D.H. | 21. 8. 2024, 08:35

Poglejte, kako nas bodo spletni prevaranti poskusili zlorabiti v bližnji prihodnosti

Profimedia

S prihodom umetne inteligence nas bodo prevaranti poskušali pretentati na povsem nove, še bolj prepričljive in še težje prepoznane načine. Tu so 3 prevare, ki nastajajo s pomočjo umetne inteligence, na katere morate biti pozorni. 

Najprej je treba vedeti predvsem, kaj vse umetna inteligenca zmore. Poleg ustvarjanja lažnih tekstovnih vsebin hiter razvoj umetne inteligence prinaša tudi ustvarjanje lažnih video vsebin in lažnih zvočnih vsebin. Povedano nekoliko drugače – umetna inteligenca že zna poustvariti podobo zvezdnikov, simulirati glas neke osebe ali prevzemati vloge različnih poklicev. 

Prodaja neobstoječih izdelkov

Takšne prevare so že v polnem teku in igrajo na lahkomiselnost povprečnega spletnega potrošnika. Prevaranti z umetno inteligenco ustvarijo fotografijo izdelka, ki dejansko ne obstaja, in ga potem prodajajo v spletnih trgovinah. Na platformi Vice poročajo, da so tako prevaranti že prodajali otroške zibelke z motivi filmov Vojne zvezd in pohištvo z motivi mačk – ti izdelki niso obstajali, ampak jih je zrisala umetna inteligenca. 

Kloniranje glasu

Z vedno bolj razširjeno krajo osebnih podatkov smo že vstopili v čas, ko nam lahko ukradejo tudi – glas. Po poročanju tehnološkega varnostnega podjetja McAfee lahko prevaranti iz samo treh sekund našega glasu ustvarijo povsem prepričljiv klon zvočne umetne inteligence, ki zveni točno tako kot mi. 

Primer takšne prevare že obstaja – o njem so pred časom pisali v ameriških medijih, ko je mama prejela klic obupane hčerke na potovanju, češ da nujno potrebuje nekaj denarja. Izkazalo se je, da je bil klic lažen, glas pa so klonirali z umetno inteligenco. 

Lažni terapevti

Za vedno učečo se umetno inteligenco so očitno našli uporabnost v še eni neverjetni prevari. Prevaranti umetni inteligenci naložijo vsa besedila, ki so jih spisali znani terapevti – recimo Esther Perel, Dan Savage in Lori Gottlieb – nato pa jo na lažni spletni strani prodajajo kot spletno terapevtko. Vključijo lažne kvalifikacije, lažno izobrazbo in lažne odzive strank. 

Takšen spletni pogovorni 'bot' lahko potem vodi nešteto terapij naenkrat in seveda generira izjemen zaslužek, medtem ko so ljudje zmotno prepričani, da klepetajo s pravim psihologom ali terapevtom. 

Novo na Metroplay: Mi smo podaljški telefonov | N1 podkast s Suzano Lovec