Če ste bolj skrbne (berite: nervozne) narave, verjetno izklopite nekatere naprave, kadar veste, da vas več dni ne bo doma. Kavni aparat, toaster, razni napajalniki – vse to je verjetno že na vašem spisku. Bi pa očitno ta spisek moral vključevati še 3 naprave, na katere verjetno nikoli ne pomislite, da bi jih izklopili, če vas več dni ne bo doma.
Izklapljanje naprav v primeru, da nas več dni ne bo doma, je smiselno iz dveh razlogov. Najprej zato, ker ni potrebe, da določene naprave trošijo električno energijo, ko jih nihče zares ne uporablja (večina jih porablja energijo tudi, ko ne delujejo), pa tudi zato, ker je manj možnosti za nastanek požarne nevarnosti v primeru kratkih stikov ali drugih električnih napak. "Možnost je sicer majhna, a obstaja, in tako smo lahko bolj mirni," je za Reader's Digest povedal gasilec Jay Flynn.
Po statističnih podatkih okoli 60 % požarov, ki nastanejo zaradi električne napake, sprožijo naprave, ki imajo takšno ali drugačno poškodbo in se zato pripeti električni udar, zaradi katerega se lahko vname naprava ali vtičnica.
Kaj naj bi izklopili, ko nas dlje časa ni doma?
Začnimo z napravami, ki jih verjetno tako ali tako že izklopite.
Vse naprave, ki počivajo na kuhinjskem pultu, torej toaster, kavni aparat, cvrtniki in elektronski kotlički. To so naprave, ki se uporabljajo vsakodnevno in so zato hitro dotrajane, pogosto pa tudi vsebujejo vnetljive snovi, kot so ostanki hrane, olj in maščob.
Vse polnilce. Ne pustite, da so naprave z internimi akumulatorji (baterijami) priklopljene več dni, prav tako ne pustite v vtičnicah kablov za polnjenje, tudi, če ničesar v resnici ne polnijo.
Vse bolj občutljive naprave, ki so najbolj ranljive v primeru udarov strele. To so televizorji, igralne konzole in računalniki (vključno z monitorjem).
Izklopili naj bi tudi te 3 naprave …
Presenetilo pa je, da električarji svetujejo odklop še treh naprav, ko vemo, da nas več dni ne bo doma. Te tri naprave so pralni stroj, pomivalni stroj in sušilni stroj. To so običajno naprave, ki jih imamo ves čas priklopljene na elektriko, tudi zato, ker jih ni vedno zelo enostavno izklopiti, sploh, če so vgradnega značaja.
Zakaj bi jih izkapljali? Po besedah ameriške zveze za požarno zaščito (NFPA), predvsem sušilni stroji povzročijo okoli 1.500 požarov na leto, kar je 3 odstotke vseh požarov, ki jih povzročijo električne napake ali poškodbe v gospodinjstvih. Pomivalni in pralni stroji potem dodajo še 2 odstotka k tej statistiki.
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji