D.H. | 15. 7. 2024, 13:07
5 korakov, s katerimi lahko rešite telefon, ki vam je padel v vodo (ne, ne boste ga dali v riž)
Ker nas mobilni telefoni spremljajo povsod (ampak res čisto povsod), se lahko hitro zgodi, da končajo tam, kjer je zanje najbolj nevarno – v vodi. Če se vam takrat po glavi mota urbana legenda, da je treba moker telefon zakopati v riž, raje dvakrat premislite in sledite nasvetom, ki jih ponujajo dejanski proizvajalci mobilnih telefonov.
Mobilni telefoni različnih proizvajalcev imajo različne nivoje vodoodpornosti. Najsodobnejši modeli morda nimajo uradne klasifikacije za uporabo pod vodo (ker temu dejansko niso namenjeni), a so v resnici že zelo dobro izolirani za preživetje, če vam padejo v polno kuhinjsko korito, straniščno školjko (ne bomo obsojali) ali bazen.
Nekateri novejše mobilne telefone tako lahko rešimo celo, če padejo do globine 2 metrov in so pod vodo celo do 30 minut, a le, če jih potem pravilno posušimo. Sveža voda je precej manj škodljiva kot morska, tako da morate biti na plaži precej bolj pozorni, saj korozivna slana voda lahko uniči telefon že, če je ga samo malo zmoči.
1. korak: telefon izklopite
Ko nesrečno napravo uspešno rešite iz globin kopalne kadi (ali kjerkoli se je utopitev zgodila), jo seveda najprej povsem izklopite. Ne brskajte po telefonu, ne poskušajte reševati vsebine, ne pošiljajte sporočil prijateljem, da boste nekaj časa nedosegljivi – vsaka sekunda šteje. Če se je telefon samodejno že ugasnil, ga ne prižigajte, saj lahko povzročite nepopravljivo škodo na vezju.
2. korak: telefon razdrite, kolikor je mogoče
Marsikateri novodobni telefoni sicer nimajo možnosti odstranjevanja baterije, vseeno pa odstranite vse preostalo. Odstranite varovalni ovitek, odstranite morebitne dodatke (polnilec, slušalke in okraske) in odstranite tudi kartico SIM. Nosilec za kartico SIM pustite odprt oziroma če telefon to dovoljuje, povsem odstranjen.
3. korak: telefon posušite z brisačo
Kolikor je mogoče, telefon posušite z brisačo. Bodite temeljiti in obrišite vse kotičke telefona. Uporabite brisačo, ki je sicer mehka, a ne spušča vlaken.
Telefona ne potiskajte v riž!
Dolgo se je verjelo, da riž učinkovito posrka vlago iz premočenih naprav, a številni strokovnjaki zdaj opozarjajo, da je to v bistvu zelo nevarna rešitev. Delci riža se lahko zagozdijo v kotičke telefona, prašni delci v rižu pa lahko pridejo še globlje v notranjost naprave, kar zna uničiti napravo še hitreje kot vlaga. Najboljša rešitev so sušilna sredstva, kot je recimo silikagel (oz. silica gel).
4. korak: telefon postavite pokonci
Ko ste telefon dobro obrisali, ga v pokončnem položaju prislonite ob steno ali knjige, da je reža za polnjenje spodaj. Pod telefon položite papirnato brisačo, ki bo vpijala vodo, ki bo še pritekla iz telefona. Proti telefonu lahko obrnete ventilator (lahko ga postavite tudi za računalnik, od koder piha nekoliko toplejši zrak), da cirkulacija zraka še dodatno pomaga pri hitrejšem sušenju.
Telefona ne sušimo z neposredno toploto
Mokrega telefona nikar ne poskušajte sušiti v sušilnem stroju, prav tako ga ne poskusite razpihati z vročim zrakom iz sušilca za lase. Bližnjic žal ni, vročina pa lahko le še dodatno poškoduje telefon.
5. korak: bodite potrpežljivi
Počakajte, da se telefon popolna posuši. Strokovnjaki predlagajo vsaj 5 ur, preden ga poskusite ponovno vklopiti, najbolje pa, da počakate kar 12 ur. Pomembno je, da izteče vsa voda in da se ostanki vlage v telefonu povsem posušijo.
Po daljšem sušenju poskusite telefon vklopite. Če se prižge, nemudoma arhivirajte vse, česar vaš telefon ne shranjuje v oblak, saj lahko telefon še vedno podleže poškodbam zaradi potopitve.
Če se telefon ne vklopi, se obrnite na profesionalno pomoč. Večina ponudnikov sicer ne krije garancije v primeru vdora vode v napravo, lahko pa preverite, ali servis le nekaterih ključnih delov vseeno stane manj kot investicija v povsem nov mobilni telefon.
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi