D.H. | 29. 10. 2024, 17:01
Kdo je milijarder Frank McCourt, ki želi kupiti TikTok – in zakaj bi bilo dobro, da mu to celo uspe
Novo ime v svetu tehnologije dviguje prah zaradi nepričakovanih ambicij – Frank McCourt želi preoblikovati digitalni svet in to želi storiti z nakupom enega najbolj vplivnih družbenih omrežij.
Nepremičninski mogotec Frank McCourt je ameriški javnosti že vrsto let poznan kot lastnik baseball moštva Los Angeles Dodgers, evropska javnost pa ga je nekoliko pobliže spoznala leta 2016, ko je za 45 milijonov dolarjev kupil francoski nogometni klub Olympique de Marseille.
71-letni Frank McCourt je sicer izvršni predsednik razvojne skupine McCourt Global, ki deluje na področjih gradbeništva, nepremičnin, športa, tehnologije in kapitalskih investicij. Je filantrop, ki je investiral več sto milijonov dolarjev v različne izobraževalne projekte, leta 2021 pa ustanovil neprofitno organizacijo Project Liberty, katere iniciativa je razvoj protokola za decentralizirano socialno omrežje.
Da želi Frank McCourt spremeniti digitalni ekosistem obstoječih družbenih omrežij je bilo torej že nekaj let precej očitno. Zdaj želi narediti naslednji velik korak in ustanoviti konzilij, ki bo odkupil ameriški del družbe TikTok.
McCourt je oznanil svoj namen v času, ko je kitajski ByteDance, podjetje, ki si lasti TikTok, pod izrednim pritiskom, da platformo proda. Kljub številnim tožbam različnih zveznih držav, pri ByteDance vztrajajo, da TikTok ni na prodaj.
V teh dneh se ByteDance še vedno vztrajno bori, da bi sodišča zavrnila zakon, ki ga je letos aprila sprejel kongres s podpisom ameriškega predsednika Joa Bidena. Ta zakon zahteva, da ByteDance ugasne platformo v Združenih državah ali pa do 19. januarja proda ameriški del TikTok poslovanja.
Zdaj je McCourt postal ključni igralec v pogovorih o prihodnosti TikToka v Ameriki, njegov namen pa ni zgolj nakup popularne platforme. Nakup TikToka bi bil del omenjene iniciative organizacije Project Liberty, kjer želijo, da bi čim večji delež interneta vrnili v roke uporabnikov, namesto, da ga nadzirajo tehnološki giganti.
Strokovnjaki pravijo, da je to sicer zelo plemenita ideja, ki pa se zdi praktično neuresničljiva. Pogumni načrti Franka McCourta bodo v naslednjih mesecih v središču razvoja dogodkov z družbenim omrežjem TikTok, morda pa celo prvi korak k popolni preobrazbi interneta kot ga poznamo danes.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču