D.H. | 26. 6. 2024, 10:05
3 enostavne rešitve za drastično povečanje hitrosti delovanja vaše pametne televizije
Preklopite z gledanja televizije na Netflix in se vam zdi, da vse skupaj traja precej dlje, kot bi smelo? Imate občutek, da se televizija nekoliko počasneje odziva na ukaze iz daljinskega upravljalnika kot nekoč? S tremi enostavnimi rešitvami se lahko znebite težav, ki običajno povzročajo upočasnjeno delovanje novodobnih pametnih televizij in s tem močno izboljšate izkušnjo gledanja televizije.
Sodobne televizije imajo ogromno funkcij in aplikacij, da so kot prava platforma za vsebine na zahtevo, hkrati pa omogočajo dostopanje do vseh televizijskih vsebin, vključno z možnostjo ogleda za nazaj. V pametnih televizijah med delovanjem poteka tudi kopica internih storitev, ki se ves čas dogajajo v ozadju. Sčasoma se lahko zgodi, da vse to začne televizijo upočasnjevati in nenadoma se aplikacije nalagajo počasi, preskakovanje med TV-kanali ima nadležen zamik in izkušnja za vas postane nadvse nadležna. Kaj lahko naredite? Koraki za izboljšanje situacije so v resnici zelo preprosti.
Opcija 1: Ponovni zagon (restart)
Preden vas pošljemo na kopanje med funkcijami v meniju, lahko poskusite najbolj enostavno rešitev – ponovni zagon (Restart). Najbolj varna in zanesljiva metoda je, da v meniju televizije poiščete funkcijo Restart.
S tem postopkom se bodo zaprle aplikacije, ki tečejo v ozadju, ponastavili se bodo procesi, ki jih televizija potrebuje za obratovanje, posledično pa se bo sprostil prostor v pomnilniku. Za bolj fizičen ponovni zagon, lahko televizijo preprosto izklopite iz elektrike, počakate vsaj 30 sekund in jo nato ponovno priklopite in vklopite.
Opcija 2: Počistite predpomnilnik (cache)
Kot računalniki in pametni telefoni tudi televizija shranjuje začasne podatke v predpomnilniku, da operacijski sistem ne potrebuje vsakič na novo pridobivati vseh informacij. Ta predpomnilnik se sčasoma lahko zapolni, tudi s podatki, ki jih televizija morda več ne potrebuje, kar občutno upočasni delovanje.
Da bi sprostili nekaj prostora v predpomnilniku, odprite nastavitveni (Settings) meni televizije in poiščite funkcijo Clear Cache (običajno v meniju System in tam pod imenom Cache ali Storage). Če obstaja možnost, da počistite predpomnilnik za vsako specifično aplikacijo, naredite tudi to, vsaj za tiste aplikacije, ki jih največ uporabljate (Netflix, Max, Apple TV+, aplikacija za gledanje televizije ipd.)
Ob prvem zagonu po čiščenju predpomnilnika bodo nekatere aplikacije morda potrebovale malce več časa, da se naložijo, bi pa potem morale delovati bolj tekoče in hitreje, ko si izborijo več prostora v zdaj prečiščenem predpomnilniku.
Opcija 3: Preverite, ali so nameščene vse posodobitve
Redno posodabljanje operacijskega sistema in vdelane programske opreme (firmware) je ključno za optimalno delovanje televizije. Predlagamo, da ročno preverite, ali so vse posodobitve primerno nameščene in da ni televizija morda celo ujeta v neprestani cikel čakanja na namestitev.
Večina sodobnih televizorjev ima izbrano avtomatično nameščanje posodobitev in tudi dobite obvestilo, ko se bo posodobitev namestila (običajno vas televizija obvesti, da se bo to zgodilo naslednjič, ko boste TV-izklopili). Za vsak primer pa le skočite v meni in poiščite funkcijo Update (za 'software' in 'firmware'), da boste zagotovljeno prepričani, da so nameščene vse potrebne posodobitve.
Skrajna opcija: Povrnitev na tovarniške nastavitve
Ko ne pomaga nič drugega, vam še vedno preostane najbolj drastična rešitev – ponastavitev televizije na tovarniške nastavitve. Ultimativni 'reboot', kjer se pobrišejo vse ročno nameščene aplikacije, vsi podatki, ki so se v času delovanja nabrali v pomnilniku in predpomnilniku, in vse shranjene nastavitve (če ste morda prilagajali sliko in zvok svojim željam).
To opcijo boste največkrat našli pod naprednimi nastavitvami (Advanced Settings). Če kaj dosti pri nastavitvah televizije niste spreminjali, to niti ni tako časovno zahtevna opcija – ponovno boste morali vpisati podatke za povezavo v Wi-Fi omrežje, naložiti želene aplikacije in se v njih vpisati s svojim računom. Če to občutno izboljša delovanje televizije, se vsekakor izplača.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc