Tiha odvisnost: po vikendu brez telefona in družbenih medijev je novinarka ugotovila, da ...

2. 8. 2024, 07:00 | L. PA.
Deli

Novinarka Maille O'Donnell je svojo izkušnjo delila za portal Peaceful Dumpling.

Mobilni telefoni so postali integralen del našega vsakdana. Preko njih komuniciramo, konzumiramo novice, z njimi fotografiramo, delimo svoja življenja na družbenih omrežjih, jih uporabljamo kot pripomoček za računanje ali beleženje, nenehno guglamo različne podatke, ker nimamo več spominske kapacitete, da bi si jih zapomnili, pa še in še.

Številna družbena omrežja in oglasne platforme to izkoriščajo in nam nenehno ponujajo vsebine, ki nas za kratek čas napolnijo z dopaminom in tako še potencirajo našo odvisnost. Naša sposobnost koncentracije in uživanja v trenutku tako strmo padata.

Vse več ljudi se tako danes zavestno odloča za tako imenovani "digitalni detoks". Telefone ugasnejo za nekaj ur, za celo popoldne, če jim okoliščine dopuščajo, pa tudi za ves vikend, in se posvetijo analognim aktivnostim, ki jim omogočajo, da zopet pridejo v stik sami s sabo. 

Nova študija razkriva, kako močno lahko na razvoj depresije vpliva genetika

Med njimi je tudi novinarka Maille O'Donnell, ki je svojo izkušnjo delila za portal Peaceful Dumpling. Njena spoznanja po vikendu, ki ga je zavestno preživela brez digitalnih naprav, so bila presenetljiva ...

Ves čas nezavedno segamo po telefonu

Novinarka se je odločila, da bo vikend preživela v stanovanju svoje babice, svoja telefon in računalnik pa je pustila doma, kar ji je digitalni detoks nekoliko olajšalo. "Če tega ne morete narediti, ugasnite naprave in jih pospravite v sobo, kjer jih ne boste videli," svetuje.

Prva stvar, ki jo je ugotovila, je bila, kako pogosto začuti potrebo, da bi segla po telefonu. Kadar imamo telefon dejansko na dosegu roke, se tega ne zavedamo, saj skoraj refleksno posežemo po njem, preverimo družbena omrežja, odgovorimo na prijateljičino sporočilo in tako dalje. A če telefona ni, občutimo praznino, ki jo moramo ozavestiti.

Tudi v lokalih smo težko sami s sabo.

Tudi v lokalih smo težko sami s sabo.

Profimedia

Maille O'Donnell je zapisala, da je bilo zavedanje, da si je telefona zaželela med prijetnim pogovorom z babico, med branjem knjige, ko je končala z risanjem in tako dalje, zanjo precej strašljivo.

Njena naslednja ugotovitev je šla v smeri, da nismo več sposobni zgolj čakanja: v vrsti v trgovini, pri zdravniku, v restavraciji, med naročanjem v lokalu in podobno. "V restavraciji sem naročila hrano in trajalo je 15 minut, da so mi jo prinesli. Vedela sem, da bi teh 15 minut drugače preživela na telefonu."

Podobno je s sprehodi – se še kdo samo sprehaja? Povsem normalizirano je postalo, da med sprehodi poslušamo glasbo ali podkast ali pa pokličemo prijateljico, da bi nam čas hitreje minil. "Namesto tega sem se osredotočila na koščke pogovore ljudi, ki so hodili mimo mene, še bolj pa na zvoke narave, ki jih sicer čisto preslišim, na primer šumenje dreves, in bilo je zelo spokojno," je zapisala O'Donnell.

Morda vas zanima tudi:

Izjemna produktivnost

Novinarka kar ni mogla verjeti, koliko časa ji je v vikendu naenkrat ostalo za vse stvari, ki jih je želela početi. V le dveh dneh je prebrala več kot 300 strani knjige, popoldne počivala, dokončala tri mandala pobarvanke in šla spat pred deseto.

"Imela sem srečo, da sem lahko cel vikend namenila prostočasnim aktivnostim, a bistvo je, da nam telefoni kradejo tudi čas, namenjen delu, družini ... petnajst minut tu, petnajst tam, na koncu pa te naprava obvesti, da si na njej preživel tri ure dnevno."

Glede na to, da telefone in računalnike zdaj večinoma uporabljamo tudi za službene naloge, poleg tega pa moramo ostati povezani s partnerjem, otroki in tako dalje, si popolnega digitalnega detoksa marsikdo med nami ne more privoščiti.

Vendar pa Maille O'Donnell svetuje, da v svoj vsakdan vpeljete vsaj naslednje korake: s telefona izbrišite čimveč aplikacij za družbena omrežja in jih uporabljajte le na računalniku ter izklopite čim več obvestil in določite točno določen čas v dnevu, ko boste pregledovali sporočila in e-maile.

Nesprejemljivo: vsi so se umikali reševalnemu vozilu, objestnež s posrchejem pa je po sredini cestišča dirjal za njim (VIDEO)

Novo na Metroplay: "Potem te življenje pokliče" | N1 podkast s Suzano Lovec