K. Ž. | 5. 11. 2024, 16:30
Medicinsko osebje pustilo otroka brez nadzora, ta je pojedel pico in umrl: "Direktorica ni pustila, da pokličemo reševalno vozilo"
Hudo gibalno oviran otrok, ki bi sicer moral biti pod nadzorom, se je v času izolacije zadušil s pico in umrl. Številni za njegovo smrt krivijo tako ministrstvo za delo kot tudi center, v katerem je bil nastanjen.
Pred kratkim je sosednjo Hrvaško pretresla novica o smrti invalidnega mladoletnika v Centru za rehabilitacijo Reka, v podružnici Kraljevica-Oštro. Tuji mediji poročajo, da je ministrstvo za delo, pokojninski sistem, družino in socialno politiko, ki ga vodi minister Marin Piletić, javnosti zamolčalo, da je hudo gibalno oviran mladoletnik umrl 27. septembra. Otrokova smrt naj bi bila posledica hujših napak, ki so se pojavile na vseh ravneh, krivo naj bi bilo vodstvo centra kot tudi ministrstvo, ki se po navedbah direktorice ni odzvalo na opozorila vodstva, da jim kronično primanjkuje zaposlenih in tehničnih sredstev.
Direktorica centra Iva Letina je v ponedeljek že odstopila s položaja. Portal Nacional je med drugim tudi rekonstruiral dogajanje tistega usodnega večera: na vsakih 15 težko gibalno oviranih oseb je bil le en varuh, zaradi česar se je otrok najverjetneje zadušil s kosom pice, ki jo je imel v sobi, v kateri je bil zaklenjen. Ker je bilo osebje zasedeno z drugimi osebami, niso opazili, kaj se dogaja, dokler ni bilo prepozno, navaja Dnevnik.hr.
Ministrstvo se že brani
"Absolutno ni res, da karkoli prikrivamo. S primerom smo seznanjeni, uradne informacije smo prejeli 2. oktobra, vendar smo zadevo vzeli kot popolnoma običajno, saj se v naših ustanovah dogaja, da stanovalci umirajo," je povedala državna sekretarka Marija Pletikosa, ki je dejala, da je inšpekcija že preverila delovanje ustanove. "Šlo je za otroka z resnimi težavami v razvoju, ki je bil tudi agresiven."
Inšpekcija je opravila nadzor na podlagi anonimne prijave. Šlo naj bi za malomarnost, saj je bil otrok brez nadzora, prav tako je bil v izolaciji. Inšpektorji so v nadaljevanju ugotovili, da delavci niso spoštovali protokola, slednji pa se je tudi ves čas spreminjal. Izolacija otroka namreč ne sme trajati dlje kot 45 minut, prav tako se mora otrok preverjati vsakih 15 minut, kar pa se v tem primeru ni zgodilo.
Ena izmed zaposlenih v centru je prav tako dejala, da "direktorica centra ni dovolila, da se pokliče reševalno vozilo." Po besedah državne sekretarke bi morala direktorica prav tako nekatere uporabnike preseliti v novo stavbo, a tega ni storila. Obenem ni bilo nikjer uradno zabeleženo, zakaj je bil otrok izoliran in zakaj je ta izolacija trajala več kot dve uri. Nekdanja direktorica je glede otroka na ministrstvo poslala tudi dva dopisa, od koder naj bi ji pojasnili, da je otrok nameščen v ustrezni ustanovi. Državna sekretarka je še pojasnila, da bi moral strokovni svet centra podati svoje mnenje, a se to ni zgodilo.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču