D.H. | 17. 7. 2024, 08:00
Tega o svojih otrocih na družbenih omrežjih NIKOLI ne objavljajte
Starši radi pokažejo svoje nasmejane in igrive prestolonaslednike na družbenih omrežjih. Ponosni na svoje otroke, ki dosegajo in presegajo vedno nove mejnike v njihovih mladih življenjih, a je prav, da so istočasno tudi previdni, saj jim lahko s tem nehote ustvarjajo nezaželen digitalni odtis.
Splet že ima pripravljeno skovanko – 'sharenting', besedo, sestavljeno iz 'sharing' (deljenje) in 'parenting' (starševstvo). Nastala je v luči dejstva, da starši na družbenih omrežjih objavljajo ogromno stvari iz življenj svojih otrok, zato se postavlja vprašanje, kje je treba začrtati mejo in preprosto reči 'ne, tole je pa preveč informacij'. Česa torej ne objavljati, da otrokom ne bi škodovali.
Trenutkov ranljivosti
Ko so otroci bolni, se lahko komu zazdi, da bi z objavo požel nekaj digitalnega sočutja, kup jokajočih emojijev in salvo spodbudnih komentarjev, a je treba premisliti, kako bi takšna objava vplivala na otroka. Lahko bi jih bilo sram. Lahko so izpostavljeni vrstniškemu zgražanju, da starši objavljajo, kako jim teče iz nosa ali kako jamrajo, ker jih boli grlo.
Pri vseh objavah, ki lahko kažejo otroka v ranljivem stanju, se vprašajte, kako bi ta fotografija na spletu lahko vplivala na otrokovo življenje v prihodnje. Tudi ko se objavljajo bolj delikatni dosežki odraščanja – prvič na kahlici, prvi znaki zaljubljenosti – so to dejansko zelo zasebne stvari, ki ne spadajo na družbena omrežja.
Trme in neprimernega vedenja
Morda se zdi ljubko, ko malček trmari in se huduje. Morda razmišljate, kako smešna bi bila objava, v kateri on cepeta od ihte, vztraja pri svojem in je jezen na ves svet. Ali ko zasačite najstnika, da je storil nekaj pobalinskega, in ga želite kaznovati tako, da to objavite na spletu. Morda celo izsilite, da se v objavi opraviči. Takšne objave resno posegajo v avtonomnost otroka in njegove slabe trenutke po nepotrebnem arhivirajo na spletu za vse večne čase.
Slabih ocen in drugih neuspehov
Nič ni narobe, če se na družbenih omrežjih hvalite z dosežki svojih potomcev in izkazujete ponos za njihove uspehe. Povsem drugačna zgodba pa so neuspehi. Četudi so ključni del naših življenj, neuspehi niso nekaj, kar bi bilo trema izpostavljati na družbenih omrežjih. Otrok se ob neuspehu verjetno že tako ali tako počuti neprijetno, dodatno izpostavljanje na spletu pa lahko razume kot posmehovanje in zaničevanje od ljudi, ki bi jim moral najbolj zaupati.
Golote
Ne glede na to, kako ljubi so vam vaši malčki, ko veseljačijo v kopalni kadi ali ko brezskrbno goli tekajo naokoli po vrtu, nikoli ne objavljajte fotografij golih otrok na spletu. Večina družbenih omrežij ima že vgrajene filtre, ki preprečijo ali avtomatično pobrišejo takšne fotografije, a je prav, da starši v osnovi vedo, da te fotografije lahko končajo v rokah nepridipravov, da lahko otroku škodijo pozneje v življenju in da hkrati ogrozijo tudi staršev račun, ki je zaradi takšnih fotografij lahko tudi ukinjen.
Kritike na račun učiteljev in trenerjev
Otroci se med odraščanjem naučijo tudi, da življenje preprosto ni pravično. Dejstvo, ki bi ga starši morali že vedeti, a včasih pozabijo, ko se je treba boriti za pravice otrok. Med izobraževanjem bo verjetno vsak otrok vsaj enkrat doživel neko krivico. Ocena bo preslaba, rezultat ne bo upoštevan, otrok bo kaznovan, ker je stal preblizu dejanskega krivca.
Karkoli že, ko se takšen problem pojavi, ga je treba reševati na šolskih sestankih in z ustreznimi deležniki – nikakor pa ne z objavljanjem kritik na račun učiteljev ali trenerjev na družbenih omrežjih. Takšne objave lahko vodijo v še več zamer in otroku dodatno otežijo preživljanje časa v šoli ali zunajšolskih dejavnostih.
Njihovih romantičnih in prijateljskih odnosov
Odraščanje je že tako ali tako čustveno zelo intenzivno, predvsem pa čustveno zelo nestabilno obdobje. Zato se ognite objavam najstnikovih prijateljstev ali celo romantičnih odnosov, ker bodo vedno podvrženi vrstniškemu pritisku in neprimernim odzivom, ki ne bodo le vzbujali občutkov sramote, ampak lahko tudi resno zakomplicirajo otrokovo družabno življenje.
In na koncu še eno pomembno opozorilo - nikoli ne objavljajte fotografij, na katerih so otroci vaših prijateljev, sorodnikov ali celo otroci, ki jih ne poznate. Objave fotografij, na katerih so otroci drugih staršev, lahko objavite samo z dovoljenjem njihovih staršev.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc