D.H. | 6. 7. 2024, 15:20

To so 3 najpogostejši načini kraje mobilnih telefonov na potovanjih (in kako se zaščititi)

Profimedia

Zgodbe popotnikov, ki jih je na potovanjih doletela kraja dragocenosti, žal niso tako redke. Med pogostejšimi ukradenimi predmeti so tudi mobilni telefoni, celo tako zelo, da ameriška zvezna agencija za komunikacije kraje mobilnih telefonov označuje kar za tatinsko epidemijo. Kako pa se takšna tatvina najpogosteje zgodi?

Mobilni telefoni so eden naših najbolj dragocenih, a istočasno najbolj ranljivih osebnih predmetov. Z nami so ves čas, v javnosti pa jih najraje odlagamo na zelo vidna mesta. Zato so idealna tarča za nepridiprave, sploh v času, ko so se cene teh nepogrešljivih naprav dvignile v neslutene višave. Zato so tatiči pri izmikanju težko prigaranih mobilnih telefonov postali zelo spretni. 

Kraja v gneči

Eden najpogostejših načinov kraje mobilnega telefona se pripeti v gneči na priljubljenih turističnih točkah ali v gneči na javnih prevozih. V teh okoliščinah lahko tatovi enostavno sežejo v vaš žep ali torbo in izmaknejo telefon, tako spretno, da tega sploh ne zaznate, potem pa se nemudoma pomešajo med stotine ljudi, ki hitijo naokoli. 

Kako se izogniti takšni tatvini:

Za potovanja si omislite posebne torbe (znani znamki, ki ponujata specifično tovrstne torbe in nahrbtnike, sta Pacsafe in Travelon), osnovane tako, da preprečujejo možnost tatvine, tudi, če v gneči nekdo poskuša z rezilom prerezati torbo. Takšne torbe omogočajo zaklepanje zadrg in imajo prekrite žepe, da dostop do notranjosti torbe neposredno ni mogoč. Če torbe nimate, imejte vse dragocenosti v sprednjih žepih ali, še bolje, v zaprtih notranjih žepih suknjiča, vetrovke ali jakne.

Kraja iz rok

V tujini zelo dobro poznajo ta tip kraje telefona, kjer se tat pripelje na skuterju in telefon izpuli iz rok turistu, ki zasanjano brska po Google Maps ali išče prave nastavitve za fotografiranje turistične atrakcije. Ker je tat na skuterju, ga je nemogoče ujeti, tudi če se takoj poženete v tek za njim (in seveda niste obuti v natikače). 

Profimedia
Kako se izogniti takšni tatvini:

Ne sprehajajte se s telefonom v roki. Ko želite preveriti nekaj na telefonu, ne stojte ob cesti ali ulici, kjer se lahko mimo pripelje tat na skuterju ali kolesu, ampak se pomaknite globlje v peš cono. Predvsem pa dvakrat premislite, preden tuji osebi ponudite svoj telefon, da vas fotografira (in če že, izberite nekoga, za katerega ste prepričani, da ga ujamete, če se požene v tek).

Kraja z mize

Mobilne telefone tako zelo radi odlagamo na mize v kavarnah, lokalih in restavracijah. Želimo jih v vidnem polju, da ne spregledamo sporočil in da lahko hitro fotografiramo tisti krasni čokoladni sufle, ki nam ga postavijo pred nos. A so zato telefoni istočasno tudi na očeh vsem drugim. Hitra kraja z mize ni tako redka, kot bi si morda mislili. V Sloveniji, ki je precej varna država, hitro dobimo lažen občutek, da je podobno varno povsod drugje. 

Pri tovrstnih krajah se tat preprosto sprehodi mimo mize, pograbi telefon in začne bežati. Preden se skobacate iz stola in poženete za njim, bo on že daleč stran.

Kako se izogniti takšni tatvini:

Če telefon absolutno želite imeti na mizi, ga odložite na tisto stran mize, ki ni ob poti, kjer se sprehajajo ljudje ali drugi gostje. Bolj varno je, če izberete mizo v notranjosti lokala ali restavracije. Najboljša rešitev, četudi utopična, pa je, da telefon preprosto pustite v torbi ali v žepu.

Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi