L. PA. | 25. 6. 2024, 08:00

Je to najbolj depresivno mesto na svetu? Tako oddaljeno, da tja ne vodi nobena cesta, in tako onesnaženo, da ...

TikTok/all_four:_corners/posnetek zaslona

Za to, da je bil Norilsk večkrat proglašen za najbolj depresiven kraj na svetu, je več razlogov: leži dobesedno bogu za hrbtom, spada med deset najbolj onesnaženih mest na svetu, zima traja devet mesecev, v času polarne noči pa prebivalci kar dva meseca ne vidijo sonca.

Mraz, tema, težka dostopnost, onesnaženost, zapuščene stavbe ... rusko rudarsko mesto Norilsk ima vse predispozicije za naziv "najbolj depresivnega mesta na svetu", kakor so ga uporabniki družbenih omrežij in mediji že večkrat poimenovali.

Gre za mesto v Krasnojarskem okraju v Sibiriji, na vzhodu Rusije, kjer živi več kot 170.000 ljudi, velja pa za eno najtežje dostopnih mest na svetu. Prestolnica Moskva je od njega oddaljena približno 4.500 kilometrov, regionalna prestolnica Krasnojarsk pa skoraj 1.500 kilometrov. Nič čudnega torej, da se domačini, ko zapustijo mesto, šalijo, da gredo "na celino": tako pravijo kar celotnemu preostanku sveta.

V Norilsk namreč ne vodi nobena cesta, mesto s preostankom sveta po kopnem povezuje le ena tovorna železniška proga in pristaniško mesto Dudinka, ki je oddaljeno približno 60 kilometrov - vendar je morje pozimi zmrznjeno. Letalska povezava je še najbolj zanesljiva, a je let iz Moskve, ki traja pet ur, precej neprijeten, poroča New York Post. 

Norilsk je obenem dobil ustrezno internetno povezavo šele leta 2017, do takrat se je mesto zanašalo na zapleteno satelitsko povezavo.

Mesto je tako onesnaženo, da je pričakovana življenjska doba deset let nižja od državnega povprečja.

Mesto je tako onesnaženo, da je pričakovana življenjska doba deset let nižja od državnega povprečja.

Profimedia

Grozljiva zgodovina

Zgodba Norilska se je začela v 20. stoletju, ko so bila ob vznožju gorovja Putorana odkrita bogata nahajališča niklja, bakra in kobalta. Danes Norilsk leži na največjih nahajališčih niklja, bakra in paladija na svetu. Leta 1936 je Sovjetska zveza izkoristila okoli 500.000 prisilnih delavcev iz bližnjega gulaga, da so začeli v gorah, sredi arktičnega permafrosta, graditi ogromen rudarski kompleks.

Delali so 20 let, približno 18.000 delavcev je umrlo v grozljivih razmerah. Ta naselbina je danes Norilsk, ki proizvede petino svetovnega niklja in več kot polovica svetovnega paladija, kovine, ki se uporablja v avtomobilskih izpuhih in nakitu.

Skoraj vsi prebivalci Norilska so povezani s tovarno niklja: delajo pri ogromnem podjetju Norilsk Nickel ali pa za eno od številnih podjetij, ki so odvisna od te industrije. Posledično je Norilsk najbolj onesnaženo mesto v Rusiji in eno izmed desetih najbolj onesnaženih mest na planetu. Vsako leto tovarna niklja izpusti več kot dva milijona ton strupenih plinov, vključno z žveplovim dioksidom, dušikovimi oksidi, ogljikom, fenoli in drugimi. Že dvakrat se je zgodilo, da je postala reka v mestu zaradi škodljivih izpustov krvavo rdeča.

Pričakovana življenjska doba delavca v Norilsku je le 59 let, kar je 10 let manj od državnega povprečja. Prebivalci dvakrat pogosteje zbolevajo za rakom in stopnje krvnih bolezni pri otrocih v Norilsku so za 44 odstotkov višje v primerjavi s povprečnim otrokom v Sibiriji, medtem ko so stopnje bolezni živčnega sistema višje za 38 odstotkov, bolezni kosti in mišic pa za 28 odstotkov.

Morda vas zanima tudi:

Polarni mraz in tema

A tudi brez grozljivega onesnaževanja mesto ne bi bilo kaj bistveno bolj prijetno. Leži namreč na območju permafrosta, zima traja približno devet mesecev, povprečna januarska temperatura je minus 30 stopinj Celzija, rekord pa je bil minus 52 stopinj Celzija. Zaradi polarne noči so prebivalci približno dva meseca na leto brez sonca. To lahko povzroči pozabljivost, nihanje razpoloženja in kognitivne motnje.

Zakaj bi kdo živel na takem kraju, se morda vprašate? Očitno se izplača. Delavci v podjetju Norilsk Nickel, še piše New York Post, lahko zaslužijo več kot 986 dolarjev (920 evrov) na mesec, medtem ko je državno povprečje manj kot 739 dolarjev (700 evrov) mesečno. 

Norilsk proizvede petino svetovnega niklja.

Norilsk proizvede petino svetovnega niklja.

TikTok/all_four:_corners/posnetek zaslona

Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev