Požar v Puconcih so ustavili, a zrak ostaja strupen: strokovnjaki opozarjajo na hude dolgoročne posledice

10. 3. 2025, 12:28 | Vir: STA
Deli
Požar v Puconcih so ustavili, a zrak ostaja strupen: strokovnjaki opozarjajo na hude dolgoročne posledice (foto: Profimedia/Sobotainfo/F.A.Bobo/fotomontaža)
Profimedia/Sobotainfo/F.A.Bobo/fotomontaža

Pristojni opozarjajo, da situacija ostaja resna.

Gasilci so danes uspeli lokalizirati in ustaviti velik požar, ki je ponoči izbruhnil na deponiji podjetja Cerop Puconci, je povedal poveljnik Gasilske Zveze Puconci Vlado Vlaj. Dela na požarišču še potekajo, občina pa okoliške prebivalce poziva, naj ostanejo v notranjih prostorih ter ne odpirajo oken in vrat, saj je kakovost zraka slaba.

Požar je gasilo več kot 80 gasilcev

Intervencijo so začeli gasilci iz gasilskih društev Puconci in Vaneča, nato pa so se jim zaradi velike razsežnosti požara pridružila tudi ostala društva, je pojasnil Vlaj. Sprva je požar gasilo 82 gasilcev iz 14 društev, ki so se jim pridružila štiri društva, kasneje pa še štiri društva.

Gasilci so požar uspeli lokalizirati in ga zaustaviti, trenutno pa še potekajo dela na požarnem območju. Kot je povedal Vlaj, je bila intervencija zelo zahtevna. Gasilci so porabili veliko vode, ki so jo na požarno območje dovažali z vozili, uporabljati pa so morali tudi dihalne aparate.

Skrb vzbujajoče novice z Arktike: “Prepozno je, da bi to preprečili”

Kakovost zraka se je močno poslabšala

Puconška občina je takoj aktivirala občinski štab civilne zaščite in začela obveščati okoliške prebivalce. Poklicali so tudi Inštitut za ekologijo, ki trenutno izvaja meritve kakovost zraka.

Prvi rezultati meritev v okolici hiš v naselju Vaneča, ki so v bližini požarnega območja, so pokazali, da je vrednost prašnih delcev PM10 v razponu med 85 in 100. Vpliv na kakovost zraka je velik, občina tako prebivalce okoliških krajev poziva, naj ostanejo v notranjih prostorih in ne odpirajo oken, je povedal župan Uroš Kamenšek.

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) opozarja, da ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, ki lahko ob vdihavanju pustijo tako kratkoročne kot dolgoročne posledice. NIJZ je tako pripravil napotke za ravnanje ob požaru.

Prebivalci naj se izogibajo prizadetih območij, če se nahajajo na požarnem območju, pa naj se z njega čim prej umaknejo in zaščitijo dihala in kožo. Prebivalci naj se izognejo izpustom s pogorišča tako, da se se gibljejo proti vetru ali stran od pogorišča. Z oblek, ki so bile izpostavljene požaru, naj odstranijo prah in jih shranijo v plastične vrečke.

Škodljive snovi se posedajo tudi na hrano, zato je pomembno, da izpostavljene hrane ne zaužijemo. Delci pa lahko onesnažijo tudi podtalnico, preko te pa tudi pitno vodo. NIJZ tako poziva, da v primeru požarov prebivalci spremljajo in upoštevajo priporočila upravljalca vodovoda in uprave za zaščito in reševanje, so dodali.

Slovenec doživel šok, ko se je vrnil v vikend na Jadranu: ko je odprl vrata, ga je pričakal grozljiv prizor

Novo na Metroplay: Ajdan Pajntar o organizaciji porok, ljubezni do cvetja in dekoraciji dogodkov