli pojavljati v zadnjem času, je bilo metanje predmetov na oder med koncerti prisotno že pred desetletji. Kot poroča Forbes, je obiskovalec leta 2013 v reggae glasbenika Tootsa Hibberta vrgel steklenico vodke in mu poškodoval glavo. Tudi Morissey in Cher Lloyd sta že pred več kot desetimi leti predčasno zaključila koncerta, ker ju je nekdo iz občinstva zadel s steklenico. Te so danes na koncertih k sreči prepovedane, razen če vam jih uspe pretihotapiti na prizorišče.
Toda danes bi k metanju predmetov na oder lahko pripomogla družbena omrežja, saj si ljudje želijo od koncerta potegniti čim več 'TikTok trenutkov', za kar so pripravljeni poseči tudi po ekstremih.
Kristin Lieb, profesorica marketinga na bostonskem kolidžu Emerson College, ki raziskuje področje promocije v glasbeni industriji, pa pravi tudi, da oboževalci vse bolj pozabljajo, da so pop zvezdniki v resnici samo ljudje. "Mislijo si: plačal sem za ta koncert, zdaj bom tu počel, kar hočem."
Kako bo z varnostnimi ukrepi na koncertih v prihodnje?
Nekatere oboževalce zdaj upravičeno skrbi, da bo neprimerno vedenje nekaterih obiskovalcev vplivalo na organizacijo koncertov v prihodnje: da bodo glasbeniki, ki so imeli izkušnjo z 'letečimi predmeti' na koncertih, po novem bolj oddaljeni oziroma ločeni od oboževalcev ali pa bodo celo odpovedali turneje.
Kristin Lieb meni, da bi tovrstno vedenje oboževalcev lahko spodbudilo izvajalce k novim koncertnim pravilom, kot so prepovedi telefonov na koncertih ali nošenje zaščitne opreme, ki bi preprečila udarce. Za zdaj lahko problematični obiskovalci dobijo denarno kazen ali pa celo prepoved obiskovanja koncertov.
Morgan Milardo, generalni direktor na Inštitutu za popularno glasbo na Berklee College of Music v Massachusettsu, sicer meni, da se stvari ne bodo spremenile čez noč, gotovo pa bodo izvajalci, ki so že imeli negativne izkušnje, začeli uporabljati več varnostnih ukrepov.
"Na vsak tovrstni incident je glasbena industrija dolžna odgovoriti profesionalno in primerno dogodku, ki hkrati zavaruje vse vpletene," pravi Milardo in dodaja, da kulturo na koncertih narekujejo oboževalci, zato so tudi spremembe v njihovih rokah.
"Koncert naj bi bil skupnostno doživetje, širjenje ljubezni in spoštovanja do glasbenika. Ni prav, da moramo zdaj na koncertih skrbeti, ali bo neki piščančji medaljon zadel nekoga v oko ali v glavo. Koncert je veliko več kot viralna senzacija na družbenih omrežjih. Zato je čisto vsak, ki se koncerta udeleži, zadolžen za to, da poskrbi za svojo varnost in varnost vseh okoli sebe."
Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev