Nekatere Slovence so prebujali potresni sunki.
Slovenijo je danes že kar trikrat stresel šibek potres, a večina prebivalcev tresljajev ni občutila. Po podatkih Agencije Republike Slovenije za okolje so bili potresi majhne magnitude – najmočnejši je dosegel 1,4, preostala dva pa 1,1. Čeprav so bili potresi prešibki, da bi povzročili škodo, je nekaj ljudi kljub temu poročalo, da so zaznali rahlo premikanje tal.
Potresni sunek v Knežaku
Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so ob 0.09 zabeležili šibek potresni sunek, magnitude 1,4. Po prvih podatkih je bilo žarišče potresa 50 kilometrov jugozahodno od Ljubljane, v Knežaku.
Intenziteta potresa v širšem nadžariščnem območju ni presegla III. stopnje po evropski potresni lestvici, potres pa so čutili posamezni prebivalci občin Pivka in Ilirska Bistrica, so še sporočili iz Urada za seizmologijo na Agenciji Republike Slovenije za okolje.
Potresni sunek blizu Metlike
Ob 1.28 so seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic zabeležili drugi šibek potresni sunek, magnitude 1,1. Žarišče potresa je bilo 7 kilometrov južnovzhodno od Metlike. Potres so čutili nekateri prebivalci Metlike.
Potresni sunek blizu Osilnice
Zjutraj pa so zaznali še en šibek potresni sunek blizu Osilnice. Tudi ta je imel magnitudo 1,1. Žarišče potresa je bilo 12 kilometrov zahodno od Osilnice.
Zakaj Slovenijo trese?
Povečano število šibkih potresov v Sloveniji je del naravne potresne aktivnosti, ki je dokaj pogosta. Slovenija leži na stičišču jadranske in evrazijske tektonske plošče, kar prispeva k rednim, a običajno šibkim potresnim sunkom. Današnja serija potresov ne pomeni večje nevarnosti.
Novo na Metroplay: Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec