"To je norost!" Vroča Euro 2024 polemika – ali tehnologija uničuje nogomet?

1. 7. 2024, 10:02 | D.H.
Deli
"To je norost!" Vroča Euro 2024 polemika – ali tehnologija uničuje nogomet? (foto: Profimedia)
Profimedia

Letošnje evropsko prvenstvo v Nemčiji je edinstveno tudi v količini tehnologije, ki poganja ne samo funkcionalnosti samega dogodka, ampak tudi številne sodniške odločitve. Od umetne inteligence, ki zaznava pozicijo celo najmanjših delov telesa vsakega nogometaša, do posebnih žog s senzorji ... Ob tekmi Nemčije proti Danski se je ponovno pokazalo, da je prvenstvo morda preveč obremenjeno s tehnologijo. 

Rezultat tekme med Nemčijo in Dansko v osmini finala se je zaključil z 2 proti 0 za Nemčijo. Danski selektor Kasper Hjulmand je na tiskovni konferenci po koncu tekme dejal: "Igro sta zapečatili dve odločitvi s tehnologijo VAR. Ofsajd za en centimeter. Utrujen sem zaradi teh bizarnih ofsajd pravil. Ne moremo prisiliti obrambnih igralcev, da tečejo z rokami, prekrižanimi na hrbtu. To je frustrirajoče in nogomet ne bi smel biti takšen."

Tehnologija VAR odločila - gol razveljavljen

Tehnologija VAR odločila - gol razveljavljen

Profimedia

Kaj je VAR?

VAR ali Video Assistant Referee je računalniški sodniški asistent, ki na prvenstvu sodnikom pomaga sprejemati odločitve glede prekrškov, od ofsajdov do igranja z roko. Vsaka tekma na Euro 2024 prvenstvu vključuje enega sodnika VAR, dva sodnika AVAR (asistent VAR) in tri video operaterje, ki delujejo kot tehnološka podpora sodnikom na igrišču

S pomočjo čipov v žogi dodatno pomoč ponuja še SAOT oziroma Semi-Automated Offside Technology, torej polavtomatska tehnologija prepoznavanja igranja v prepovedanem položaju, ki v sodelovanju z VAR hitro sprejema odločitve, če se je neki napad zgodil z igro v prepovedanem položaju ali ne.

Verjetno ste med tekmami opazili, da sodniki včasih prekinejo igro in čakajo na sporočila po slušalki. To je njihova komunikacija z operaterji, ki preko sistemov VAR sporočijo najbolj točne podatke, kaj se je v določenem trenutku na igrišču zgodilo. 

Ima tehnologija prevelik vpliv na potek prvenstva?

Že od skupinskega dela prvenstva na spletu in v medijih poteka vroča debata o tem, ali tehnologija uničuje nogomet. Belgijskemu napadalcu Romeluju Lukakuju je prav odločitev te nove tehnologije razveljavila kar tri zadetke. Eden od teh zadetkov je vključeval Loisa Opendo, ki je prejel podajo in letečo žogo ustavil s telesom, nato pa jo podal Romeluju za strel na gol. A tehnologija se je odločila, da je bilo pri Loisu zaznano igranje z roko – ko je žogo ustavil s telesom, se je ta namreč rahlo dotaknila njegove nadlahti, kar bi s prostim očesom komaj zaznali, prav tako pa to ni spremenilo smeri žoge. A je tehnologija odločila, da je zato gol razveljavljen. 

Romelu Lukaku

Romelu Lukaku

Profimedia

"Sploh ne načenjajte te teme. Frustrirajoče je, da smo nogomet spremenili v forenzično preiskavo, v milimetre," je v luči debat glede tehnologije in nogometa pred kratkim dejal Ange Postecoglou, trener Tottenhama.

Na Euro 2024 je prav odločitev tehnologije VAR celo preprečila ekipi nadaljevanje v osmino finala, ko Škotski ni priznala prostega strela, ko je Stuarta Armstronga podrl madžarski Willi Orban. "Nekdo nekje mi mora razložiti, kako to ni prekršek za prosti strel. To je 100-odstotni prosti strel,« je po tekmi dejal škotski selektor Steve Clarke in dodal: "To je igra, kjer odloči en gol. Če bi dobili prosti strel, bi bila to lahko povsem drugačna noč. Imam še druge besede, ampak jih raje ne bom izrekel."

Športni analitiki in poznavalci ob tem pogosto poudarjajo, da so v nogometu odločitve osnovane na različnih mnenjih in zato odprte za prilagoditve in subjektivnost. Ko se VAR odloča na podlagi milimetrov, pridemo v situacijo, ki je bila na omrežju X lepo opisana kot 'da smo času, ko se gol razveljavi zato, ker eden od igralcev nosi čevlje številka 10, drugi pa čevlje številka 8 in je prvemu pač noga za centimeter štrlela v ofsajd'.

Kontroverzni VAR na tekmi Nemčije proti Danski

Debata o tem, da tehnologija uničuje nogomet, je dosegla nov vrhunec ob nedavni tekmi Nemčije proti Danski v začetku osmine finala. Nemčija je tekmo zaključila z zmago 2 proti 0, največ pozornosti pa je požela prav kontroverzna odločitev tehnologije VAR. Ne ena, ampak kar dve odločitvi VAR, pravzaprav. 

V razponu le dveh minut se je tehnologija VAR kar dvakrat odločila v škodo danskemu obrambnemu igralcu Joachimu Andersenu. V prvem primeru je VAR razveljavil Andersenov gol zaradi ofsajda. Že nekaj trenutkov pozneje pa je VAR Nemčiji priznal prosti strel, ker je ob podaji nemškega Davida Rauma žoga med potovanjem oplazila palec Joachima Andersena in je zato VAR zaznal igranje z roko.

"To je norost in ne bi smel biti prekršek. Ne morem tekati naokoli z rokami za hrbtom in igrati nogomet. On je pol metra stran in brcne žogo v mojo roko, kako naj to preprečim," je po tekmi za dansko televizijo TV 2 povedal Joachim Andersen. "Glede ofsajda pa – to je težko videti. Je tako minimalno, da moraš res pozorno gledati. Ampak prekršek igranja z roko je bila pa največja norost, kar sem jo kadarkoli videl."

Joachim je prepričan, da če bi priznali njegov gol, bi na koncu zmagali tekmo, podobno kot selektor Kasper Hjulmand, ki je še dejal: "Utrujen sem od teh pravil glede igranja z roko. Joachim teče in žogo nekdo, ki je en meter stran, brcne v njegovo roko. Te minute so ključne. Nemčija je dobro igrala, ampak mislim, da je to noro."

Javnost se je odzvala

Na Redditu je takoj po tekmi završalo, predvsem zaradi razveljavitve gola na podlagi ofsajda. Ob pregledu analize s tehnologijo VAR naj bi bil ofsajd določen zgolj zato, ker je imel Joachim stopalo usmerjeno proti nasprotnikovemu golu, obrambni nemški igralec pa ne, zato je Joachimova konica športnega copata za centimeter segala v ofsajd. 

"Gol razveljavljen zaradi nožnega palca v prepovedanem prostoru? Prosti strel zaradi žoge, ki je zadela palec na roki," se začne jezna objava na Redditu. "Zdi se, da moramo 75 odstotkov časa čakati na VAR, da 'potrdi' gol, preden lahko sploh začnemo proslavljati. To uničuje nogomet," se konča zapis. 

Debata se je razvnela v različne smeri – medtem ko se nekateri jezijo, da so potek nogometnih tekem začeli odločati milimetri, drugi pravijo, da je, sploh pri prekrških, kot je igranje v prepovedanem prostoru, zadeva povsem binarna – ofsajd ali je ali pa ga ni. Se pa večina strinja, da je najbolj uničilo užitek v nogometu prav čakanje pa potrjevanje gola, saj če kje, smo ravno na tokratnem evropskem prvenstvu že kar nekajkrat doživeli, da je padel gol, ki mu je sledil evforičen izbruh navijačev, potem pa je bil čez nekaj sekund razveljavljen. 

3 enostavne rešitve za drastično povečanje hitrosti delovanja vaše pametne televizije