Uredništvo | 20. 6. 2024, 14:30

Neverjetno ogabni prizori slovenskega morja: bi si sploh upali zaplavati? (FOTO)

Goran Rovan, F.A. Bobo

Morje na obali je prekrito z rjavo, na pogled nič kaj privlačno sluzjo.

Nastopil je čas za kopanje, morje se je segrelo nad 20 stopinj Celzija, in Slovenci se radi pohvalimo z dostopnostjo plaž, saj pridemo iz prestolnice z avtom do obale v eni uri. Potapljači in ribiči pa že nekaj dni opažajo poseben pojav, ki si ga v plavalni vodi ne želi nihče: morje na obali je prekrito z rjavo, na pogled nič kaj privlačno sluzjo.

Goran Rovan, F.A. Bobo
Goran Rovan, F.A. Bobo
Goran Rovan, F.A. Bobo

Nad pojavom so bili začudeni tudi domačini, Pirančani so se spraševali, kaj je ta ogabna stvar, ki se je zažrla v morje. Odgovor je za N1 podal biolog na Morski postaji Piran dr. Borut Mavrič: gre za "sluzenje vode", kjer "sluzasto snov tvorijo polisaharidi, ki spremenijo agregatno stanje, torej iz raztopljenega preidejo v trdno. Ti sladkorji se nato združujejo v skupke, v sluzaste agregate različnih velikosti. Če so skupki redkejši od vode, se dvignejo na morsko gladino in se nato nabirajo v mandračih, kamor jih zanesejo tokovi".

Goran Rovan, F.A. Bobo
Goran Rovan, F.A. Bobo

Sluzenje morja je naraven pojav in mnoge plavalce ne odvrne od kopanja, nastanek sluzi pa ni v Jadranu nič novega. Prvič so jo zaznali že v 18. stoletju in ni nevarna za zdravje ljudi, ker pa se vanjo ujamejo tudi patogeni, kot so fekalne bakterije, ni zaželeno, da zaide v telo. 

Goran Rovan, F.A. Bobo
Goran Rovan, F.A. Bobo
Goran Rovan, F.A. Bobo

Večji problem predstavlja sluz organizmom, ki živijo na morskem dnu, ker se sluzi ne morejo umakniti. Sluz lahko oteži ali onemogoči njihovo dihanje in privede do smrti. Strokovnjaki pričakujejo, da bo sluz odnesel močnejši veter ali naslednja nevihta.

Novo na Metroplay: "To je kot droga" - Livija Pandur | N1 podkast s Suzano Lovec