Nenaden vdor vode in mulja v rudniške rove si je morda težko predstavljati, a je nekdanji rudar Asmir Bećarević nesrečo zelo slikovito opisal: "Kot živo blato, ki v trenutku pogoltne vse pod sabo." Izvedeli smo, kaj so rudarji doživljali v tistih usodnih trenutkih.
V ponedeljek zvečer se je v Premogovniku Velenje zgodila tragedija. Nesreča, ki se je zgodila ob vdorih vode in mulja v rudniške rove, je rudarje ujela nepripravljene. Po besedah nekdanjega rudarja Asmirja Bećarevića je šlo za situacijo, v kateri so imeli rudarji na voljo zgolj stotinke sekunde, da bi se umaknili – kar pa trem od tistih, ki so takrat izkopavali premog, žal, ni uspelo.
Smrt, ki ne pusti časa za trpljenje
Bećarević meni, da bi se nesrečo dalo preprečiti, če bi bilo nasploh bolje poskrbljeno za varnost rudarjev, a priznava, da je bilo zaradi nenadnega in nepredvidljivega vdora materiala nesrečo praktično nemogoče napovedati. "Kljub vsem varnostnim ukrepom se takih dogodkov ne da predvideti niti jih napovedati vnaprej," trdijo tudi v Premogovniku Velenje.
"Varnostne in opozorilne naprave so se sprožile, a to je bila takojšnja reakcija narave – voda in mulj sta se usula v trenutku, z veliko težo in hitrostjo. Žrtve je v stotinki sekunde preprosto odneslo," za Metropolitan razlaga, da čeprav so varnostni sistemi delovali, je bila hitrost vdora preprosto prehitra, da bi rudarji lahko pravočasno reagirali.
"Po mojih podatkih je prišlo do vdora na sredini odkopa, najverjetneje na starem in zapuščenem delu," še pravi Bećarević.
Bećarević dogajanje primerja s poplavami, ki smo jih nedavno doživeli v Sloveniji. Spomnite se, kaj vse sta voda in mulj odnašala – ljudi, avtomobile, hiše. Pri nesreči v Premogovniku Velenje pa govorimo o tem, da se je vlilo toliko mulja, da je na koncu tla prekrilo kar 30 metrov debele plasti, kar je ustvarilo nepredstavljiv pritisk in rudarje popolnoma zasulo, ne da bi imeli kakršno koli možnost za umik. Ko se to zgodi, je kot živo blato – človeka potegne in ni poti nazaj. Po do zdaj znanih podatkih so bili rudarji dobesedno zasuti, mulj pa jih je odnesel v del jame, do katerega je zdaj skoraj nemogoče dostopati. Zato se reševalcem še ni uspelo prebiti do dveh pogrešanih rudarjev, ki sta ostala zakopana po vdoru mokre gline na območje odkopa v jami Preloge.
Takšne nesreče povzročijo nenadno smrt. V takšnih situacijah se zmanjša pretok zraka in se poveča koncentracija plina: "Plinu se lahko še nekaj časa umikaš, ampak mulju pa se enostavno ne moreš – potegne te s sabo."
Iskanje pogrešanih rudarjev
Reševanje dveh pogrešanih rudarjev po ponedeljkovi nesreči z vdorom materiala na odkopu, v kateri je umrl en rudar, še poteka. Reševalci in delavci material odkopavajo ročno, reševalne ekipe se morajo izmenjevati, s posebnimi dihalnimi aparati pa lahko rešujejo le po štiri ure naenkrat. Ker se je del jame porušil, je intervencija tvegana tudi za reševalce. Je pa jim uspelo danes na kraj namestiti transporter za odstranjevanje materiala, a še ga za zdaj niso uporabili, saj še med reševalci naprej obstaja upanje, da sta pogrešana rudarja živa.
"Računamo, da se nam bo danes ali v naslednjih dneh uspelo prebiti skozi material, po ocenah ga je vdrlo med 500 in 700 kubičnih metrov, ga odstranili in prišli še do drugih pogrešanih. Upamo na najboljše, bojimo se najslabšega," je dejal direktor Premogovnika Velenje Marko Mavec.
O tem, kdaj bi se reševalci lahko prebili do pogrešanih, ni želel ugibati, saj je to odvisno od njune lokacije ob nesreči. "Če sta blizu odkopa, potem ju lahko najdemo v roku nekaj ur," je dejal.
Iz Premogovnika Velenje so sporočili, da je bilo v času nesreče na tem odkopu 14 ljudi. Preostalih 11 delavcev, ki so bili v času vdora materiala v jamo na delovišču in se jim je uspelo umakniti, ni telesno poškodovanih, potrebujejo pa psihološko pomoč, je dejal Mavec in dodal, da je nesreča tudi ostale "kamerade" močno prizadela.
Odprtih ostaja še veliko vprašanj
Vzrok nesreče uradno še ni potrjen. Dodatna pojasnila smo poskušali pridobiti pri vodji proizvodnega sektorja v Premogovniku Velenje Stanislavu Amonu, vendar zaradi zasedenosti izjave za naš portal ni mogel podati. Obrnili smo se tudi na Upravo Republike Slovenije za zaščito in reševanje z vprašanji o okoliščinah nesreče, opozorilih o nevarnosti in postopkih reševanja. Njihove odgovore bomo objavili takoj, ko jih prejmemo.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih