D.H. | 6. 12. 2024, 19:10
Ste vedeli, da obstaja aplikacija, ki trdi, da vam do dneva natančno izračuna, kdaj boste umrli?
Imenuje se Death Clock – ura smrti. Razvila jo je ekipa danskih in ameriških znanstvenikov, na podlagi umetne inteligence in kopice podatkov pa naj bi aplikacija s kar 78-odstotno natančnostjo razkrila, kako bomo živeli preostanek življenja in kdaj bomo umrli.
Algoritem preračunavanja končnega rezultata v aplikaciji Death Clock (na voljo za iOS in Android) temelji na 1.200 raziskavah pričakovane življenjske dobe, v katerih je skozi desetletja sodelovalo več kot 53 milijonov ljudi, vključeni pa so tudi podatki centra za preprečevanje in nadzor nalezljivih bolezni iz ZDA.
Model umetne inteligence za izračunavanje so na neštetih primerih učili kar 8 let, potem pa ga testirali na osebah, ki so umrle v letu 2020. Algoritem je imel že po prvih učenjih 75-odstotno natančnost izračunavanja dneva smrti.
V aplikacijo vnesete kopico zdravstvenih in osebnih podatkov, od trenutnega nivoja holesterola in sladkorja v krvi, pa tudi urnik vadbe, koliko vode popijete vsak dan, kakšno je vaše duševno zdravje in vaše trenutno stanje romantičnih in platonskim odnosov – recimo to, koliko časa preživite z družino in prijatelji.
Aplikacija upošteva celo to, koliko takšni in drugačnih poškodb smo imeli, kje živimo in kje smo živeli, kakšen poklic opravljamo in kakšno vlogo imamo na delovnem mestu, pri ženskah pa se upošteva tudi zgodovina nosečnosti. Vse to namreč vpliva na to, kako bomo živeli in, očitno, kdaj bomo umrli.
Ob končni oceni aplikacija pove tudi, kaj so najverjetnejši razlogi, zaradi katerih bomo umrli – poda več različnih razlogov (recimo rak, krvožilne bolezni, nesreča na delovnem mestu ...), ki temeljijo na vseh aspektih našega življenja.
Kar se morebiti zdi kot precej morbidna aplikacija, pa je lahko istočasno tudi spodbuda, da spremenimo določene stvari v življenju in si tako zagotovimo bolj zdravo in dolgo starost. Aplikacija namreč ponudi konkretne usmeritve za spremembe v življenjskem slogu, ki nam bodo pomagale živeti daljše življenje. Ideja, ki se skriva tudi v sloganu aplikacije je, da ko vemo, kdaj bomo umrli, bolj aktivno delujemo v smeri zdravega življenjskega sloga, da bi to prognozo izboljšali.
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del