Bo TikTok prodan ameriškemu podjetju? Sodišče že posluša argumente za in proti, med kupce pa je zdaj vstopil še en znani milijarder.
Pred časom se je na enem od komercialnih TV-kanalov v Sloveniji predvajalo več sezon priljubljenega resničnostnega šova Posel mojega življenja (Shark Tank), v katerem so ljudje šopku bogatašev predstavljali svoje poslovne ideje in upali na finančno investicijo.
Med temi bogataši je sedel tudi Kevin O'Leary s simpatičnim vzdevkom Mr. Wonderful (gospod Čudoviti), kanadski politik in poslovnež, investitor, avtor številnih knjig in predvsem lovec na odlične poslovne priložnosti. Eno takšnih je očitno zaznal tudi v platformi TikTok, ki je tik pred pomembno odločitvijo – ali se proda ameriški agenciji oz. organizaciji ali pa bo v Združenih državah prepovedana.
Pred časom smo že pisali, da se za nakup TikToka zanima ameriški poslovnež Frank McCourt, ki je medtem ustanovil skupino, v katero lahko investirajo vsi, ki jih zanima nakup kitajske platforme. V to skupino je zdaj vstopil tudi Kevin O'Leary, koliko milijard bo znašala končna ponudba, če bo TikTok dejansko šel v prodajo, pa se za zdaj še ugiba.
Potrebna bo pomoč Donalda Trumpa
"V mesecih, ki prihajajo, bomo morali delati s Trumpom, da zaključimo ta posel," je povedal Kevin O'Leary. "Zato sem mu hotel oznaniti, kot tudi njegovemu celotnemu kabinetu, da če bomo šli v ta posel, bomo potrebovali njihovo pomoč."
Podrobnosti, kako lahko bodoča administracija pomaga poslovnežem pri prevzemu TikToka, O'Leary ni razkril. Več bo znanega 19. januarja, dan pred Trumpovo inavguracijo, ko se mora podjetje ByteDance odločiti o usodi TikToka v Združenih državah.
Ideja skupine, ki se poteguje za nakup, je, da po nakupu platforme to prestavijo na novo infrastrukturo, ki bo uporabnikom omogočala popoln nadzor nad svojimi vsebinami. "TikTok ima izjemen potencial – ne le kot orodje za ustvarjalce in podjetja, ampak kot mejnik za bolj varno digitalno prihodnost, kjer bodo v središču ljudje," je v izjavi povedal O'Leary in dodal: "Skupaj s Frankom (McCourtom) želimo dostaviti platformo v ameriški lasti, ki ščiti nacionalno varnost in obenem omogoča 170 milijonom uporabnikom, da razvijajo svoje vsebine."
Bo Trump za ali proti?
Donald Trump je najprej podpiral zakon, ki zahteva prodajo ali prepoved TikToka, a si je med predsedniško kampanjo očitno premislil.
Podporniki zakona trdijo, da če TikTok ostane v lastništvu kitajskega podjetja ByteDance, to daje kitajski vladi potencialni dostop do informacij o ameriških državljanih, obenem pa imajo v rokah močno propagandno orodje.
TikTok in njegovi podporniki na drugi strani pravijo, da je podjetje že pred časom omejilo informacije, ki jih podjetje ByteDance lahko pridobi od ameriških državljanov, in da bi zdaj prepoved platforme kršila svobodo govora in negativno vplivala na preživetje več milijonov ustvarjalcev.
Novo na Metroplay: "Potem te življenje pokliče" | N1 podkast s Suzano Lovec