D.H. | 7. 11. 2024, 19:00

Strokovnjaki razkrivajo – aplikacije s telefona napačno brišete. Upoštevajte te 3 nasvete.

Profimedia

Ko se naveličate kakšne aplikacije, običajno vstopite v možnost upravljanja aplikacij in jo preprosto izbrišete. Kar se zdi najbolj logičen način odstranjevanja neželenih programov s telefona, pa bi v resnici morali pred brisanje opraviti še 3 predhodne korake.

Ko aplikacijo samo izbrišemo, ta za seboj pogosto pusti ostanke, za katere ne bi želeli, da smetijo po našem telefonu in drugih aplikacijah. Veliko aplikacij se namreč zveže s telefonskimi funkcijami in seveda tudi družbenimi omrežji, kar ostane tudi potem, ko aplikacijo izbrišemo s telefona. 

Da aplikacije lahko puščajo ostanke, je posledica našega strinjanja s tistimi dolgoveznimi določili in pogoji za uporabo, ki jih nihče ne bere. Tam je največkrat navedeno, da aplikaciji dovoljujemo neomejeno dostopanje do različnih naših podatkov preko programskih knjižnic, ki ostanejo prisotne tudi po brisanju aplikacije. Kaj bi torej morali narediti, da se čim bolj temeljito znebite neželenih aplikacij.

Korak 1: Pobrišite podatke v sami aplikaciji

Vsaka aplikacija je nekoliko drugačna pri upravljanju podatkov (dostopom do fotografij, povezovanjem z družbenimi omrežji, shranjevanju podatkov ipd.), vedno pa pred brisanjem vstopite v aplikacijo in preglejte njen osnovni meni. Tam se pogosto skriva opcija za nastavitve, kjer je lahko možnost brisanja podatkov o računu in drugih uporabniških podatkov.

Takšne opcije brisanja boste največkrat našli v kategorijah 'Account Settings' (tam obvezno pobrišite kreditne kartice in druge osebne podatke, če ste jih imeli vpisane) ali 'Security'

Korak 2: Preverite svoj račun na spletni strani

Veliko aplikacij ima svoje uradne spletne strani, kjer se vneseni podatki potem podvajajo. Če ima aplikacija svojo uradno stran, je tam pogosto omogočeno bolj poglobljeno nadzorovanje računa. Prijavite se tudi preko uradne strani in preglejte, ali tam lahko zbrišete še več podatkov, kot le v aplikaciji. Če aplikacija nima svoje uradne spletne strani, ta korak izpustite. 

Korak 3: Ukinite povezave z družbenimi omrežji

Danes imajo praktično vse aplikacije vključene integracije z družbenimi omrežji, da lahko svoje dosežke, odkritja ali karkoli že ustvarjate v teh aplikacijah, hitro delite na Facebooku ali pošiljate prek elektronske pošte. Te povezave je smiselno prekiniti, še preden pobrišete aplikacijo.

Za Facebook: Kliknite na svojo profilno fotografijo in izberite kategorijo 'Security & Privacy', tam pa nadaljujte med nastavitve ('Settings'). Nekoliko nižje med nastavitvami boste našli opcijo 'Activity', v tej pa podkategorijo 'Apps and Websites'. Tu boste našli vse spletne strani in aplikacije, ki ste jim dovolili, da se povezujejo z vašim Facebook računom. Pobrišite nezaželene.

Za Google: V Google računu poiščite kategorijo 'Apps and Services'. Tam kliknite na puščico v desno pri aplikaciji ali storitvi, ki jo želite odstraniti iz Google računa. Na koncu izberite še potrdilo za brisanje: 'Delete all connections'. 

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču