D.H. | 28. 11. 2024, 17:00

Govorice o najtanjšem Applovem telefonu iPhone 17 Air dobile nov zagon – kdaj in kaj si lahko obetamo

Profimedia

Čeprav iPhone 16 ni na trgu še niti dva meseca, pa se zadnje čase vse vrti okoli govoric, da bo Apple za naslednjo generacijo pripravil nekaj povem novega – najtanjši mobilni telefon iPhone 17 Air, včasih poimenovan tudi iPhone 17 Slim. Kdaj bo na voljo in kaj so trenutno najbolj vroče govorice. 

Kdaj in kakšna bo cena

Začnimo tam, kjer je najbolj pomembno – kdaj pride in koliko nas bo stalo. Časovnica ne prinaša nobenih presenečenj. Sedemnajsta generacija bo napovedana septembra 2025, na vsakoletnem Applovem velikem jesenskem dogodku, telefoni pa so potem običajno na voljo že teden ali dva kasneje.

Več neznank je glede cene. Glede na to, da naj bi iPhone 17 Air v standardni liniji štirih telefonov (poleg klasičnega so to še Plus, Pro in Pro Max) nadomestil varianto Plus, se je sprva računalo, da bo tudi cena za model s 128GB spomina okoli 899 dolarjev, kolikor je običajno zastavljena za to različico. 

Potem pa je poznavalec Applovega poslovanja Ming-Chi Kuo objavil zapis, v katerem omenja, da čeprav sedemnajsta generacija ne bo imela različice Plus, je Air ne namerava nadomestiti, ampak je mišljen kot povsem nov model v celotni liniji, ki se od ostalih ne bo razlikoval po specifikacijah, ampak predvsem po obliki in videzu. Po nekaterih govoricah naj  bi tako iPhone 17 Air imel celo višjo ceno kot najdražji Pro Max (pri tem se cene začnejo pri 1.199 dolarjih). 

Oblika in velikost

Pri iPhone 17 Air bo v ospredju seveda predvsem nova oblika samega telefona. Pri MacRumors so objavili, da so imeli prototipi debelino 5 do 6 mm, kar bi pomenilo, da bo Air vsekakor najtanjši mobilni telefon na trgu. Za primerjavo – trenutni iPhone 16 in 16 Pro imata oba debelino 7,8 mm. 

Vprašanje je, kaj ta tankost pomeni za same specifikacije. Bo telefon zato imel manj spomina ali manj zmogljivo baterijo? Baterija, ki naj bi jo Apple menda želel uporabiti, je že sedaj debela 6 mm, kar je trenutno tudi največja ovira pri zasnovi tega telefona. Apple vneto išče najboljšo rešitev, saj si ne želijo, da bi bil opevani Air na koncu le malenkost tanjši kot nekdanji iPhone 6, ki je imel debelino 6,9 mm.

Zaslon pod vprašajem

Ker so odstopanja med modeli vedno minimalna, se tudi govorice o velikosti zaslona razlikujejo za desetinko inča. Pri MacRumors pravijo, da bo zaslon velik med 6,1 in 6,7 inčev, kar je kar širok razpon za ugibanje. Bolj natančen je Ming-Chi Kuo, ki je na Mediumu objavil, da bo zaslon velik 6,6 inčev, medtem ko Ross Young, poznavalec, ki piše za MacRumors, stavi na 6,55 inčev

Lahko torej računamo, da bo zaslona na iPhone 17 Air večji kot pri standardnem iPhone 16 (6,1 inčev) in zelo verjetno za odtenek manjši kot iPhone 16 Plus (6,7 inčev).

Pričakuje se, da se bo zaslon osveževal s 120 Hz, podobno kot iPhone 16 Pro, ker Apple iz naslednjih generacij ne bo želel izključiti njihove nove in zelo dobro sprejete tehnologije ProMotion.

Prva ovira – SIM kartica

Po poročanju poznavalcev na prototipih iPhone 17 Air ni nosilca za SIM kartico, kar bi lahko pomenilo, da bo ta telefon uporabljal zgolj eSIM. To ni pretirana ovira za ameriški trg, kjer so eSim standardi v veljavi že več kot dve leti, v Evropi in drugod po svetu, pa se večinoma še vedno uporablja fizične SIM kartice. 

Sicer bodo specifikacije precej nedotaknjene v primerjavi z ostalimi modeli (poganjal ga naj bi novi A19 procesor), kar bo verjetno odpadlo zaradi pomanjkanja prostora v ohišju pa je drugi zvočnik (telefoni iPhone imajo praviloma dva zvočnika), ker Apple zanj preprosto ne najde prostora v tanjšem ohišju. 

Opazna sprememba se obeta še pri kameri, saj naj Air ne bi imel za hrbtni strani celega grozda kamer, ampak le eno 48 MP kamero na vrhu na sredini. Ta podatek je precej vznemiril poznavalce, saj so močne in zmogljive kamere bistveni del premijskih telefonov, enojna kamera pa je običajno rezervirana za budžetne različice (na zadnje je imel samo eno zadnjo kamero iPhone SE). 

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del