L. PA. | 22. 11. 2024, 10:30
Mladi tako zasvojeni s TikTokom, da ne hodijo v šolo, raje sledijo spletnim izzivom
Tudi v slovenskih šolah razburja še en TikTok izziv, vse več mladih pa je s TikTokom tudi resno zasvojenih.
Trenutno najbolj priljubljeno družbeno omrežje TikTok je polno izzivov, ki se odraslim zdijo bizarni, a za mlade so pomemben del pripadnosti in družbenega statusa.
Zadnji v nizu je izziv "Oi oi oi baka", ki od otroka zahteva, da med poukom prekine učni proces, stopi na mizo, začne delati grimase in kričati "Oi, oi, oi, baka", kar v japonščini pomeni "Hej, hej, bedak". Po poročanju MMC RTV SLO naj bi se izziv pojavil tudi v nekaterih slovenskih šolah, starši pa nad tem, da se njihovi otroci pojavljajo na takih posnetkih, niso niti najmanj navdušeni.
@ys._ktsx oi oi oi baka🗣️🗣️ #foryou #fyp #xyzbca #colegio #oioioi ♬ sonido original - 😺Ys._ktsx😸
TikTok je bil na začetku precej nedolžno družbeno omrežje: uporabniki so peli karaoke in izvajali plesne koreografije, ki so priljubljene še danes. Vendar so se tem vsebinam kmalu pridružili še različni izzivi, med katerimi so nekateri tudi tako nevarni, da lahko vodijo tudi v smrt.
Dekle se na primer postavi pred avtomobil, ki vozi vanjo s polno hitrostjo, in zaupa v to, da se bo fant pravočasno ustavil, mladi na dušek pijejo litrske steklenice gazirane pijače ali izvajajo nevarne plesne gibe.
V ZDA je denimo desetletnica umrla v izzivu omedlevice (blackout challenge), ki je pozival udeležence, naj se dušijo, dokler ne omedlijo. Zaradi izziva je bilo ogroženo tudi življenje dečka v Beogradu. Številni strokovnjaki so prepričani, da je treba vsaj v šolah prepovedati tovrstne naprave in učiteljem vrniti avtoriteto, tudi sociolog Miran Lavrič.
Morda vas zanima tudi:
- Na pohodu nevaren izziv: deklica se je zgrudila, poklicali so reševalce
- Življenje otroka visi na nitki, kriv je TikTok izziv
Celo mlajši od osem let si fotografirajo spolne organe
Terapevt in vodja Centra za zdravljenje odvisnosti v Zdravstvenem domu Nova Gorica Miha Kramli je za MMC RTV SLO povedal, da je zasvojenost s TikTokom tudi v Sloveniji velik problem. Obravnavajo primere mladih, ki skočijo pred vlak, ker je to del izziva, vozijo po nevarnih cestah, celo mlajši od osem let zaradi TikTok izziva fotografirajo svoje spolne organe ali posnemajo hudiča.
Trenutno imajo v obravnavi dvesto nekemičnih zasvojencev, posebej skrb vzbujajoče pa je, da imajo največ težav osnovnošolci. Zdravljenje pri njih traja tri leta. "Zasvojeni s TikTokom pogosto postanejo popolnoma nefunkcionalni. Obsedeni postanejo s tem, da sledijo raznim izzivom in zato ne obiskujejo redno šole. Opustijo osebno higieno, tudi redno prehrano. Mladi pogosto ne zaključijo študija, izobraževanja, odrasli izgubijo službe. In ti ljudje postanejo socialna težava," je za omenjeni portal povedal Kramli.
Omenil je še, da zasvojeni s TikTokom pogosto postanejo zelo agresivni, ko so opozorjeni, da pretiravajo, saj ne morejo obvladati svoje jeze.
"Imamo primere mladostnikov, ki doma razbijajo kuhinje, dnevne sobe in se tudi fizično lotijo staršev. Imamo odrasle ljudi, ki postanejo nasilni do svojih družinskih članov. V zadnjem času pa imamo pogosto klice delodajalcev, ki nas sprašujejo, kaj naj storijo z zaposlenim, ki je med delovnikom na TikToku in drugi opravljajo njegovo delo, zato je v podjetjih zaradi tega veliko verbalnega in fizičnega nasilja."
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi