7. 1. 2024, 18:52 | Vir: STA
Slovenija je zelo napredovala pri zmanjšanju števila umrlih na cestah
Slovenija je med državami z največjim napredkom pri zmanjšanja števila umrlih na območju Evropske unije.
Število umrlih v cestnem prometu je bilo leta 2022 drugo najnižje v zadnjih 70 letih, kažejo podatki v poročilu o izvajanju resolucije nacionalnega programa varnostni cestnega prometa za obdobje od 2013 do 2022. Podatki kažejo, da je v tem obdobju Slovenija med državami z največjim napredkom pri zmanjšanja števila umrlih na območju Evropske unije.
Vsako leto v prometnih nesrečah umre več Slovencev
V obdobju od 2013 do 2022 je na slovenskih cestah umrlo 1057 udeležencev cestnega prometa, kažejo podatki iz poročila, objavljenega med vladnimi gradivi. Število umrlih udeležencev v cestnem prometu je bilo v letu 2022 drugo najnižje, odkar Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa vodi uradno statistiko umrlih v prometnih nesrečah, in sicer od leta 1954. Najnižje je bilo sicer v letu 2020, ko je v prometnih nesrečah na slovenskih cestah umrlo 80 oseb, kar pa je nedvomno tudi posledica ukrepov pandemije covida-19, so zapisali.
Evropska komisija je objavila podatke o številu smrtnih žrtev v cestnem prometu za leto 2022, ki kažejo, da je v tem letu v Evropski uniji življenje izgubilo 20.678 oseb. To je štiri odstotke več kot leta 2021, vendar še vedno devet odstotkov manj kot leta 2019, torej pred pandemijo.
"Zavedati se moramo, da za vsako umrlo ali hudo poškodovano osebo na naših cestah stojijo družina, prijatelji in skupnost. Človeške žrtve prometnih nesreč so uničujoče, še posebej nesprejemljive pa so zato, ker je večino smrtnih žrtev in poškodb mogoče preprečiti," so podarili.
Slovenija med državami z največjim napredkom pri zmanjšanju števila umrlih udeležencev cestnega prometa
Skupni cilj držav članic Evropske unije je še prepoloviti število smrtnih žrtev do leta 2030. Na ravni Evropske unije se je v zadnjem desetletju v povprečju število smrtnih žrtev zmanjšalo za dobrih 20 odstotkov. Evropska komisija si cilje zastavlja na desetletje, torej od 2010 do 2020 in tako naprej.
Na ravni Evropske unije se je v obdobju od 2013 do 2022 število smrtnih žrtev v prometu v povprečju znižalo za 16,4 odstotka. Največji napredek zmanjšanja števila umrlih udeležencev cestnega prometa na milijon prebivalcev v obdobju od 2013 do 2022 so dosegli v Luksemburgu, sledijo Litva, Poljska, Norveška, Estonija in Slovenija, kjer smo zabeležili 34,4-odstotno znižanje števila smrtnih žrtev. Najslabše so se med tem odrezale Nizozemska, Malta, Portugalska in Španija, kjer se je v obdobju od leta 2013 do 2022 povečalo število umrlih udeležencev v cestnem prometu na milijon prebivalcev.
Primerjava števila umrlih v prometnih nesrečah v državah Evropski uniji in Sloveniji od leta 2013 do leta 2022 kaže, da se število umrlih na slovenskih cestah v tem obdobju znižuje podobno in sorazmerno kot na cestah na celotnem območju Evropske unije. Pri številu smrti in poškodb v prometnih nesrečah v Evropski uniji in Sloveniji prav tako vidimo podobno in sorazmerno zniževanje kot na cestah na celotnem območju Evropske unije, kaže poročilo.