L. PA. | 8. 10. 2023, 09:02
Napake pri opremljanju, ki lahko znižajo ceno vaše nepremičnine (pogoste so tudi v številnih slovenskih domovih)
Posebej zahtevnim kupcem lahko v oči hitro pade moteč element, zaradi katerega se za nepremičnino na koncu ne bodo odločili ali pa bodo poskušali znižati njeno ceno ...
Čeprav so potrebe na slovenskem nepremičninskem trgu še vedno večje od ponudbe, pa to ne pomeni, da se bo vsako stanovanje, ki je na trgu, prodalo ali oddalo za vsako ceno. Posebej kupci, ki imajo veliko pod palcem, si lahko privoščijo biti bolj izbirčni, saj želijo za svoj denar iztržiti kar največ.
To so zato kupci, ki bodo pri ogledovanju potencialnega novega doma pozorni na vsak detajl – in kar hitro se lahko zgodi, da jim v oči pade moteč element, zaradi katerega se za nepremičnino na koncu ne bodo odločili ali pa bodo poskušali znižati njeno ceno. Vas zanima, katere so najpogostejše napake pri opremljanju doma, ki vas lahko stanejo zadovoljnega kupca oziroma najemnika?
1. Slab izbor stenskih barv
Seveda je najpomembnejše, da je stanovanje, ki ga prodajate, sveže prepleskano, saj to lahko po podatkih portala Zadovoljna.rs dvigne njegovo ceno tudi za 1000 evrov (čeprav je to bistveno manjši vložek, kot če novi stanovalci sami poskrbijo za pleskanje). Vseeno pa ni slabo paziti tudi na izbor stenskih barv.
Strokovnjaki priporočajo, da se izogibate zelo temnim in zelo močnim barvam. Čeprav so te zadnja leta zelo popularne na družbenih omrežjih, ni nujno, da bodo v realnosti izpadle tako dobro kot na fotografijah, posebej če imate manjše stanovanje. Najbolj varna izbira so še vedno bele stene ali stene v nevtralnih barvah, ki bodo tudi optično povečale prostor in omogočile potencialnim novim lastnikom, da si lažje predstavljajo razporeditev pohištva.
2. Premalo svetlobe
Dnevna soba je prostor v stanovanju, kjer običajno preživljamo največ časa, gostimo družinske člane in prijatelje. Zato je pomembno, da je ta soba privlačna, kar pomeni tudi, da ima veliko naravne svetlobe. Na to lahko vplivate s svetlimi zidovi in pohištvom, pa tudi z izbiro razsvetljave, sploh če je soba na severni strani in čez dan ne dobi veliko svetlobe. Poskrbite tudi, da je prostor zračen in odprt.
3. Kratke zavese
Če želite, da vaš dom deluje moderno, raje izberite dolge zavese v nevtralnih tonih, ki prepuščajo svetlobo. Da ugotovite, koliko materiala potrebujete za zavese, izmerite širino okna in jo pomnožite s tri. Na ta način, piše Zadovoljna.rs, boste dobili skupno širino zaves, ki je potrebna, da dosežete kar najbolj razkošen videz prostora.
4. Prevelike preproge
Preproge, ki prekrivajo celoten prostor, so preteklost. Danes veliko bolje izpadejo preproge, ki so le malo večje od kavča ali jedilne mize.
5. Napačna izbira talne obloge
Tudi pri izbiri talnih oblog mnogi naredijo klasično napako: izberejo tisto, kar se jim je na fotografijah drugih stanovanj zdelo lepo, pri tem pa ne razmišljajo, kako bi določena talna obloga sploh funkcionirala v njihovem stanovanju, pomagala prostorom, da so videti večji in tako dalje.
Po navedbah Zadovoljna.rs je zlato pravilo, da izbira lesenih tal oziroma parketa pri močnejši svetlobi ustvari iluzijo večjega prostora. Velik vpliv na to, ali bo prostor videti odprt ali utesnjen, pa ima tudi smer, v katero so tla položena. Najbolje je, če so deske vzporedne z najdaljšo steno. Tako bo poudarek na najdaljšem delu prostora, kar bo ustvarilo občutek, da je soba večja.
6. Slaba organizacija pohištva v dnevni dobi
Slaba razporeditev pohištva bo ustvarila iluzijo natrpane in utesnjene dnevne sobe, tudi če njena kvadratura v resnici ni tako majhna. Za začetek določite tako imenovano sidrišče, po pravilih naj bi bila to preproga. Kot že rečeno, preproge ne smejo biti prevelike ali premajhne, najboljša izbira pa so tiste, ob robovih katerih lahko razporedite sedežno garnituro in ostalo pohištvo.
7. Ogromni kosi pohištva
Vsi imamo še pred očmi stanovanja naših babic, na primer dnevno sobo z ogromnim regalom, ki se je običajno raztezal čez celotno steno, težkimi zavesami, masivnim kavčem in veliko klubsko mizico. Danes temu neformalno rečemo "socialistična oprema". Še danes so nekatera stanovanja, posebej starejša, opremljena na ta način. A če želite, da vaše stanovanje doseže večjo vrednost, bi se morali takim kosom pohištva ogniti v velikem loku, če pa že obdržite kakšnega, ga kombinirajte izključno z modernimi in minimalističnimi elementi, sicer bo prostor videti majhen in utesnjen.
8. Preveč dekoracije in plastike
Ne pretiravajte z dekoracijo, temveč se osredotočite na dekor, ki vas najbolj definira. Če boste vsak kotiček stanovanja napolnili z nepotrebnimi detajli, boste prostor namreč popolnoma zadušili. Če je le mogoče, plastične police, stojala za čevlje in podobno zamenjajte s kosi iz naravnih materialov. Tudi posode iz lesa in gline nikoli ne gredo iz mode in avtomatično naredijo prostor bolj razkošen.