Uredništvo | 14. 8. 2024, 11:49

Grozljive posledice tablic: samo dodatna ura tega početja na dan lahko pri vašem otroku povzroči ...

Profimedia

Početje je povezano z izbruhi jeze in pogosteje izraženimi frustracijami pri majhnih otrocih.

Samo ura dodatnega strmenja v zaslon na dan je povezana z izbruhi jeze in pogosteje izraženimi frustracijami pri malčkih, je po poročanju The Sun razkrila nova študija.

Izvedli so jo na Univerzi v Sherbrooku v Quebecu v Kanadi, vključenih je bilo 315 staršev, pokazala pa je, da uporaba digitalnih naprav, kot so iPadi in tablice, za eno petino poveča izbruhe jeze, če jih otroci uporabljajo le eno uro dlje od povprečja na dan.

Po navedbah pediatrinje dr. Anje Radšel naj bi že dve- do triletni otroci pred zaslonom prebili povprečno dve uri na dan, kar v desetih letih nanese za celo leto časa, šolski otroci, ki večinoma že uporabljajo družbena omrežja, pa skrb vzbujajočih pet do šest ur na dan, smo poročali nedavno.

Pri starših, vključenih v študijo, so bile te številke višje: njihovi majhni otroci so na tablicah povprečno preživeli šest ur in pol dnevno. Tisti, ki so na tablicah preživeli le uro in petnajst minut dlje od povprečja, so bili na lestvici jeze in frustracije leto dni pozneje uvrščeni za kar 22 % višje.

Avtorica študije, profesorica Caroline Fitzpatrick, je dejala: "Uporaba tablic pri triletnikih je bistveno vplivala na to, da so bili leto pozneje veliko bolj nagnjeni k izražanju jeze in frustracij." Poudarila je še, da starši zelo pogosto uporabljajo tablice, da otroke umirijo na vlaku, v avtu ali med večerjo.

Toda tudi če jih to v tistem trenutku pomiri, lahko pozneje zelo negativno vpliva na njihovo nadzorovanje čustev, opozarja. Poleg tega je bolj verjetno, da se bodo otroci za lajšanje teh čustvenih izbruhov zatekali k digitalnim strategijam.

Morda vas zanima tudi:

Ob povečani agresivnosti se velja izogniti zaslonom

Kar tri četrtine malčkov v Veliki Britaniji trenutno uporablja digitalne naprave. Devet od desetih po njih posega z namenom uporabe interneta in gledanja videoposnetkov, polovica pa tudi za sporočila in klice. Pri tem strokovnjaki opozarjajo tudi na to, da lahko pogosta uporaba tablic okrni sposobnosti učenja.

Starši, ki pri otrocih opažajo več agresivnih izpadov in izražene frustracije, bi se morali povsem izogniti uporabi zaslonov in jih poskušati pomiriti s pogovorom, pravi soavtor študije Pedro Mario Pan.

Pediatrinja dr. Anja Radšel pa sicer že v osnovi meni, da bi otroci do drugega leta morali biti čim manj v stiku z digitalnimi napravami, najbolje pa, da jih sploh ne uporabljajo.

Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice