D.H. | 4. 7. 2024, 08:51

Klepetanje z Jezusom in celo Hudičem? Nova aplikacija z umetno inteligenco omogoča pogovore s svetopisemskimi liki

Profimedia

Od prihoda programa umetne inteligence ChatGPT je bil ta uporabljen že na nešteto načinov. Nismo pa pričakovali, da bo nekdo to tehnologijo naučil, kako se lahko predstavlja kot Jezus.

Podjetje Catloaf Software iz Los Angelesa je poslalo na trg aplikacijo z imenom Text With Jesus (imajo tudi svojo uradno spletno stran, ki si jo lahko ogledate na tej povezavi). Gre za razširjeno različico njihove pretekle aplikacije, s katero so uporabniki preprosto vsak dan prejeli eno Jezusovo modro misel

Stephane Peter, direktor podjetja Catloaf Software, je ob izidu nove aplikacije povedal, da ta nova različica omogoča, da ljudje ne dobijo le naključnega verza iz Biblije, ampak jim aplikacija omogoča dejansko pogovarjanje z Jezusom ali katerimkoli drugim likom iz Svetega pisma.

Aplikacija je nastala kot  rezultat večmesečnega eksperimentiranja z umetno inteligenco, z željo, da bi najbolj verni Kristijani dobili globljo povezavo z najbolj ikoničnimi svetopisemskimi liki. In zdaj lahko preko aplikacije Text With Jesus 'klepetajo' z apostoli, Adamom in Evo, Jožefom in Marijo, z mesečno naročnino v višini 3 dolarjev pa se odklene še dostop do drugih likov, recimo Marije Magdalene in celo Hudiča (Satana). Mimogrede – Hudič vsa sporočila menda zaključi z emojijem Hudiča (👹).

textwith.me (zajem zaslona)

Aplikacijo so testirali cerkveni vodje 

Stephane Peter je ob izidu povedal, da pri nastajanju aplikacije niso sodelovali svetopisemski učenjaki, da pa se je umetna inteligenca prilagodila, da v aplikaciji čim bolj sledi svetopisemski tradiciji. Pri teh 'klepetih' tako črpa iz vseh obstoječih različic Svetega pisma.

Beta testiranje aplikacije je bilo tudi v rokah cerkvenih vodij, ki so med drugim ugotovili, da umetna inteligenca tu in tam pozablja citirati iz Svetega pisma (in navajati verze) in da Jezus med pogovori deluje nekoliko – vzvišeno. Vse to je popravljeno v končni različici. 

"Po posodobitvah se zdaj UI odziva bolj kot normalna oseba in ve, da se mora pri iskanju odgovorov čim bolj zanašati na vsebino iz Svetega pisma," je povedal Stephane Peter in dodal: "Trik je najti najboljše ravnotežje."

Oglasili so se kritiki

»Bogokletje!« In tudi: »Krivoverstvo!« Kritiki so seveda glasni. Umetna inteligenca v podobi Jezusa je vsekakor kontroverzen korak v svetu tehnologije. Izpostavlja se tudi, da se UI Jezus pri bolj polemičnih vprašanjih odziva precej bolj vključujoče, kot bi pričakovali. Ko so ga pri spletni publikaciji Insider vprašali, kaj meni o istospolnih porokah, je UI Jezus recimo odgovoril: "Nisem pristojen, da obsodim ali opravičim posameznike glede na njihovo spolno usmerjenost."

Na drugi strani so nekateri kritiki potožili, da lik Hudiča ni dovolj – zloben? Češ da je preveč opravičujoč do koncepta zla, kar je posledica preprostega dejstva, da umetna inteligenca tudi za ta lik črpa iz vsebin Svetega pisma. Ocene uporabnikov na Applovi trgovini za aplikacije so tako precej mešane. A ustvarjalci pravijo, da je namen aplikacije zgolj simuliranje refleksije, poglabljanje razumevanja religioznih tekstov in spodbujanje smiselnega pogovora o veri. 

Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec