Policisti so aretirali moškega, ki naj bi se še nedavno sprehajal po slovenskih ulicah in opravljal popolnoma običajno delo. Njegova zgodovina pa menda skriva mnogo več, kot bi si kdo mislil.
Specializirano državno tožilstvo v Sloveniji aretiranemu Rašidu Azizu očita kaznivo dejanje terorizma, saj naj bi leta 2016 na območju Iraka sodeloval v teroristični organizaciji Islamska država. V elitni diviziji Dat Al Savari naj bi bil emir oziroma vodja, sodeloval naj bi v podenotah za izvajanje posebnih operacij, kot sta izvidništvo in podtikanje improviziranih eksplozivnih sredstev v prostore ali na vozila. Za to naj bi dobival plačilo in "štipendijo" za oskrbo njegovih sorodnikov.
S specializiranega tožilstva so povedali, da je bila na podlagi marčne kazenske ovadbe in nato po opravljeni preiskavi 27. avgusta zoper eno fizično osebo vložena obtožnica zaradi kaznivega dejanja terorizma. Ta oseba naj bi leta 2016 na območju Iraka sodelovala v teroristični organizaciji Islamska država. Očita se ji kaznivo dejanje po členu, ki govori o sodelovanju v teroristični hudodelski združbi ali skupini, zagrožena kazen za to dejanje pa je do osem let zapora. Tožilstvo bo očitke poskušalo dokazati z elektronskimi podatki, ki jih je pridobilo od ameriškega FBI.
Krivdo zanika
Obtoženi na predobravnavnem naroku na ljubljanskem okrožnem sodišču krivde ni priznal. Med sodno preiskavo je med drugim dejal, da se tožilstvo opira na ponarejene dokaze Američanov, prav tako pa se mu zdi nenavadno, da je ameriška vojska sploh prišla do teh podatkov. Res je, da so prav vse dokaze proti obtoženemu Američani zbrali v Iraku, zato se postavlja vprašanje, na kakšnih pravnih temeljih so bili dokazi pridobljeni.
V Sloveniji je delal kot kuhar
42-letni iraški državljan, ki ga specializirano tožilstvo preganja zaradi terorizma, je do aretacije v Sloveniji delal kot kuhar. V Slovenijo naj bi prvič prišel marca 2019.
Kot je pojasnil, si želi v Nemčijo, kjer bi se zdravil zaradi hude poškodbe črevesja in noge. Po njegovih besedah naj bi poškodbe dobil julija 2016, ko so ga v Iranu ugrabili in ustrelili neznanci, ki so nato zanj zahtevali odkupnino. Po ugotovitvah tožilstva pa je imel to poškodbo že leta 2008, ko so ga v Iraku – takrat pod drugim imenom – zaslišali Američani.
Že nekaj dni po prihodu v slovenski azilni dom je namreč izginil, nato pa v Nemčiji podal namero za mednarodno zaščito. A so ga vrnili v Slovenijo. Nameravali so ga prepeljati z letalom, a je kričal in z glavo udarjal ob okno, zato so ga transportirali z osebnim vozilom. Takrat so nemški preiskovalni organi ugotovili, da uporablja različna imena in navaja različne datume rojstva.
Lani so mu v Sloveniji zavrnili prošnjo za azil, zato se je pritožil na vrhovno sodišče. Odgovor še čaka. V vmesnem obdobju so ga v azilnem domu na Viču, kjer je imel začasno prebivališče, obiskali policisti in ga aretirali zaradi suma terorizma, vse od tedaj pa je v priporu.
Slovenska policija je ovadila 3 moške
S policije pa so sporočili, da so lani in letos na tožilstvo zoper tri osumljence vložili tri kazenske ovadbe zaradi terorizma. Gre za moške, stare od 21 do 42 let. Drugih podatkov ne morejo razkriti, saj (pred)kazenski postopki še potekajo.
Po podatkih statističnega urada so bile v zadnjih desetih letih zaradi terorizma obsojene tri osebe. Dve na zaporno kazen, eni pa je bil izrečen varnostni ukrep.