D.H. | 23. 10. 2024, 20:20
Naprava, ki med odvajanjem fotografira vaše blato, umetna inteligenca pa ga analizira – za dober namen
Zdravniki radi rečejo, da se v človeškem blatu skrivajo odgovori na marsikatera vprašanja glede našega zdravja. Podjetje Throne je zato izumilo napravo, ki to opravi kar v udobju našega doma.
Slovenci zelo dobro poznamo presejalni program SVIT, s katerim se stroka uspešno bori z rakom na črevesju, a se v resnici v blatu skriva še veliko več indikatorjev za morebitna bolezenska stanja. Zato se zdi ideja o samodejni analizi blata kar med vsakodnevnim odvajanjem na domačem stranišču zelo zanimiva.
Podjetje Throne je izumilo posebno diagnostično kamero z enakim imenom, ki se namesti na rob straniščne školjke, ta pa potem izdela natančne slike blata. Te slike so potem poslane v spremljevalno aplikacijo in na serverje podjetja Throne, kjer jih analizira umetna inteligenca.
To umetno inteligenco so razvijali in učili zdravniki, da lahko zdaj čim bolj natančno prepozna in opredeli, kaj nam naše blato sporoča o našem zdravju. Slike pregleduje tudi ekipa zdravnikov, ki so pogodbeno vezani s podjetjem Throne, za še bolj natančne rezultate.
Zdravniki so pozorni tudi na izločen urin (predvsem na barvo za ugotavljanje stopnje dehidracije) in druge medicinske indikatorje.
To monitor your cardiovascular and respiratory health, you have OURA, WHOOP, Garmin, Apple Watch, and dozen other options.
— scott hickle 🚽 (@ScottHickle) August 27, 2024
To monitor your gut health and hydration, you have @ThroneScience
I am so freaking proud of what we've built in just over a year. pic.twitter.com/EiJbqTmTlf
Kaj Throne zna
Pri podjetju Throne povedo, da so prednosti njihove straniščne kamere naslednje:
· Napredna tehnologija zaznavanja zdravja: naprava uporablja najnaprednejše senzorje za pridobitev natančnih in celovitih podatkov o ravni hidracije in zdravju črevesja.
· Prilagojeni zdravstveni vpogledi: spremljevalna aplikacija Throne ponuja prilagojena priporočila in vpoglede, ki se prilagajajo našemu zdravstvenemu profilu in življenjskemu slogu.
· Zaznavanje učinkovitosti probiotikov: v primeru, da jemljemo probiotike, preko redne analize aplikacija ugotavlja uspešnost tega probiotičnega režima in predlaga prilagodite za optimalno zdravje črevesja.
· Povratne informacije o prehrani: aplikacija omogoča odkrivanje občutljivosti in intolerance na hrano, kar omogoča, da prilagodimo prehrano glede na podane rezultate.
We're here to help you track every💩 https://t.co/VYcyYHqVmf pic.twitter.com/oHw6stzcan
— Throne Science (@ThroneScience) September 9, 2024
Kaj pa zasebnost?
Ideja, da v naše predele, kamor sonce ne posije prav pogosto, ves čas kuka radovedna kamera z umetno inteligenco, hitro zbudi pomisleke o pomanjkanju zasebnosti. Na tem področju podjetje Throne zagotavlja popolno anonimnost in varovanje podatkov, kamera pa nikoli ne slika drugega kot to, kar izločamo.
Naprava Throne je v prednaročilu na voljo za 300 dolarjev, ob izidu (napovedan je za pomlad 2025) pa bo cena 500 dolarjev. Za uporabo analitičnih orodij v aplikaciji je potem potrebno plačevati še naročnino v višini 96 dolarjev na leto (8 dolarjev na mesec). Ali bo naprava na voljo tudi v EU, kjer so nekoliko strožje regulacije glede umetne inteligence, ni jasno.
Če se bo naprava z aplikacijo izkazala za dejansko uporabno in učinkovito, in bo to potrdila tudi stroka, bi bil Throne lahko pomembno orodje pri ohranjanju našega zdravja (še posebej zato, ker veliko ljudi pred tovrstnimi preglede še vedno zadržuje občutek sramu). Na koncu bo potem edina dilema le, če vas moti, da imate v straniščni školjki kamero.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču