Ste vedeli, da ima vsak telefon določeno življenjsko dobo? Kako ugotovite, ali je vašemu že potekla

19. 7. 2024, 07:30 | D.H.
Deli
Ste vedeli, da ima vsak telefon določeno življenjsko dobo? Kako ugotovite, ali je vašemu že potekla (foto: Profimedia)
Profimedia

Življenjska doba mobilnega telefona ni omejena z življenjsko dobo baterije, ampak mu jo določijo kar proizvajalci, ko za ta model prenehajo ponujati tehnično podporo (omogočajo pa še programske posodobitve). Ta rok trajanja je vgrajen in vnaprej določen – poglejte, kdaj je (ali kdaj bo) potekel vašemu pametnemu telefonu.

Vsak izdelek, ki ga kupimo, ima predviden rok trajanja – mleko malo krajšega, čelade za kolo malo daljšega, določen pa je tudi vsakemu pametnemu telefonu. Ta rok trajanja ne nakazuje, kdaj bo naprava prenehala delovati ali se začela kvariti, ampak določa, kdaj bo proizvajalec prenehal ponujati tehnično podporo in možnost servisiranja z originalnimi deli. 

Cenejši mobilni telefoni imajo običajno krajši rok trajanja, tam do dve leti, tipično pa se podpira novim, dražjim modelom, ponuja vsaj tri do štiri leta (možnost programske nadgradnje pa še veliko dlje). 

Povprečne življenjske dobe 

Čeprav se točne življenjske dobe mobilnih telefonov razlikujejo od modela do modela, pa je povprečna doba pri največjih proizvajalcih naslednja:

  • Samsung: 3 do 6 let
  • Apple: 4 do 8 let
  • Huawei: 2 do 4 leta
  • Google Pixel: 3 do 5 let
Slaščičarna z nenavadno prakso: coca-cola 8 evrov, cene skačejo “kot bitcoin”

Kako preverim življenjsko dobo svojega telefona

Nekateri telefoni imajo rok trajanja zapisan kar v specifikacijah, bodisi na embalaži ali v originalnih navodilih, ali pa v nastavitvah pod opcijo About. 

A k sreči za uporabnike telefonov Apple in Samsung obstaja precej bolj enostaven način, da izveste, kdaj je oziroma kdaj bo vašemu pametnemu telefonu potekel rok trajanja. Na enotni strani endoflife.date so zbrani datumi prenehanja podpore za vsak obstoječi pametni telefon znamk Apple in Samsung. 

Da boste na tem gigantskem seznamu mobilnih naprav (ter celo programske opreme in operacijskih sistemov, recimo Windows) lažje našli svojega, skočite na naslednje povezave:

Stran žal ne vključuje tudi življenjskih dob telefonov Huwaei, Honor in Xiaomi, vam bo pa koristila, če boste kupovali rabljene naprave ali le želeli vedeti, kdaj je dober trenutek za menjavo mobilnega telefona. Ne pozabite – bolj kot življenjska doba je pomembno to, kdaj proizvajalec za vašo napravo še ponuja programske posodobitve.

Slab signal na telefonu iPhone? S to skrivno kodo takoj izboljšate kakovost klicev