D.H. | 6. 8. 2024, 12:45

Šokantna odločitev sodišča, po kateri nič več ne bo tako, kot je bilo: če uporabljate Google, potem ...

Profimedia

Pred skoraj enim letom je ameriška vlada pričela sodni postopek proti podjetju Google, ker naj bi tržna znamka in matično podjetje Alphabet kršila tamkajšnji zakon o preprečevanju omejevanja konkurence. Po najnovejši razsodbi bo naslednje sojenje določilo, kakšna kazen bo doletela Google.

V enem letu je Google izgubil obe tožbi. S slednjo je sodišče včeraj razsodilo, da je Google nezakonito ohranjal prevlado med spletnimi iskalniki. Z uporabo dogovorov, ki niso bili v skladu z zakonom o preprečevanju omejevanja konkurence, je tekmecem preprečil, da bi si lahko izborili svoj delež trga. Ker je imel Google na ta način popolni monopol, je podjetje lahko brez strahu postavljalo visoke cene za prikazovanje oglasov. 

Največja protimonopolna tožba

Tožba, ki velja za največjo v zadnjih 25 letih, zna povsem pretresti internet in obenem ogroziti eno največjih tehnoloških podjetij na svetu. Pravnomočna sodba je spisana na kar 277 straneh, sodnik Amit Mehta, ki je dosodil proti Googlu, pa je med drugim zapisal: "Po skrbni preučitvi dokazov in izpovedi prič, je sodišče sprejelo naslednjo odločitev: Google je monopolist in je deloval kot monopolist, da bo ohranil ta svoj položaj."

Neverjetni deleži podjetja Google

V sodbi je zapisano še: "Google uživa 89,2-odstotni delež na trgu storitev spletnega iskanja, ta delež pa se na mobilnih napravah poveča na 94,9 odstotka." Google obdela kar 8,5 milijard iskalnih nizov na dan, obseg, ki so ga v zadnjih 12 letih podvojili. V sodbi je še zapisano, da je Google metodično onemogočal konkurenco, da je njihov iskalnik lahko postal osrednji del digitalnega oglaševalskega stroja, ki je lani ustvaril skoraj 240 milijard dolarjev prihodkov. 

Profimedia

V obtožnici je zapisano, da je Googlov monopol omogočal, da podjetje oglaševalcem zaračunava umetno povišane cene in hkrati uživa v dejstvu, da jim ni potrebno več časa in denarja vlagati v izboljšave iskalnika, saj so imeli zagotovljen monopolni položaj. To naj bi šlo tako v škodo podjetij, kot tudi uporabnikov.

Investicije za ohranjanje monopola

Kot je sodnik Amit Mehta še zapisal v sodbi, je samo leta 2021 Google investiral 26 milijard dolarjev zgolj za sklenitev pogodb, po katerih je iskalnik Google ostal privzeta možnost za nove mobilne telefone in tehnične pripomočke. 

Googlovi odvetniki so se tej razsodbi posmehovali, češ, da so se potrošniki v preteklosti odločali spremeniti svoj privzeti iskalnik zato, ker so bili razočarani nad rezultati, ki so jih dobili v drugih iskalniki. Kot primer so izpostavili iskalnik Yahoo, ki je bil v devetdesetih letih najbolj priljubljen, dokler se ni pojavil Google

Iskalnik Bing kot dokaz uspešnosti

Sodnik Amit Mehta je na sojenju izpostavil pomembnost privzetih nastavitev, za katere je Google namenil ogromno denarja. Pri tem je kot primer ponudil Microsoftov iskalnik Bing, ki ima 80-odstotni delež trga spletnega iskanja v brskalniku Microsoft Edge. Mehta trdi, da je to dokaz, da so lahko drugi iskalniki prav tako uspešni, če Google ni že vnaprej zaklenjen kot privzeta možnost za spletno iskanje.

Vpliv razsodbe na največja tehnološka podjetja

Google se bo v prihodnosti verjetno precej spremenil. Analitiki omenjajo možnost, da bi sodišče Googlu lahko povsem prepovedalo sklepanje pogodb o privzetem iskalniku, morda pa celo zahtevalo, da podjetje loči določene operativne stebre v različna poslovna področja, saj bi s tem bil nadzor lažji. Takšna prisilna delitev dejavnosti bi matično podjetje Alphabet ločila od njihovega največjega vira prihodkov. 

V poznih devetdesetih je podobna sodba doletela tudi Microsoft in njihovo kršenje protimonopolnih zakonov zaradi prevladujočega položaja njihovega operacijskega sistema Windows na osebnih računalnikih. Ta sodna bitka je takrat v tehnološkem svetu povzročila nemalo pretresov, med drugim pa leta 1998 odprla pot podjetju Google, da se je v tej industriji hitreje uveljavil kot močan igralec. To razmerje bi se lahko ponovno zamajalo, če bi Google prejel drastične omejitve.

Obenem se bo po izreku kazni zelo verjetno zmanjšal tudi dobiček podjetja Apple. Ker bo del kazni zelo verjetno zahteval občutno omejitev investicij za ohranjanje iskalnika Google kot privzetega, bo ta upad čutilo tudi podjetje Apple. Google je namreč leta 2022 plačal podjetju Apple kar 20 milijard dolarjev za ohranjanje Googla kot privzetega iskalnika, še enkrat več kot leta 2020. S tem so si zagotovili, da je Google privzeti iskalnik, ki samodejno odgovarja na vse naše poizvedbe v iPhonu in drugih Applovih napravah, ki se povezujejo na splet. Obenem je bilo omenjeno še, da Apple že od leta 2018 razmišlja o razvoju lastnega spletnega iskalnika.

Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec