Kakšne bodo ušesne slušalke, ki vas bodo končno prepričale, da opustite tiste, ki ste jim zapriseženi zdaj? Kateri so dejavniki, ki bi vas prepričali? Preverili smo, ali odgovore pozna Huawei.
Pravijo, da stare pse težko naučiš novih trikov, kar deloma drži tudi, ko poskušaš dolgoletnega uporabnika enih in istih ušesnih slušalk prepričati, da preizkusi nekaj povsem novega. Ušesne slušalke so vendarle precej intimen tehnični dodatek, skrbno izbrane, da se nam udobno prilagajo v uho, da niso pretežke (ali prelahke), da nam je všeč zvok, da se prilegajo našemu modnemu slogu in da nas ne ovirajo med vsakdanjimi aktivnostmi.
Ker toliko različnih dejavnikov vpliva na to, katere ušesne slušalke nam bodo najljubše, je med mojimi znanci, ki so znani kot bolj zahtevni kritiki tehnologije, praktično vsakdo zaprisežen drugim ušesnim slušalkam. Vsak od njih ima zelo oseben razlog, zakaj so mu všeč te ali one. V to zahtevno občinstvo sem za nekaj časa vpeljal novost, ki je nihče ni pričakoval – slušalke Huawei FreeBuds Pro 4, ki za znamko Huawei oznanjajo nov korak v bolj premijske avdio izdelke. Kaj nas je prepričalo?
Je pomembno, da so lepe?
Če smo popolnoma pošteni, večina izdelovalcev ušesnih slušalk še ni odkrila prav zelo privlačne oblike, ki bi obenem bila tudi zelo funkcionalna. Arhitekturno so nekakšni hibridi med slušnimi aparati in ušesnimi čepki, zato smo vajeni, da estetika ni nujno prednost tovrstnih slušalk. Huawei se je s FreeBuds Pro 4 te zagate lotil na nadvse inovativen način – poznano obliko so nekoliko nadgradili in izdelek zapakirali v črno-zlato eleganco z vgraviranim Huawei napisom in novim glasbeno navdahnjenim logotipom Huawei avdio ekipe, ki bo od zdaj krasil vse njihove zvočne naprave.
Kljub tradicionalnim oblikovnim temeljem so tako FreeBuds Pro 4 videti precej bolj impresivno kot konkurenčni izdelki. Ko jih imaš v roki, ko odpiraš prefinjeno oblikovano škatlico, dobiš občutek, da imaš v rokah pravi premijski izdelek, čeprav so FreeBuds Pro 4 cenovno še vedno zelo dostopne – celo cenejše kot Applove AirPods Pro zadnje generacije, ki so jim verjetno najbolj neposredna konkurenca. Seveda pa bo za končno odločitev bistvena predvsem kakovost zvoka.
Bogat zvok, močni basi
Zvočna zmogljivost slušalk FreeBuds Pro 4 nedvomno navduši. S sistemom dvojnega zvočnika z 11-milimetrskim dinamičnim zvočnikom in visokotoncem z ravno membrano zagotavljajo bogato, uravnoteženo zvočno kuliso, ki vztraja ne glede na to, če poslušamo glasbo, gledamo pretočno vsebino na YouTubu ali Netflixu ali opravljamo telefonski klic. Zvok je jasen, natančen, izrazit, brez tipične plehkosti, ki se lahko včasih občuti pri tovrstnih slušalkah.
Huawei je vključil podporo za kodek L2HC 4.0, ki omogoča prenos zvoka do 2,3Mb/s brez izgube kakovosti, kar spremeni igro predvsem za zahtevnejše avdiofile, ki želijo, da jim med tekom po Rožniku bobniče božajo mehki zvoki brez vsakršnega šuma. Ta kakovost zvoka se odlično prenaša tudi, ko slušalke povezujemo z drugimi napravami, recimo z računalnikom ali pametno televizijo.
Adijo, nezaželen zvok iz okolice
Ogromno poudarka pri prihodu slušalk Huawei FreeBuds Pro 4 je bilo glede menda izjemnih zmožnostih izolacije okoliškega hrupa. Vedno bolj esencialna funkcija brezžičnih ušesnih slušalk, saj jih pogosto uporabljamo v hrupnih okoljih – na fitnesu, ko želimo njihovo glasbo preglasiti s svojimi najljubšimi napevi, v mestu, ko govorimo po telefonu medtem, ko mimo nas sopihajo tropi avtobusov ali pa v pisarni, ko želimo izločiti klepetanje in telefonske klice sodelavcev.
Inteligentni dinamični sistem aktivnega odpravljanja šumov (t.i. ANC) svojo nalogo dejansko opravlja zelo učinkovito. Pri popolni izolaciji brez transparentnosti se tudi najglasnejši motilci stopijo nekam v ozadje. Menda naj bi FreeBuds Pro 4 blokirale celo do 100 dB hrupa, a v času testiranja žal v bližini ni bilo nobenega delujočega buldožerja, da bi to trditev lahko preverili. Smo pa s slušalkami uspešno opravili klic v vetrovnem vremenu (motnje so bile za klicanega minimalne) in celo iz dvorane koncerta v Ortu baru (zvok je bil dovolj izoliran, da se je glas klicanega jasno slišal, klicani pa je tudi brez težav sledil našemu govoru).
Z nekaj dodatnimi nastavitvami se lahko izolacija zvoka dodatno prilagaja glede na osebne preference. Opcij je več, od dinamične variante, če želite, da med sprehodom po mestu še vedno slišite približujočega kolesarja, ki vam vneto zvoni, do ultra, če se želite povsem osamiti od okolice.
Kaj pa udobje?
FreeBuds Pro 4 so nekoliko bolj čokate, zunanji del je ploščat in za odtenek širši od recimo Applovega ovalnega dizajna, zato so tudi za nekaj manj kot gram težje. V paketu je serija silikonskih ušesnih čepkov in celo čepkov iz spominske pene, da izberete ne le najbolj prilegajočega za vaša ušesa, ampak tudi najbolj primeren material, če želite še več izolacije zvoka in bolj čvrst oprijem.
Slušalke sicer v ušesih počivajo zelo varno in zanesljivo, tudi med tekom in ob hitrih obratih glave. So izredno udobne in tudi po več urah klepetanja ne dajejo občutka teže ali nadležnosti. Bi pa omenil še polnilo škatlico, ker je naravnost prekrasna. Ta črno-zlata šatuljica je vedno, ko je bila na mizi, pritegnila pozornost. So pa FreeBuds Pro 4 na voljo tudi v drugih barvah – poleg črne še v biserno beli in pastelno zeleni barvi, vse pa dodelane z zlatimi detajli. Pri dizajnu Huawei ekipi res nimamo kaj oporekati.
Pritisni me nežno
Sprejemanje ukazov s pritiski na koren slušalke je nekoliko drugačno, kot smo ga bili vajeni. Ni namreč nobene komande za en pritisk, kar je dokaj nenavadna odločitev – tipično je to ukaz za premor predvajanja glasbe ali vklop opcije 'mute' med klicem. FreeBuds Pro 4 sicer uporabljajo dvojni pritisk za večino ukazov (predvajaj, odgovori na klic, prekini klic, premor), trojni pritisk za preskok na naslednji komad, drsanje gor in dol za višanje ali nižanje glasnosti ter dolg pritisk za vklop in izklop izolacije zvoka.
Vzdržljivost za dolge pogovore
Klepetulje se lahko razveselite tudi podatka, da imajo FreeBuds Pro 4 zelo vzdržljivo baterijo. Preden zaslišite žalosten zvok, ki oznanja, da bodo slušalke kmalu ostale brez soka, bo preteklo vsaj 4 ure uporabe (z izklopljeno izolacijo zvoka tudi do 6.5 ur). Polnijo se hitro – popolnoma izpraznjene so pripravljene za polno akcijo v nekaj manj kot 40 minutah, žal pa škatlica ne omogoča brezžičnega polnjenja.
So to slušalke zame?
Ne glede na to, kaj vam je pri brezžičnih slušalkah za v uho najpomembnejše, bi Huawei FreeBuds Pro 4 znale to željo izpolniti. So izredno udobne in z možnostjo nastavka s spominsko peno prijetne za uporabo tudi, če vas sicer takšen tip slušalk pogosto moti. Obenem so vizualno privlačne, da delujejo kot premijski modni dodatek in v vseh pogojih nudijo zanesljivo kakovosten, bogat zvok. Nabor funkcionalnosti je ravno pravšnji, da ugodi vsakemu tipu uporabnika – od ljubiteljev dolgih pogovorov po telefonu do strastnih avdiofilov, ki ne sprejemajo kompromisov pri uživanju v glasbi.
Ocene po spletu se strinjajo – Huawei je dokazal, da bodo z novo, okrepljeno in specializirano ekipo za avdio izdelke lahko brez težav konkurirali tudi največjim. Se jim splača prisluhniti.