Uredništvo | 9. 5. 2024, 08:56
Tragedija v Velenju: 12-letnica si je vzela življenje zaradi šolskega nasilja
V Velenju so se poslovili od komaj 12-letne deklice, učenke Osnovne šole Karla Destovnika Kajuha v Šoštanju, ki si je prejšnji konec tedna vzela življenje. Po navedbah naj bi bila razlog za njeno tragično odločitev izkušnja medvrstniškega nasilja.
Na pogrebu na pokopališču Podkraj so se od 12-letnice poslovili družina, prijatelji in sošolci, ki so pretreseni zaradi izgube. Medvrstniško nasilje, ki ga je doživljala v šoli, naj bi odigralo pomembno vlogo pri njeni odločitvi. Po besedah staršev je nadlegovanje med njenimi sošolci in učenci preostalih razredov prisotno že več let, poroča Žurnal.
Kot še poročajo, se nasilje na tej šoli dogaja že več kot desetletje. Starši zdaj že polnoletnega dekleta so pred 13 leti več let opozarjali šolsko osebje na trpinčenje, ki ga je sošolka izvajala nad njeno hčerko. Tri leta so opozarjali razredničarko, svetovalko in ravnateljico. Na koncu se je oče obrnil na policijo, a ni bilo konkretnega ukrepanja, se spominja oče in dodaja, da so nasilno učenko zgolj premestili v drug razred. Nasilno učenko so obravnavali tudi na psihiatriji v Mariboru, kjer je prejemala zdravila: "Če jih je jemala, je bila v redu, sicer ne. V Mariboru so predlagali, da naj jo prešolajo, a se to, kot rečeno, ni zgodilo," poroča Žurnal.
Starši zahtevajo ukrepanje šole
Sorodnica zdaj že pokojne učenke, ki trenutno obiskuje isto šolo, je prav tako žrtev nadlegovanja, trdijo starši. Med nasilneži naj bi bili isti učenci, ki so šikanirali tudi pokojno deklico. Starši so zahtevali, da šola obvesti starše nasilnih učencev, vendar niso prepričani, ali je vodstvo šole to res storilo. Šola se po njihovem mnenju odziva prepočasi in premalo odločno. Kot poroča Žurnal, se je ravnateljica šole Majda Zaveršnik Puc odzvala s trditvijo, da šola deluje v dobro otrok in se na vse primere odziva nemudoma.
Ukrepanje policije in centra za socialno delo
Okoliščine, ki so vodile do tragičnega dogodka, preiskuje policija. Prav tako pa tudi Center za socialno delo (CSD) Savinjsko-Šaleška, enota Velenje, pogosto od policije prejema prijave o medvrstniškem nasilju. V takih primerih povabi starše in otroka na obravnavo ter začne izvajati pooblastila glede suma storitve prekrška ali kaznivega dejanja. Center lahko po lastni pobudi sproži obravnavo otrok z vedenjskimi težavami. Kot poročajo, so že sodelovali z osnovno šolo Karla Destovnika Kajuha pri reševanju tovrstne problematike.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču