D.H. | 24. 7. 2024, 13:40

Želel je pomagati gluhemu očetu, kar je sledilo, ga je pustilo povsem brez besed

Profimedia

Mladi nizozemski podjetnik Jari Hazelebach že od malih nog razume, kako je živeti z gluhimi osebami – oba njegova starša sta namreč gluha. Pozna izzive, sploh na področju komunikacije, zato je razmišljal, kako bi lahko izboljšal kakovost življenja gluhim in naglušnim osebam. Rešitev se je izkazala za boljšo, kot je marsikdo pričakoval.

Danes po svetu za težavami s sluhom trpi več kot 430 milijonov ljudi. Večina gluhih ljudi se priuči branja ustnic, težave pa se pojavijo predvsem s skupinskih pogovorih. Ta izziv je bil največji tudi za gluhega očeta Jarija Hazelebacha. Zato je želel najti način, kako bi njegov oče lahko sodeloval pri poslovnih sestankih v svoji službi. 

Enostavna, a učinkovita rešitev

Gluhi in naglušni imajo za sodelovanja v skupinskih pogovorih trenutno na voljo različna orodja, ki govor sproti prevajajo v tekst. T.i. speech-to-text tehnologija pa ni ponujena v najbolj priročnih različicah – aparati so pogosto preveliki, nenatančni pri pretvorbah, nepraktični in nezmožni nadgrajevanja. 

Zato si je Jari zamislil svojo različico pretvornika. Svojo zamisel je poimenoval Speaksee, deluje pa s pomočjo malih prenosnih mikrofonov, polnilne postaje in umetne inteligence, ki govor zelo natančno pretvarja v tekst in ga izpisuje kot podnapise v povezljivo aplikacijo

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Speaksee (@speak_see)

Speaksee v praksi

Uporabnik Speaksee orodja na sestanku med udeležence najprej razdeli mikrofone, ki se pripnejo na oblačilo. Mikrofoni so opremljeni s tehnologijo, ki usmerjeno identificira govor, okoliške glasove in zvoke pa izolira. S tem zagotovi natančnost prepoznavanja govora, ki je potem poslan v osrednjo polnilno postajo, kjer je procesiran in pretvorjen v tekst. Tekst se potem v realnem času izpisuje v aplikaciji Speaksee.

Vsak izgovorjeni in pretvorjeni stavek je v aplikaciji tudi barvno označen, da uporabnik točno ve, kdo ga je izgovoril (ta barva ustreza barvi na mikrofonu). Na voljo je tudi posebna različica po imenu AudioCaption, ki v tekst pretvarja govor na video konferencah.

Slovenščina? Tudi, ampak ...

Speaksee deluje za več kot 40 jezikov, vendar pa je za enkrat uradno potrjen in testiran za 7 jezikov. To pomeni, da umetna inteligenca sicer bi prepoznavala tudi slovenščino in verjetno precej solidno pretvarjala govor v tekst, ni pa naš jezik bil še na uradnih testih podjetja, kjer Speaksee preizkušajo z nativnimi govorci.

Mimogrede, zaradi široke podpore jezikov, se Speaksee lahko uporablja tudi za tolmačenje! Ko govorec govori v mikrofon, aplikacija avtomatično prevaja govor v izbran jezik, ki ga Speaksee podpira. Vsi, ki želijo preizkusiti ali kupiti Speaksee, lahko na uradni strani oddajo svoje podatke.

Jari je za medije povedal, da so orodje testirali na družinskih božičnih večerjah. Vsako leto, ko je bil izdelek nadgrajen, so ga preizkusili v prazničnem času in si zabeležili odzive družinskih članov. Sicer Speaksee že uporabljajo v različnih skupinskih situacijah, recimo v izobraževanju, na družabnih dogodkih, na pogrebih in tudi v cerkvi.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Speaksee (@speak_see)

V prvih paketih, ki so jih razvili, so vključeni 3 mikrofoni, a nameravajo že kmalu ponuditi večje pakete z devetimi mikrofoni, za katere Jari pravi, da jih bodo prav tako najprej testirali za letošnji Božič, ko bodo družina ponovno zbrana za jubilejno večerjo.

Naslednji izziv: zavarovalnice

Prav v teh dneh je Speaksee projekt prejel novo finančno investicijo v višini 1 milijon dolarjev. Od začetka v letu 2017, je tako projekt zbral že preko 4 milijone dolarjev razvojih sredstev, Jarijev trenutno glavni cilj pa je, da podjetje iz rodne Nizozemske širi še v druge države – v načrtu je širitev v Veliko Britanijo, na Dansko, v Švico, Norveško in Nemčijo. 

»Razumljivo bi bilo, da ljudje za takšno orodje ne bi plačevali iz lastnega žepa. To bi morale kriti zavarovalnice,« je za The Next Web povedal Jari. Na Nizozemskem je dogovor uspel in zavarovalnice že krijejo nakup tega orodja, prav tako so bili pogovori uspešni v Veliki Britaniji. »Podpora vlad povsem spreminja to igro, ker to omogoči, da tehnologija, ki gluhim neverjetno izboljša kakovost življenja, doseže čim več ljudi.«

Novo na Metroplay: "Praktično vse plačujem s telefonom ali uro!" | Aleš Petejan, Mastercard Slovenija