3 enostavni triki za bolj učinkovito uporabo klime na nižjih nastavitvah (za posledično nižje stroške)

25. 6. 2024, 10:01 | D.H.
Deli
3 enostavni triki za bolj učinkovito uporabo klime na nižjih nastavitvah (za posledično nižje stroške) (foto: Profimedia)
Profimedia

Ko čez Slovenijo pljuskne vročinski val, si življenja brez klime niti ne znamo predstavljati. So pa z uporabo klime povezani tudi višji stroški, sploh takrat, ko je elektrika strašljivo draga. Kakšne so torej najbolj optimalne nastavitve za čim bolj ekonomično uporabo klime in kako lahko njeno učinkovitost še povečamo?

Na koliko stopinj naj imamo nastavljeno klimo

Klime so se, kot vsa tehnologija, z leti močno izboljšale. Poleg priročnih funkcij, kot je ta, da jo lahko povežemo v omrežje Wi-Fi in zaženemo kar prek aplikacije, da se iz službe že vrnemo v prijetno ohlajen dom, pa se je izboljšala tudi sama zmogljivost klim. 

Pred leti so proizvajalci klim običajno svetovali, da naj bo klima nastavljena na 20 stopinj Celzija. Že ob prvem pomisleku se vam verjetno zdi, da je to sumljivo nizka nastavitev, kar drži – a klime so nekoč potrebovale precej nižje nastavitve temperatur, da so dejansko ohladile dom ob res visokih zunanjih temperaturah.

Proizvajalci klim danes svetujejo, da je najbolj optimalno, če klimo namestimo na 24 stopinj Celzija. Ker klime avtomatično tudi zmanjšujejo vlago v zraku (ustvarjajo bolj suh zrak), je 24 stopinj za bivanje že zelo prijetno (običajno je tako ali tako visoka vlaga tista, ki ustvarja najbolj neprijetne občutke vročine), klima pa na tej nastavitvi ne bo porabila ogromno energije. 

Kupila poceni rabljene uhane, nato pa ugotovila, koliko so vredni v resnici

Po študijah se namreč strošek za klimo zniža za okoli 6 % za vsako stopinjo več pri delovanju. Ob nastavitvi delovanja na 24 stopinj Celzija bo klima ohranjala zelo prijetno temperaturo v prostoru, odstranjevala vlago in obenem bila prijazna do vašega računa za elektriko. 

Poskrbite, da so okna zaprta

Tesnjenje je bistvenega pomena pri ohranjanju prijetnih temperatur, ki se jih klima trudi ohranjati v vašem domu. To pa je mogoče le, če imate okna tesno zaprta, da hladen zrak ne uhaja iz prostorov. Dodatno lahko pripomorete k lažjemu ohlajanju tako, da zagrnete zavese, spustite rolete ali na okna, če so izpostavljena soncu (sploh strešna v mansardah), namestite senčnike. Senčniki na oknih lahko odbijejo kar do 72 % toplote.

Uporabljajte časovne nastavitve

Ni treba, da klima dela ves dan ali vso noč. Kot pri ogrevanju tudi na klimi lahko namestite časovna obdobja, ko želite, da klima ohladi prostor. Škoda denarja, da vam klima ohlaja prostore vso noč, če lahko povsem udobne temperature dosežete že s prezračevanjem. Zračenje je smiselno tudi zjutraj, preden so temperature zunaj previsoke.

Redni servis

Redni letni servis klime zagotovi, da bo ta delovala kar najbolj učinkovito. Čiščenje in menjava filtrov izboljšata pretok zraka, omogočita hitrejše hlajenje in s tem manjšo porabo energije za dosego istega cilja. Če iz klime kaplja ali če zrak uhaja ob robovih, pa servis ni le priporočen, ampak nujen.

Omislite si ventilator (ali dva)

Ventilatorji so izjemni (in cenovno zelo dostopni) pomočniki v boju z vročino. Na voljo so v različnih velikostih, uporabite pa jih lahko kot izjemno dopolnilo vaši klimi. Ventilatorji namreč pomagajo pri cirkulaciji hladnega zraka, da je ohlajanje prostorov lažje in bolj učinkovito. Tako boste lahko klimo prižigali manjkrat, kot sicer, saj vas bodo z mešanjem že ohlajenega zraka dlje časa učinkovito ohlajali kar ventilatorji.

Kako lahko z iOS 18 skrijete ali zaklenete iPhone aplikacije (ne boste verjeli, koliko ljudi je želelo to možnost!)

Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"