D.H. | 9. 7. 2024, 10:06
5 zvokov, ki jih današnji otroci nikoli niso (in najbrž ne bodo) slišali
Če ste del tranzicijske generacije, ki je iz analognega sveta zrasla v povsem digitaliziran vsakdan, potem boste zagotovo nemudoma prepoznati nekaj zvokov, ob katerih se današnja mladina le praska po glavi.
Generacija X je tista generacija, ki se je rodila v skorajda še povsem analogni svet stacionarnih telefonov in videorekorderjev, potem pa se prek zgoščenk in dial up interneta prebila vse do umetne inteligence, mobilnih telefonov in zapestnih ur, ki merijo količino kisika v krvi. Poglejte, ali se še spomnite nekaterih zvokov iz časa osemdesetih in devetdesetih …
Dial up modem
Ah, ta prekrasni zvok prvih užitkov na spletu. Zvok, ki je napovedoval neizmerno veselje ob branju spletnih forumov, igranju prvih spletnih iger in pošiljanju elektronskih pisem novim prijateljem na drugi strani planeta. Če štejete vsaj 30 let, boste ta zvok zelo verjetno prepoznali. Danes vsekakor odmeva z izjemno nostalgijo.
Prevrtavanje VHS-kasete
Videorekorderji so bili nadvse dragocen del dnevnih sob v osemdesetih in devetdesetih. Omogočali so gledanje filmov, ki smo si jih posneli s televizije ali pa sposodili v videoteki. Pri slednjih je veljalo strogo pravilo, da je treba video kaseto pred vrnitvijo v videoteko obvezno prevrteti na začetek, sicer je sledila denarna kazen. Tako se je slišalo prevrtavanje VHS-kaset:
Tipkanje na pisalni stroj
Ljubitelji retro estetike obožujejo starinske pisalne stroje. Igralec Tom Hanks menda vedno potuje z dvema pisalnima strojema, legendarni modri pisalni stroj znamke Olivetti Lettera 32, na katerega je tipkal eminentni ameriški pisatelj Cormac McCarthy, pa se je pred časom prodal za kar četrt milijona dolarjev.
Morda najbolj privlačen del teh staromodnih pisalnih strojev je prav zvok, ki nastaja med tipkanjem. Ko so se utečene strojepiske v časih pred računalniki lotile hitrega tipkanja, je nastala prava simfonija prepoznavnih zvokov, ko so črkovni nosilci udrihali ob trak s črnilom. In ko se natipka do konca vrstice, sledi prav katarzičen zvok prehoda v novo vrstico in vrnitev kartuše na začetno pozicijo.
Telefoni s krožno številčnico
Klasične staromodne telefone s krožnim izbirnikom številk so že proti koncu osemdesetih začeli nadomeščati telefoni na tipke. Sicer so se telefoni z elektronskimi tipkami začeli pojavljati že proti koncu šestdesetih let, a so se v gospodinjstva tostran železne zavese začeli vpeljevati precej pozneje.
Mladina danes verjetno ne bi znala niti upravljati tega čuda tehnologije, čeprav so bili telefoni s krožno številčnico izdelani zato, da bi poenostavili telefoniranje. S temi telefoni se je namreč iz procesa telefonskega klica izločilo človeške operaterje, ki so morali ročno povezovati kličoče.
Proces vrtenja krožnega izbirnika je imel svoj lastni zvok, ki vas bo hkrati spomnil na čase, ko ste imeli doma zasedeno linijo, ker je telefon istočasno uporabljal vaš sosed (t. i. telefonski dvojček).
ICQ-zvok
Preden je bil Facebook, preden je bil Snapchat, preden so na mobilne telefone in računalnike skakala nešteta obvestila o sporočilih, ki jih prejemamo iz ducata različnih komunikacijskih kanalov, je bil – ICQ.
Za prve spletne domorodce, ki so si prek forumov in spletnih iger našli prijatelje, je bil ICQ eden prvih načinov enostavnega pošiljanja sporočil. ICQ (prebere se kot 'I seek you' – iščem te) je imel prepoznaven, čeprav izredno enostaven 'oh-oh' zvok, ki je zacingljal ob prejemu novega sporočila ali odgovora. Se ga spomnite?
Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev