D.H. | 9. 12. 2024, 12:20

Med prazničnimi nakupovanji na spletu povečano število prevar: upoštevajte varnostne nasvete!

Profimedia

"Premislite, preden kliknete," je poziv, ki ga Google poskuša podati uporabnikom v prazničnem času, ko lahko na lovu za darili hitro naletite na prevarante in lažne spletne trgovine.

 

Kraja osebnih in bančnih podatkov je decembra v izjemnem porastu – po podatkih FBI so samo v času črnega petka in kiber ponedeljka prepoznali 89-odstotno porast lažnih spletnih trgovin. Zato podjetje Google pospešeno razvija orodje z umetno inteligenco za njihov spletni brskalnik Chrome, ki bo povezan s podjetji za kibernetsko varnost ScamAdvisor in Trust Pilot. Kot vtičnik za brskalnik bo algoritem potem sproti analiziral in podajal ocene spletnih trgovin, ki jih želimo obiskati. 

Nova funkcija, ki se bo imenovala 'Store Reviews', je bila v publikaciji Forbes označena za 'izjemen korak v zaščiti ljudi na spletu'. "Potrošniki bodo lahko prepoznali prave in lažne strani, ne da bi se pri tem morali zanašati na različne poznavalske trike, kot so označbe strani, URL-naslove ali konsistentnost informacij," so zapisali v Forbesu. 

Po besedah ameriških vladnih agencij so najpogostejše prevare nakup brez dostave (kjer vam samo poberejo denar, izdelka pa nikoli ne dobite), nakup brez plačila (kjer vi pošljete izdelek, ki ste ga želeli prodati, a zanj nikoli ne prejmete denarja), prevare v spletnih dražbah (kjer so izdelki na dražbah predstavljeni z lažnimi podatki) in prevare z darilnimi boni (kjer spletna trgovina zahteva, da kupci plačujejo izključno s predplačilnimi darilnimi boni). 

Kako se obvarovati

Preden je Googlovo orodje dodano v brskalnik Chrome, je Google ponudil nekaj esencialnih nasvetov, kako najlažje preverimo, ali imamo opravka z legitimno ali lažno spletno trgovino. Pri iskalnih zadetkih v Googlu pa lahko pri povezavah na trgovine v oglasih kliknete na tri pike ob povezavi in preverite, kdo je naročnik oglasa in kdo vodi stran, kamor vas vodi povezava. 

Kako se zavarovati pred lažnimi spletnimi stranmi:

  • Nikoli ne kliknite na sumljive povezave, še posebej ne na povezave, ki jih prejmete v sporočilih z obvestilom, da zahtevajo vaše osebne ali bančne podatke.
  • Preverite URL (naslov strani) in če trgovine ne poznate, vpišite ime v Google in preverite, kaj o trgovini pravijo drugi uporabniki.
  • Preverite, da je na začetku naslova strani 'https' (in ne samo 'http'), saj tisti 's' pomeni 'secure' – varno.
  • Previdno preučite izdelke, ki so predstavljeni v spletni trgovini, da so ustrezno označeni in da ustrezajo opisu.
  • Nikoli ne kupujte v spletnih trgovinah, ki zahtevajo plačila s predplačilnimi darilnimi karticami ali boni.

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del