N.Z. | 22. 6. 2023, 12:13
Starši 13-letnega morilca iz Beograda obiskujeta notarje: prodajata nepremičnine, ker se selijo v tujino?
Starši dečka morilca, ki je ubil devet vrstnikov in šolskega paznika v osnovni šoli Vladislava Ribnikarja v Beogradu, naj bi se podali v lov za notarjem. Ni povsem znano, ali želita del svojega premoženja podariti ali prodati. Ali to pomeni, da se družina seli v tujino?
Podatek, da oče, ugledni radiolog, in mati, profesorica mikrobiologije, stopata v stik z beograjskimi notarji, da bi del svojega premoženja bodisi prepisala na sorodnike ali ga celo prodala, je razburil javnost. Vendar pa so jima, kot poroča srbski portal Blic, notarji zapirali vrata pred nosom, sodišče pa je sprejelo sklep, da jima je do nadaljnjega prepovedano odtujiti premoženje, ga prenesti na druge osebe ali prodati.
"Mama dečka naj bi se pojavila na vratih več notarskih pisarn, a so jo v vsaki zavrnili," je za Blic povedal vir, ki je blizu krogom preiskovalcev. "Dečkov oče pa naj bi kar iz pripora zahteval, da mu pripeljejo notarja."
Pri Blicu glede možnih scenarijev, ki jih ima dotična družina, razmišljajo takole ...
Imajo štiri možnosti
Možnost 1: Odhod v tujino z vso družino
Prva možnost, ki so jo kriminologi in psihologi po tragediji najpogosteje omenjali, je bila, da bodo oče, mati in sestra dečka morilca najverjetneje spakirali kovčke in zapustili Srbijo.
Po besedah nekdanjega pomočnika vodje UKP Dejana Radenkovića je najbolj realen prav ta scenarij.
Za Blic je povedal: "Po mojem mnenju je najbolj realen scenarij ta, da bodo odšli v tujino, a šele ko bodo končani začeti sodni postopki, kar pa lahko traja kar nekaj časa. Tudi ob upoštevanju prestajanja kazni, če bo kazen obsodilna, lahko ta traja več let. Breme, ki ga trenutno nosijo, je veliko in zato ne verjamem v druge možnosti."
Možnost 2: Odhod dela družine v tujino
Druga možnost bi lahko bila preselitev le dela družine v tujino.
Najprej mati in desetletna hčerka, oče pa bi se jima morda lahko pridružil pozneje po izpustitvi iz pripora in po koncu sodnega postopka proti njemu. Seveda le pod pogojem, da ne bo obsojen.
Psiholog in sodni izvedenec Milan Kostić je pred tem za medije povedal, da je sestra morilca v dani situaciji prav tako žrtev, saj bo posledice bratovega dejanja trpela vse življenje.
"To dekle ni naredilo ničesar narobe, pa je vseeno zaznamovana in bo stigmatizirana do konca svojega življenja. Okolica jo bo obsojala. Verjamem, da jo je treba čim bolj zaščititi. Tovrstne situacije pri nas sicer niso pogoste, vendar je pomembno, da materi pojasnijo, kako zapletena je situacija zanju in da je morda najboljša rešitev, da zapustita državo. Mislim, da je v tem primeru ločitev od fanta nujna. Mama bi morala razumeti, da ima poleg sina tudi hčerko in da mora nekaj narediti, da jo zaščiti."
Možnost 3: Sprememba identitete in selitev v drugo mesto
Člani družine mladoletnega morilca se lahko odločijo tudi, da ostanejo v Srbiji tako, da se preselijo v drugo, manjše mesto, in ob tem spremenijo identiteto (torej ime in priimek).
"Vsakdo ima pravico do spremembe osebnega imena v skladu z zakonom, če so za to izpolnjeni pogoji," je za Blic povedal odvetnik Ristović in dodal, da mora tisti, ki si to želi, izpolnjevati določene pogoje.
"Potrebno je potrdilo o poravnanih davčnih obveznostih in potrdilo iz kazenske evidence, na koncu pa se pogleda še ime. Izbrati mora takšno, ki ni žaljivo, hkrati ne sme biti v nasprotju z moralo, običaji in tradicijo okolja."
Nekdanji pomočnik vodje UKP Dejan Radenković za Blic dodaja, da sprememba identitete najverjetneje ne bo imela dolgoročnega učinka. "Tudi če bi spremenili identiteto, živimo v razmeroma majhni državi in ta dogodek je pritegnil veliko pozornost državljanov, tako da to ne bi imelo dolgoročnega učinka. Iz istega razloga bodo težko nemoteno živeli naprej v Beogradu."
Možnost 4: Ostanejo v Beogradu
Najmanj verjetna je možnost, da bi družina še naprej živela v Beogradu, z obvezno zamenjavo šole za deklico, ki je prav tako obiskovala Ribnikarja.
Bora Banjac, nekdanji vodja direktorata za boj proti organiziranemu kriminalu, je za medije že povedal, da bo za družino dečka morilca življenje v Beogradu nevzdržno.
"V mislih imam mamo in hčerko. V Beogradu zanju ni življenja, niti v Srbiji. Ne verjamem, da bi lahko normalno živeli v katerikoli državi naše regije. Slej ko prej bi se razvedelo, kdo sta. Morda bi morali čez ocean, nekam dovolj daleč, kjer za njuno zgodbo še niso slišali."
Odvetnik Nikola Ristović je za Blic pojasnil, da je policijsko varovanje možno, če se ugotovi, da je življenje osebe ogroženo in zato nujno.
"V primeru odhoda v tujo državo lahko zaprosijo za pravno zaščito, ki je možna v dani državi. Se pa ta od države do države razlikuje."
Druge novice, povezane s primerom
Ranjenega dečka operirali v Chicagu
"Deček, ki je bil hudo ranjen v streljanju na OŠ Vladislava Ribnikarja, je bil operiran v Chicagu, zdravniki so zadovoljni s potekom operacije. Gre za hude poškodbe, deček pa je trenutno na posebni rehabilitaciji," je povedala srbska ministrica za zdravje prof. Danica Grujičić.
Situacija je navkljub temu težka.
"To je hrbtenjača. Obstaja tudi vprašanje brahialnega pleksusa na desni strani. Že pred to operacijo je lahko kar dobro premikal levo roko. Kaj bo z nogami, ne vemo. Vse je negotovo. Najpomembneje je, da verjame, da si lahko opomore. Duševno stanje je zelo pomembno za okrevanje, a ta hip nimamo podatkov o tem, kako je z njim. Ko je bil še v Beogradu, je njegovo razpoloženje močno nihalo. Je mlad, fant, ki je bil zelo aktiven, zdaj pa je nenadoma postal povsem odvisen drugih. In to ni lahko."
Njegovi starši, ki so zdravniki, so z dečkom odšli v Chicago. "Upam, da bodo oni kot zdravniki lahko videli, kakšno rehabilitacijo potrebuje otrok in vse, česar pri nas v državi ni, da bomo to nato uvedli," je še dodala ministrica.
Povzeto po pisanju srbskega Blica
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču