"Mislila sem, da me je mikročipiral": opisala grozljivo izkušnjo, kako je nekdanji partner izkoriščal tehnologijo, da jo je zasledoval

15. 12. 2024, 21:45 | N. V.
Deli

Ste kdaj pomislili, kako nevarna je lahko tehnologija v napačnih rokah? Nekateri jo izkoriščajo na srhljiv način. Preberite izpoved, ki razkriva, kako lahko tisto, kar naj bi prinašalo varnost, postane orodje za nadzor.

Caitlin, žrtev zlorabe s strani nekdanjega partnerja, je za Skynews opisala svojo srhljivo izkušnjo z aplikacijami za starševski nadzor. Nekdanji partner je preko teh aplikacij sledil vsakemu njenemu gibu. Večkrat se je zgodilo, da se je pred njo pojavil na kakšnem mestu, čeprav mu sama ni razkrila, kam se odpravlja.

"Mislila sem, da me je mikročipiral"

Ko je njeno življenje postalo nevarno zaradi njegove nasilnosti, se je odločila za razhod, vendar je zloraba še vedno trajala – nenapovedano se je pojavljal v njenem življenju, tudi ko je bila kilometre od mesta, kjer je živela. Ker ni vedela, da jo zasleduje preko telefona, je živela v strahu, saj si ni znala razložiti, kako se znajde na istih mestih kot ona: "Mislila sem, da sem mikročipirana – kot mačka. Kako bi sicer vedeli toliko o meni?"

"Počutila sem se, kot da mi je bilo vse življenje iztrgano. O meni je vedel vse. Za vsako osebo, s katero sem se pogovarjala, kaj sem jedla, kam sem šla," je opisala srhljivo izkušnjo.

Biti pod takšnim nadzorom je spremenilo Caitlinino življenje: "Preselila sem se. Spremenila sem avtomobil, službo sem zamenjala, otroci so zamenjali šole. Nisem mogla iti nikamor, kamor sem hodila."

Potem je opazila, da ji na telefonu zelo hitro pojenja baterija, postala je sumničava, telefon odnesla na pregled in ugotovila, da ji je nekdanji partner ves čas sledil s pomočjo Life360, priljubljene aplikacije za starševski nadzor, ki omogoča skupno rabo lokacij v živo. Pravi, da jo je njen nekdanji partner prepričal, da si jo je naložila, ko je bila noseča, češ da je to zaradi njene varnosti. 

Aplikacije za starševski nadzor lahko v napačnih rokah povzročijo veliko škode

Aplikacije za starševski nadzor – takšne, ki omogočajo spremljanje lokacije otroka, omejevanje časa pred zaslonom in nadzor dostopa do interneta – lahko v napačnih rokah povzročijo veliko škode. Izkoriščajo se lahko za različne zlorabe in zalezovanje, svarijo kibernetski strokovnjaki. Nasilneži vse pogosteje uporabljajo te aplikacije, zasnovane z mislijo na varnost otrok, za spremljanje svojih partnerjev, trdijo tehnični strokovnjaki in delavci, ki se ukvarjajo z nasiljem v družini.

Profimedia

Podjetje za programsko opremo Gen Digital, katerega protivirusna izdelka vključujeta Avast in Norton, ugotavlja, da se je uporaba zalezovalske programske opreme med letoma 2020 in 2023 globalno povečala za 239 odstotkov. Kot ugotavljajo, so aplikacije za starševski nadzor postale najbolj razširjene oblike zalezovalske programske opreme.

Obstajajo celo aplikacije, ki omogočajo sledenje lokaciji nekoga, vohunjenje za sporočili in klici, daljinsko aktiviranje njegove kamere ter ogledovanje zgodovine njegovega brskanja (tudi na družbenih medijih) – in še več – vendar se tržijo kot "za starševski nadzor". Ena takšnih aplikacij je recimo mSpy.

Zato bodite pozorni: prave aplikacije za starševski nadzor vključujejo obvestila, da se aplikacija izvaja v ozadju in jasne postopke zbiranja podatkov, pa tudi izdelovalci takšnih aplikacij ne spodbujajo "pretiranih" vohunskih zmogljivosti.

Registrske tablice, ki so nasmejale Slovenijo: zgodba o tem, kako je avtošola Šmarca postala prava zvezda na cesti (FOTO)

Novo na Metroplay: Tilen Artač o tem, zakaj je bilo težko imitirati Roberta Goloba in kako v resnici nastane vrhunska imitacija