M.K. | 17. 10. 2024, 15:13 | Promocijska objava

Pozor, v trgovini bodite pozorni na to oznako!

Profimedia

Poznate razliko med 'Uporabno do' in 'Uporabno najmanj do'? 

Statistični podatki kažejo, da največ odpadne hrane v Sloveniji pridelamo gospodinjstva. Lani smo tako denimo kar 44 %, oziroma 72.018 ton vse hrane, ki je pristala v smeteh, zavrgli v domačih kuhinjah. To je skoraj 2 tisoč ton več kot leto poprej in vsekakor jasen znak, da je čas za korenite spremembe.  

Kako lahko vsak med nami poskrbi za manj zavržene hrane?  

Seveda ne govorimo o tem, da bi morali začeti uživati pokvarjeno in nagnito hrano, cilj je poskrbeti, da živila porabimo, še preden postanejo neuporabna. Veliko lahko denimo storimo že s tem, da si pripravimo jedilnik za teden ali dva vnaprej. Tako točno vemo, kaj in koliko moramo kupiti, ko se odpravimo v trgovino.  

Tudi redno preverjanje zaloge živil je lahko primer dobre prakse. Novo nakupljena živila doma v hladilnik in na police postavimo v ozadje, starejša pa v ospredje. Pozorni smo tudi na roke trajanja in poskušamo jedilnik načrtovati tako, da v obroke vključimo živila, ki se bližajo izteku roka uporabe. S tem zmanjšamo tveganje, da bi se pokvarila.   

Profimedia

Previdno pri oznakah 'Uporabno do' in 'Uporabno najmanj do'  

A pozor, ni treba zavreči vse, kar je nekaj tednov ali le nekaj dni starejše od napisanega datuma na embalaži. Treba je namreč ločiti med oznakama 'Uporabno do', ki pomeni, da je živilo varno za uporabo do navedenega datuma, in 'Uporabno najmanj do', s katero se označuje datum, do katerega je izdelek pričakovane kakovosti.  

To pomeni, da so živilski izdelki z oznako 'Uporabno najmanj do' tudi po datumu, navedenem na oznaki, še vedno lahko varni za uporabo, če so bili zaprti, pravilno hranjeni in imajo ustrezen videz, vonj in okus. Taki izdelki so namreč najverjetneje še vedno senzorično neoporečni, le da jim začneta upadati svežina ter kakovost.   

Izdelek s pretečenim rokom trajanja ni vedno za v smeti  

Ker mnogo ljudi tega ne ve in zato posledično v smeteh pristane ogromno še povsem užitne hrane, je HOFER v svojih trgovinah pred leti uvedel logotip »Je rok potekel? Pogosto uporabno dlje.«, ki ga kupci najdejo na izdelkih HOFERjevih lastnih blagovnih znamk z rokom uporabnosti 'Uporabno najmanj do'.  

Tovrstne oznake so pri HOFERju na izbrane izdelke dodane na podlagi strokovnih analiz in preiskav, zato uživanje po pretečenem roku ob pravilnem shranjevanju in senzorični neoporečnosti ne predstavlja tveganja za zdravje, njihov namen pa je jasen: spodbuditi kupce, da izdelke preverijo, preden jih zavržejo.    

Promocijsko gradivo

Za prihodnost s čim manj odpadne hrane  

Nasploh HOFER že od leta 2014, ko je ustanovil iniciativo Danes za jutri in pozneje še z zagonom lastnega projekta Hrana na dobri poti skrbi za čim manj odpadne hrane v svojih trgovinah. Gre za aktivnosti, ki predstavljajo vizijo, kako je lahko trajnostno nakupovanje dostopno vsem – s trajnostnimi izdelki, družbenimi projekti in inovativnimi ukrepi.  

HOFER je v preteklih letih močno optimiziral sistem naročanja in poskrbel za dovršen logistični sistem. V želji, da bi izdelke odprodali, jih pred potekom roka uporabnosti pocenijo, a določene količine še vseeno ostanejo neprodane. Izdelkov, ki so še primerni za uživanje, ne zavržejo, temveč jih v okviru iniciative Danes za jutri in projekta Hrana na dobri poti redno donirajo socialnim organizacijam, ki jih razdelijo pomoči potrebnim.  

Kaj narediti z ostanki jedi?  

Tudi na svoji spletni strani HOFER ponuja kopico nasvetov za bolj skrbno ravnanje s hrano, najdete pa še okusne recepte Neje Gril (@everyday_breakfast_club), ki so vam lahko v navdih, kako v domačem gospodinjstvu poskrbeti za manj odpadne hrane.  

Promocijsko gradivo

Če se vam ob tem slučajno zgodi, da kdaj ne pojeste vsega, kar ste pripravili, premislite, ali lahko pripravljeno hrano kako shranite in jo pojeste za malico ali večerjo naslednji dan, ali pa jo z nekaj dopolnitvami preoblikujete v povsem novo jed.  

Iz pire krompirja lahko denimo pripravite svaljke ali slastne ocvrtke, kuhanemu rižu pa dodate nekaj mesa in ga spremenite v čufte ali rižoto. Star kruh lahko enostavno zdrobite v drobtine ali pripravite slastne jedi, kot so pohane šnite in kruhovi cmoki.  

Užitne presežke hrane lahko prav tako ponudite prijateljem, sodelavcem in družini ali pa z njimi pomagate ljudem v stiski ter tako že danes poskrbite za lepšo prihodnost na dveh ravneh: pri zmanjševanju odpadne hrane ter premagovanju lakote.