D.H. | 14. 11. 2024, 13:40
Uporabniki omrežju X obrnili hrbet in odšli na Bluesky (kaj sploh je Bluesky?)
Od zmage Donalda Trumpa na ameriških predsedniških volitvah je v medijih zaokrožilo še eno zanimivo ime – Bluesky. Doslej precej neznano družbeno omrežje je od zaključka volitev pridobilo več kot 700.000 uporabnikov in je trenutno celo na 1. mestu najbolj iskanih brezplačnih aplikacij. Zakaj, kdo je v ozadju in kaj sploh je Bluesky?
Še septembra je imelo omrežje Bluesky okoli 9 milijonov uporabnikov, v dneh po koncu volitev, pa je ta številka zrasla na 15 milijonov. Čeprav razlogi za takšno rast niso potrjeni, pa strokovnjaki ugibajo, da gre predvsem za uporabnike omrežja X, ki po Trumpovi zmagi in Muskovi podpori Trumpu v volilni kampanji iščejo novo spletno zatočišče (podobno kot je bil pred časom Mastodon). Po dosegljivih podatkih je večina novih uporabnikov iz Amerike, tuji mediji pa poročajo, da se je na Bluesky preselilo tudi ogromno oboževalcev Taylor Swift, ki je svoj čas imela zelo močno prisotnost na omrežju X.
15M people on Bluesky!!! 💫 The Verge beat us to our own announcement — that's the beauty of an open network with public stats!
— Bluesky (@bsky.app) November 13, 2024 at 4:43 PM
[image or embed]
Kaj je Bluesky?
Bluesky je družbeno omrežje, ki je v marsičem zelo podobno omrežju X. Ima povsem podoben sistem pregledovanja objav in načina repliciranja, uporabnikov avatar pa je prav tako okrogla ikona s fotografijo ali grafiko. Pod objavami je, kot pri omrežju X, nanizano število komentarjev, všečkov in ponovnih objav.
Format, ki so ga, odkar je Musk kupil Twitter, skušale kopirate že nekatere druge kopije tega družbenega omrežja, od že omenjenega Mastodona do nenazadnje še aktualnega omrežja Threads, ki ga upravlja podjetje Meta, in je trenutno na prvem mestu brezplačnih aplikacij na Applovi spletni trgovini. Mimogrede, Threads naj bi imel presenetljivih 275 milijonov uporabnikov.
Razlika je predvsem v odprtosti same mreže, saj Bluesky dovoljuje povsem neomejen vpogled v statistike in delovanje mreže, prav tako pa je programerjem omogočen dostop do kode.
Kdo je v ozadju?
Zelo znano ime: Jack Dorsey, soustanovitelj in nekdanji član uprave Twitterja. Dorsey je projekt Bluesky začel razvijati leta 2019, ko je še bil direktor Twitterja, ker je želel razviti bolj odprto družbeno omrežje potem, ko je Twitter vpeljal strožja orodja za moderacijo objav.
Bluesky je tudi simbolično vezan na Twitter, saj se, kot je potrdil tudi Dorsey, z imenom nanaša simbol Twitterja, ki je bil, če se še spomnite, ptica. Ta ptica, kot je namignil Dorsey, lahko še bolj prosto leti na modrem nebu, torej – 'blue sky'. Simbol omrežja Bluesky je sicer metulj.
Kako deluje?
Aplikacijo so zgradili na protokolu AT (Authenticated Transport Protocol), ki so ga razvili sami. Gre za edinstveno sistemsko mrežo za družbena omrežja, ki deluje na povezovanju različnih spletnih mest.
Kako je s prijavo?
Sprva je bil dostop do Bluesky možen samo preko povabila (podobno kot na začetku Gmail), od februarja letos pa je ustvarjanje računov omogočeno vsem. Uporabniški račun si lahko naredite na uradni strani ali pa preko aplikacije za iOS oziroma Android.
Kdo je na Bluesky?
Kmalu verjetno medijska hiša The Guardian, saj so ravno te dni oznanili, da se poslavljajo od omrežja X. Pa nekaj znanih imen, ki navijajo za demokratsko stranko, med drugim komik Andy Richter, igralec Drew Carey, pa Star Trek legenda George Takei, pisatelj Stephen King in avtor spletnega mesta Defector.com Drew Magary. Boste pa na Bluesky našli tudi The New York Times in Boga.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču