D.H. | 2. 10. 2024, 20:00

Od Deezerja do Spotify - katera glasbena platforma je dejansko najboljša za vas?

Profimedia

Kot pri vseh rečeh na svetu je tudi pri platformah za pretakanje glasbe ključnega pomena, kako najraje poslušamo glasbo in kaj pri poslušanju glasbe pričakujemo. Različni ponudniki imajo različne prednosti, zato so poznavalci opredelili, katera je najboljša glasbena platforma glede na naša pričakovanja.

Želim najboljšo brezplačno izkušnjo

"Malo denarja, malo muzike," radi pravijo. Potemtakem to tudi pomeni, da če ni nič denarja, tudi muzike ni. Kar skorajda drži pri večini platform, ki v brezplačni varianti ponujajo le kratke izseke skladb, kar ne ugodi niti predanim obiskovalcem t. i. tutti-frutti zabav (to so tiste zabave, kjer se komadi menjajo vsakih 30–40 sekund in nihče ne ve, zakaj takšne zabave niso zakonsko prepovedane). 

Da bi vseeno dobili kar največ za svojo škrtost, poznavalci priporočajo platformo Deezer. Deezer ponuja bogato glasbeno knjižnico, visoko kakovost posnetkov, algoritmično generirane predloge, predvsem pa ne tako zelo okrnjeno možnost raziskovanje glasbe v brezplačnem načinu. Deezer ima tudi unikatno funkcijo Flow, njihov lastni algoritem, ki sproti ustvarja plejlisto glede na doslej poslušane in všečkane skladbe. 

Želim najvišjo kakovost posnetkov

Dobrodošli, avdiofili, ki vas moti vsak šum, napačna kalibracija basov ali preveč plehnat zvok. Ker vam na glavi (ali zagozdene v uhlje) bržda počivajo slušalke za več sto evrov, seveda želite, da se vsa ta tehnologija pretvori tudi v vrhunsko predvajano glasbo. Sicer se vse platforme trudijo predvajati glasbo na najvišji kakovosti, a poznavalci pravijo, da na tem področju vseeno najbolj izstopa Tidal.

Tidal je menda prvi izbor vseh pravi avdiofilov. Platforma se tudi sama rada pohvali, da imajo v svojem bogatem glasbenem naboru (več kot 80 milijonov skladb) najvišjo kakovost posnetkov, ponujajo pa tudi kopico uredniških vsebin, ki navdušujejo glasbene entuziaste. Tidal je na voljo v 61 državah in ja, Slovenija je na seznamu. 

Želim čim lažje odkrivanje nove glasbe

Tu skorajda ni konkurence – Spotify je vrhunska platforma za enostavno kopanje po obširni glasbeni ponudbi. Tudi, če ste naročeni na določene žanrske plejliste, te plejliste ne ostajajo ves čas iste, ampak avtorji ves čas dodajajo žanrsko ustrezne novosti, tako da ste ves čas na tekočem z najpopularnejšimi izidi. 

Ob tem Spotify nudi personalizirane plejliste, ima robusten algoritem za iskanje želene glasbe, ki nikoli ne zataji, je kompatibilen z drugimi platformami in ponuja prijazne naročniške pakete. Edino, kar mu zamerimo je počasno vpeljevanje umetne inteligence za trge izven ZDA in Velike Britanije – več o tem, ko bomo v Evropi končno deležni AI-algoritmov v Spotify.

Želim glasbeno platformo, ki je v vsem dobra

Če ste lastnik Applovih naprav, potem lahko mirno stavite na Apple Music. Platforma je integrirana v vse Applove naprave in bo tudi vedno primarna aplikacija za predvajanje glasbe, ko se bodo te naprave povezovale z drugimi napravami v vašem domu ali z vašim avtomobilom.

Apple Music je imel svoje nerodnosti, ki so jih v zadnjih letih več ali manj vse odpravili. Zdaj ponujajo obsežno glasbeno knjižnico, lično oblikovane plejliste, predvsem pa se lahko pohvalijo z ekskluzivnimi izidi, ki jih uporabniki lahko velikokrat prejmejo kot brezplačni dodatek. Tako kot so pred leti vsi Apple Music naročniki prvi brezplačno prejeli novi album skupine U2 v svojo glasbeno knjižnico.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču