V digitalni dobi je lahko prekinitev romantičnega razmerja precej bolj naporna agonija kot je bilo to v analognih časih, ko so ljudje kar nekako izhlapeli iz naših življenj in ni bilo potrebno brisati še neskončnih digitalnih sledi.
Družbeni mediji so zelo spremenili kako ljudje prihajajo in odhajajo iz naših življenj. Če je po eni strani simpatično slediti ljudem, s katerimi bi sicer povsem izgubili stike po koncu osnovne šole, pa je lahko zelo neudobno, če še vedno ostaja nek neviden stik z ljudmi, s katerimi smo se na življenjski poti povsem razšli.
Kaj narediti: 'Odsledite', utišajte ali po potrebi blokirajte
Računu bivšega partnerja ali partnerici vsekakor prenehajte slediti ('unfollow'), da ne boste redno prejemali prikazov njihovih novih objav in si s tem sprožili morebitna negativna čustva. Odvisno, kako zelo se želite odmakniti od tega človeka, lahko vse račune le utišate (torej, da ostanete ko sledilec, a vam ne prikazuje objav) ali pa celo blokirate, da se njihova digitalna življenja več ne morejo križati z vašimi.
Kaj narediti: Pobrišite fotografije
Ta korak ni potreben za vsakogar, lahko pa pomaga, če radi pregledujete svoje starejše fotografije na družbenih medijih in bi vam skupne fotografije lahko povzročale občutke žalosti in melanholije. Ni potrebno, da se teh fotografij povsem znebite, le odmaknite jih iz vaše pozornosti in pustite v kakšnem težje dostopnem arhivu.
Kaj narediti: Upoštevajte prijatelje
Upamo, da vam prijatelji na tej poti digitalnega odklopa od bivšega partnerja pomagajo in vas ne bodo spodbujali, da preverjate, kaj se z njim dogaja in kakšne objave je ustvaril odkar nista več skupaj. To ni zdrav prijateljski nasvet.
Raje upoštevajte prijatelje, ki vam povedo, da preverjanje Instagram profila bivšega partnerja ni dobra ideja, da to lahko hitro pelje k nizu drugih slabih odločitev. Če imate takšne prijatelje, naj vam bodo v oporo in naj vas tudi opozorijo, ko morda preveč energije in časa v pogovorih namenjate prekinitvi razmerja.
Česa ne narediti: Ne delite preveč informacij o razhodu
Lahko sicer oznanite, da ste ponovno samski, če to res želite, ni pa potrebno vsem vašim digitalnim prijateljem prebirati o vaših razmišljanjih in najglobljih čustvih, ki se vam porajajo, ko imate zlomljeno srce. Zaupajte se prijateljem (ali terapevtu), na družbenih medijih pa o tem ne razpravljate, da se izognete kasnejši sramoti.
Česa ne narediti: Ne skočite takoj na aplikacije za zmenke
Morda se zdi dober način za preganjanje žalost ali praznovanje svobode, a ima lahko ta izkušnja ravno nasprotni učinek. Aplikacije za zmenke niso nujno najboljša tolažba, ker nudijo zelo popačen pogled na trg samskih ljudi, zato se lahko nenadoma znajdete objokani ob 3. uri ponoči, ko obupano ugotavljate, da ste mogoče odgnali najboljšo osebo, ki vas je še uspela tolerirati. Počakajte nekaj tednov, da si počistite misli in se kalibrirate na novo realnost.
Česa ne narediti: Ne stresajte jeze ali razočaranja na profilu bivše/bivšega
Ne skušajte določati, kdo je kriv, da se je zgodilo, kar se je zgodilo, ne izražajte jeze ali obupa, ne skačite v komentarje pod njegovimi ali njenimi objavami s kakšnimi nerazsodnimi čustvenimi izbruhi ali pasivno-agresivnimi opazkami. To bo ustvarilo slabo sliko o vas, obenem pa boste trošili svoj čas in čustveno energijo za najslabši možen namen. Pranje umazanega perila na očeh javnosti je vedno zelo slaba odločitev.
Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"